V Spojenom kráľovstve inštalovali policajti „chatové lavičky“, ktoré majú prinútiť ľudí rozprávať sa tvárou v tvár

425

V terajšom prepojenom svete, kde siete sú naozaj všade, je už skutočne veľmi ťažké predstaviť si nejaké miesto, kde sa ľudia ešte reálne stretávajú pri klasickej diskusii tvárou v tvár. Policajné oddelenie z Anglicka však dúfa, že to zmení inštaláciou niekoľkých jednoduchých lavičiek. Tento problém považujú za veľký a je potrebné ho riešiť.

Have you seen our ‘Chat Bench’ in Burnham or Taunton? To help us tackle loneliness and isolation in the community we…

Zveřejnil(a) Avon and Somerset Police dne Sobota 15. června 2019

Policajti z Avon a Somerset inštalovali „chatové lavičky“ v dvoch miestnych parkoch, a to v snahe opäť prinútiť ľudí, aby si spolu sadli a rozprávali sa. Na lavičkách je vyvesený odkaz, ktorý znie takto: „Sadnite si sem, ak vám nevadí, že niekto sa zastaví a pozdraví vás!“ Napriek tomu, že lavice sú určené pre každého, tak policajné oddelenie uviedlo, že sú určené aj na zlepšenie života starších obyvateľov oboch komunít. V skutočnosti sa v tejto krajine okolo 17 percent starších ľudí rozpráva so svojimi priateľmi či susedmi menej ako raz týždenne. Aj z tohto dôvodu sú podľa nich staršie osoby oveľa náchylnejšie na podvody, podomový zločin a internetové podvody.

„Akákoľvek forma zneužitia je úplne neprijateľná a napĺňa ma smútkom, keď si pomyslím, že takáto krutosť sa môže stať ktorémukoľvek členovi z našej staršej komunity,“ povedala komisárka Sue Mountstevensová. „Chatová lavička je fantastická iniciatíva, ktorá, dúfam, povzbudí ľudí všetkých vekových kategórií, aby sa opäť začali rozprávať. Ak si myslíte, že starší priateľ alebo príbuzný sú zraniteľní alebo im hrozí osamelosť, povzbudzujem vás, aby ste sa zastavili a povedali si aspoň ahoj.“

Foto od Facebook

Tieto lavičky môžu skutočne zmeniť život hocikomu. V roku 2015 štúdia ukázala, že osamelosť a izolácia môžu mať rovnaké zdravotné následky ako vyfajčenie 15 cigariet denne. „Existujú presvedčivé dôkazy o tom, že sociálna izolácia a osamelosť významne zvyšujú riziko predčasnej úmrtnosti,“ povedal psychológ Julianne Holt-Lunstad z Univerzity Brighama Younga. S takto starnúcim obyvateľstvom sa očakáva, že vplyv na verejné zdravie sa bude naďalej zvýšovať. Mnohé krajiny na celom svete naznačujú, že už teraz čelíme tzv. epidémii osamelosti.

Ani v tomto prípade však nejde len o starých ľudí, ale aj o všetky ostatné vekové kategórie. Dnes, kedy je technológia na obrovskom vzostupe a komunikácia sa obmedzuje len na sociálne siete či sms, sú podobné iniciatívy skutočne viac než vítané. Dalo by sa povedať, že sú nevyhnutné.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre