Zlo sa nám vždy vráti – príklady despotov z histórie, ktorých postihli vážne ochorenia.

1128

Známy despoti nielen, že “mohli”, ale oni aj vyžadovali a nárokovali poslušnosť ľudí žijúcich v štáte, kde predstavovali autoritu. Bohužiaľ, či našťastie, si nemohli vynútiť poslušnosť aj vlastného tela. Svoje zdravie si nikto nedokáže zabezpečiť v plnej miere. Ako sa hovorí aj na psa príde mráz a tu sme sa rozhodli vám toto porekadlo predstaviť v praxi. 

Napoleon, Stalin či Fidel Castro, určite všetci vieme aspoň niečo málo o ich činoch – víťazstvách i prehrách. Koľko toho ale viete napríklad o ich zdravotnom stave? Tušili ste, že trpeli vážnymi a niektorí z nich aj smrteľnými ochoreniami? Je možné, že utrpenie spojené s diagnózou ovplyvnilo spôsob, akým vládli?

Je ťažké prísť na to, kde je pravda. Jedno však zostáva isté – nie je možné, aby sa ich činy ospravedlňovali zdravotným stavom, v akom sa nachádzali.

Mao Ce-tung trpel na amyotrofickú laterálnu sklerózu i nespavosť  

Zdroj: wikimedia common

Nemilosrdný vodca Číny oddaný komunistickému režimu ani zďaleka nedbal tak o svoju osobnú hygienu ako o chod krajiny. Len zriedkakedy sa kúpal, namiesto toho ho sluhovia utierali mokrými uterákmi. A radšej akoby si umyl zuby, si ústa vypláchol čajom – to u neho viedlo k vzniku zubných kazov až abscesov.

Trpel aj na nespavosť, za ktorú mohol stres a v posledných rokoch života utrpel aj viac infarktov. Svoj zdravotný stav ale držal v tajnosti, aby nestratil autoritu. V roku 1974 mu lekári diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). 

Divertikulitída Fidela Castra

Zdroj: wikimedia common

Kubánsky revolucionár, ktorý sa stal komunistickým vodcom, sa po väčšinu svojho života tešil naozaj dobrému zdraviu. Až po dovŕšení 80 rokov mu diagnostikovali divertikulitídu – zápal čriev. 

U starších ľudí sa vyskytuje pomerne bežne, no je neuveriteľne bolestivá a často vedie ku komplikáciám až k smrti. Castro podstúpil operáciu, ktorá si vyžiadala až päť mesiacov rekonvalescencie (vtedy opraty vlády prevzal jeho brat Raúl). Problémy však pretrvávali, takže odišiel do dôchodku a o osem rokov neskôr zomrel.

Čankajškova inkontinencia

Zdroj: wikimedia common

Pozrime sa na ďalšieho vodcu v Čínskej republike, tentokrát vodcu nacionalistov. Po dovŕšení 70.rokov začali Čankajška trápiť nepríjemné problémy s inkontinenciou aj napriek tomu, že už vo svojich 60-tych rokoch podstúpil operáciu. Údajne to bolo až také zlé, že na stretnutiach vstával od stola až potom, čo všetci odišli, aby si nikto nič nevšimol. Inkontinencia ho trápila až do smrti.

Epilepsia Juliusa Caesara

Zdroj: wikimedia common

Najskôr rímsky generál a neskôr diktátor Gaius Julius Caesar bol jedným z najtalentovanejších vojenských mozgov starovekého sveta. A to len málokto vedel s akou vážnou a ťažkou chorobou musel bojovať. Životopisec Suetonius tvrdil, že Caesar často podliehal náhlym záchvatom, ktoré sprevádzali mdloby, tiež ho trápili problémy so spánkom. Tieto problémy sa u neho mali začať v neskoršom veku – po dovŕšení 54 roku života. 

Čo spôsobilo tieto problémy, zostáva sporné. Mnoho historikov má podozrenie, že Caesar trpel na epilepsiu, ale isté štúdie poukázali aj na možnú mŕtvicu a jej následky. 

Syfilis Vladimíra Lenina

Zdroj: wikimedia common

Historička Helen Rappaportová tvrdí, že revolučný vodca sovietskeho Ruska sa nakazil syfilisom v čase, keď mal 32 rokov. O niekoľko desať rokov neskôr ho videli brať liek, ktorý sa bežne predpisoval na liečbu syfilisu. 

A keďže vieme, že syfilis môže vo vyšších štádiách viesť k neurologickým problémov, dala by sa tým vysvetliť jeho mentálna paranoja v posledných rokoch života. 

Iní však tvrdia, že za jeho zostarnutý vzhľad mohol stres, ktorý viedol aj k mŕtvici a smrti v roku 1924.

Napoleon Bonaparte a rakovina žalúdka 

Zdroj: wikimedia common

Po jeho slávnej porážke v bitke pri Waterloo v roku 1815 žil len ďalších 6 rokov a údajne zomrel vo vyhnanstve na ostrove svätej Heleny. Pitva jeho tela však odhalila lézie a krvácaniny v jeho čreve (čo je znak rakoviny) a keďže bolo známe, že jeho otec zomrel na rakovinu žalúdka, predpokladá sa, že na ňu trpel a zomrel aj samotný Napoleon. 

Takisto sa vedelo, že Napoleon v poslednom roku života enormne schudol (vyše 10 kilogramov), čo poukazuje na konečné štádium. Je možné, že za to mohla konzumácia nadmieru slaných jedál. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre