V ZOO sa podarilo priviesť na svet 3 vzácnych ocelotov, a to vďaka zmrazeným spermiám

676

Zoológovia, ale aj široká verejnosť na celom svete sú veľmi znepokojení rastúcim počtom ohrozených druhov zvierat. Stále sa zvyšujúca populácia ľudí v skutočnosti škodí celému ekosystému. A inak tomu nie je ani v prípade vzácnych ocelotov.

Jedným zo spôsobov, ako sa vedci snažia zabrániť vyhynutiu niektorých druhov je ten, že ich chovajú v zajatí. Najnovšie sa podarilo priviesť na svet tri neuveriteľne roztomilé oceloty, ktoré sú živočíchy veľmi podobné leopardom. A narodili sa vďaka zmrazeným spermiám v Cincinnati Zoo & Botanical Garden v Ohiu. Spermie, vďaka ktorým prišli mláďatká na svet patrili Jackovi, 16-ročnému samcovi, ktorý žije v zoologickej záhrade v Houstone. „Toto narodenie je veľmi významné, pretože je to za 24 rokov vôbec po prvýkrát, kedy sa takéto umelé oplodnenie u ocelotov podarilo,“ povedal vedúci Zoo.

Vo voľnej prírode žije už len niekoľko desiatok ocelotov, ale vedci dúfajú, že využívanie moderných technológií a umelé oplodnenie by mohlo pomôcť zachrániť tieto, ale aj mnohé iné ohrozené druhy zvierat. V Južnom Texase je len malá populácia – 60 až 80 voľne žijúcich ocelotov. Tieto mačkovité šelmy sú už viac ako 40 rokov zaradené na zozname ohrozených druhov USA. Preto techniky chovania zvierat v zajatí, ako aj umelé oplodnenie teraz zohrávajú významnú úlohu pri ich ochrane.

Ocelot je malá divoká mačka pôvodom z juhozápadných krajín Ameriky, ako Mexika, Strednej a Južnej Ameriky. Hlavnou hrozbou pre ocelot je zničenie ich biotopu v dôsledku ľudskej činnosti. Okrem toho tieto malé mačky vyhľadávajú aj pytliaci pre niektoré ich časti tela, ale aj pre kožušinu.

Zdroj

Foto: boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre