V Sýrii pôsobia vojaci z 34 krajín a občianska vojna trvá už 8 rokov, dozviete sa však o tejto krajine oveľa viac

1104

Sýrska kríza trvá už 8 rokov a je to krajina, z ktorej pochádza najviac utečencov na svete. Taktiež je domovom druhého najviac vnútorne vysídleného obyvateľstva. Počas tejto temnej doby bolo zabitých najmenej 250 000 ľudí, pričom niektoré sýrske organizácie uvádzali viac ako 450 000, medzi nimi aj deti. Niekoľko miliónov ľudí bolo nútených krajinu opustiť a hrozí, že dôjde k absolútnemu „vynechaniu“ jednej generácie. Situácia v Sýrii je viac než hrozivá. Ak chcete vedieť viac, neprestávajte čítať.

syria fotografia
Foto od un-perfekt

Fakt č. 1: Občianska vojna v Sýrii začala v roku 2011 a trvá dodnes. Práve kvôli tomu odtiaľ občania odchádzajú v stále väčšom počte a sú roztrúsení po celom svete.

Fakt č. 2: Sýria je tzv. bojiskom celého sveta, pretože tam pôsobia vojaci z 34 krajín. Ich úhlavným nepriateľom je islamský štát.

Fakt č. 3: Aktuálny konflikt v krajine spôsobil mnohé globálne problémy. Európa bola len nedávno zasiahnutá najhoršou migračnou krízou od čias druhej svetovej vojny. Táto situácia ovplyvnila 14 miliónov ľudí, ktorí boli nútení z krajiny utiecť, čelili prenasledovaniu alebo boli zavraždení.

Fakt č. 4: Kódex Aleppo – staroveký židovský rukopis pretrval v Sýrii päťsto rokov. Počas nepokojov v roku 1947 sa však stratil a neskôr bol prepašovaný do Izraela sýrskym štátnym príslušníkom. Zostala však len polovica strán.

syria fotografia
Foto od a.anis

Fakt č. 5: Internetová hekérska skupina Anonymous vyhlásila vojnu sýrskej elektronickej armáde z dôvodu ich zákonov o cenzúre.

Fakt č. 6: Historické mesto Palmyra, ktoré dýchalo obrovskou históriou a kultúrou, bolo kvôli jeho polyteistickým sochám zámerne zničené Islamským štátom. Ide o svetové dedičstvo UNESCO a vzácny klenot antického sveta.

Fakt č. 7: Citadela Aleppo v Sýrii je matkou všetkých citadiel. Postavili ju v roku 3 pred Kristom a je to jeden z najstarších a najväčších zámkov na svete.

Fakt č. 8: Sýria bola kedysi vďaka náboženským a historickým divom top turistickou destináciou. Vojna však spôsobila 75% pokles cestovného ruchu.

syria fotografia
Foto od Arian Zwegers

Fakt č. 9: Hlavné mesto Sýrie je známe svojou oceľou. Mečov Damascus Steel sa báli a aj pre ich extrémne ostré hrany uctievali križiaci.

Fakt č. 10: Staroveká rieka Eufrat, ktorá preteká Sýriou, sa považuje za miesto narodenia prvej civilizácie na svete – Mezopotámskej civilizácie.

Fakt č. 11: V máji 2001 navštívil pápež Ján Pavol II. mešitu v Damašku a stal sa tak prvým pápežom vôbec, ktorý kedy navštívil mešitu.

Fakt č. 12: Sýria bola súčasťou Osmanskej ríše štyri storočia, a to až do roku 1920, kedy prešla pod francúzsku nadvládu. Svoju nezávislosť získala 17. apríla 1946.

Fakt č. 13: V roku 2000 sa Mahmúd Zuabi (vtedajší sýrsky premiér) zastrelil, keď ho polícia zatkla kvôli podozreniu z korupcie a v roku 2005 sa za tajomných okolností zastrelil aj Ghazi Kanaan (vtedajší minister vnútra Sýrie).

syria fotografia
Foto od kalhh

Zdroj: thefactfile.com, ohfacts.com

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre