V Singapure odhalili jeden z najväčších nelegálnych obchodov – ide o slonovinu a šupinavce

591

Singapur zachytil rekordný pokus o pašovanie slonoviny a šupín zo šupinavcov. Podľa doterajších odhadov pochádza zachytený „tovar“ z takmer neuveriteľných 300 afrických slonov. Celá táto nelegálna „zásielka“ má hodnotu okolo 17,6 milióna dolárov.

Zásielka však obsahovala aj 11,9 ton pangolínových šupín, čo predstavuje hodnotu minimálne 48,7 milióna dolárov. Tieto šupiny pochádzajú z 2 000 obrovských šupinavcov. V našich končinách sú to možno menej známe zvieratá, no vo svete takéhoto obchodovania vôbec nie. Považujú sa totiž za cicavce, s ktorými sa obchoduje najviac zo všetkých. Mäso z nich sa v krajinách ako Vietnam a Japonsko považuje za pochúťku, zatiaľ čo šupiny sa často používajú v tradičnej čínskej medicíne.

Foto od youtube

Singapurský colný úrad a Úrad pre prisťahovalectvo a kontrolu zadržali zásielky uložené v troch kontajneroch, ktoré smerovali z Konžskej demokratickej republiky cez Singapur až do Vietnamu. Tí, ktorí ich posielali tvrdili, že v týchto troch kontajneroch sa nachádza drevo. Pri prehliadke sa ale v jednom z kontajnerov našli vrecia obsahujúce šupiny z vyššie spomínaných zvierat a slonovina. Singapur sa snaží zastaviť nezákonný obchod a toto odhalenie je toho dôkazom. Zhabané kúsky teraz plánujú zničiť, aby sa zabránilo ich opätovnému vstupu na trh.

pangolin fotografia
Foto od string_bass_dave

Podľa singapurského zákona o ohrozených druhoch môže byť maximálna pokuta za nezákonný dovoz alebo vývoz vo výške najviac 370 000 dolárov alebo dvojročné väznenie. Rovnaké sankcie sa vzťahujú na tranzit alebo prekládku voľne žijúcich živočíchov uvedených v zozname CITES, a to vrátane ich častí a derivátov. „Singapur bol vždy neúmyselne zapletený do globálneho obchodu so slonovinou, a to z dvoch dôvodov: jeho globálna konektivita, ako aj prítomnosť malého domáceho trhu, na ktorom bolo možné legálne predávať slonovinu ešte v 90. rokoch,“ povedal Kim Stengert, hlavný komunikačný riaditeľ pre WWF. „Konzistentnosť týchto rozsiahlych záchytov je silným dôkazom organizovaného zločinu,“ dodal.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre