10 bežných vecí, o ktorých si neuvedomujeme, že sa na nich môžeme stať závislými

1915

V dnešnom rýchlo sa meniacom svete sme neustále obklopení technológiou, zvykmi a každodennými činnosťami, ktoré sa stali súčasťou nášho života. Niektoré z týchto vecí sú také bežné, že si ich už ani neuvedomujeme. No práve v tomto nevedomí môže tkvieť nebezpečenstvo – mnohé z týchto bežných aktivít totiž môžu vyústiť do závislostí, ktoré ovplyvňujú naše fyzické, mentálne či emocionálne zdravie.

V tomto článku sa pozrieme na 10 takýchto bežných vecí, o ktorých by sme mohli byť prekvapení, že sa na nich môžeme stať závislými. Od neustáleho sledovania sociálnych médií cez rôzne formy moderných technológií až po každodenné zvyky, ktoré nám môžu skryto ovplyvňovať život. Čítajte ďalej, aby ste zistili, aké tieto závislosti môžu byť a na čo by ste si maali dávať pozor.

1. Hydratácia pokožky

Dlhodobá hydratácia pokožky a prehnané používanie krémov môže spôsobiť, že koža zabudne, ako sa má hydratovať sama. Jedna štúdia zistila, že ak prestanete používať hydratačné krémy na svojom tele, pokožka môže zostať suchá až 3 týždne bez samo hydratácie. Dobrou správou však je, že prirodzená hydratácia sa dokáže prirodzene a postupne obnoviť.

person holding white and black plastic bottle
Foto od
Poko Skincarena
Unsplash

2. Pitie diétnych nápojov

Diétne limonády majú vo svojom zložení umelé sladidlá, a keďže sú rovnako sladké ako cukor, stimulujú aj chute a závislosti. Preto prechod z normálnej limonády na diétnu verziu nie je najlepšou voľbou, ak chcete schudnúť.

Coca-Cola zero sugar can
Foto od
Mikael Stenbergna
Unsplash

3. Opaľovanie v soláriu

Štúdie hovoria, že ultrafialové lúče uvoľnené v soláriách zvyšujú prietok krvi mozgom v oblastiach spojených s látkovou závislosťou. To je dôvod, prečo ľudia, ktorí sa radi opaľujú v soláriu, sa tam vracajú častejšie a trávia tam viac času, aj keď to vôbec nepotrebujú.

zdroj: depositphotos.com

4. Aplikácia balzamu na pery

Potreba aplikovať balzam na pery, ktorá sa považuje za behaviorálnu závislosť, je až znepokojujúca pre veľký počet spotrebiteľov. Tento „rituál“, poskytujúci potešenie a môže sa stať obsedantným aktom, rovnako ako hryzenie nechtov alebo vytrhávanie vlasov.

lips, lip care, lipstick
Foto od
silviaritana
Pixabay

5. Počúvanie hudby

Keď počúvame hudbu, v našom mozgu sa uvoľňuje dopamín. Hoci to v nás môže spôsobiť pocit eufórie a potrebu počúvať hudbu viac a viac, počúvanie hudby má aj množstvo benefitov, ako je zlepšenie kognitívnej výkonnosti, zníženie stresu a zlepšenie nálady.

flatlay photography of wireless headphones
Foto od
C D-Xna
Unsplash

6. Bielenie zubov

Bielenie zubov je nielen návykové, ale táto závislosť má aj svoj vlastný názov: bleachorexia. Možno to považovať za telesný dysmorfický problém, kedy ľudia majú tendenciu vždy vidieť svoje zuby špinavé a žlté, aj keď sú už dokonale biele.

grayscale photo of mans face
Foto od
Amir Esrafilina
Unsplash

7. Používanie očných kvapiek

Podľa štúdií môžu byť očné kvapky cykloplegikov vysoko návykové. Tie sa používajú pri očnom vyšetrení na videnie sietnice alebo na liečbu zápalu rohovky. Bolo hlásených niekoľko prípadov ľudí trpiacich abstinenčným syndrómom po liečbe zahŕňajúcej tento typ očných kvapiek.

Instilling eye drops and ointment.Foto od
Community Eye Health is licensed under CC BY-NC 2.0

8. Nákup značkového oblečenia a doplnkov

Kompulzívne nakupovanie sa tiež považuje za typ behaviorálnej závislosti. Ľudí priťahujú dizajnérske a luxusné značky, aby zapôsobili na ostatných a cítili sa tak lepšie. Tento akt vedie k zvýšenej úrovni úzkosti a izolácie, ale dá sa liečiť s pomocou lekára a psychológa.

black and silver camera on white textile
Foto od
Laura Chouettena
Unsplash

9. Fotenie selfie

Akt neustáleho robenia selfie možno považovať za duševnú poruchu a je často pozorovaný u tínedžerov s nízkym sebavedomím. Túto závislosť možno vidieť v 2 formách: potreba dosiahnuť dokonalé selfie a tiež nutkanie získať dobrú spätnú väzbu na sociálnych sieťach.

woman holding black android smartphone
Foto od
June Ayena
Unsplash

11. Potreba stále nových piercingov

Keď si dáte spraviť nový piercing, vo vašom tele sa začnú uvoľňovať endorfíny. To je dôvod, prečo dochádza k návalu eufórie a šťastia, čo spôsobuje, že ľudia sú na tomto pocite závislí a častokrát chcú nové a nové piercingy.

person wearing stud earrings
Foto od
Kilian Seilerna
Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre