Vedci objavili jeden z najstarších stromov na svete a nie je to sekvoja

1018

Vedci objavili v Severnej Karolíne strom, ktorý tam stál už v dobe, kedy bol pri moci Nabuchodonozor II. Momentálne tak ide o piaty najstarší strom na svete, ktorého vek sa odhaduje na viac ako 2 500 rokov. V tomto lese je však viacero extrémne starých stromov.

„Verím, že tento strom má okolo 3000 rokov,“ povedal profesor David Stahle z Arkansaskej univerzity. David vedie výskumný tím, ktorí sa už od roku 2017 pohybuje pozdĺž Čiernej rieky a merajú vek tisovcov. „Je to jeden z posledných takýchto veľkých lesov, ktorý sa na tomto svete zachoval. V oblasti je viacero stromov, ktoré sú staré viac ako 2 000 rokov,“ povedal profesor. Výskumný tím sa dopracoval k veku jedného z tisovcov a stanovili ho na 2 624 rokov, čo z neho robí 5. najstarší strom sveta. David sa však do oblasti vybral z úplne iného dôvodu. Spočiatku mal v pláne študovať klimatické zmeny v regióne, až napokon zistil, že skúma skutočne jedinečný les.

Hodnota starých stromov hovorí sama za seba, no tieto dreviny pôsobia aj ako veľmi cenný zdroj pri štúdiu klimatických zmien. Ich prstene poskytujú podrobnú meteorologickú správu, ktorá môže byť stará aj tisíce rokov. Tieto nechránené prastaré lesy a vynikajúca kvalita vody Čiernej rieky sú však vážne ohrozené ťažbou dreva, znečistením vody a rozvojom.

David Stahle prevádzkuje Laboratórium Tree-Ring, organizáciu, ktorej cieľom je pomáhať vládam na celom svete identifikovať a chrániť prastaré lesy. Tento najnovší projekt bol však pre Davida taký významný, že sa mu podarilo zorganizovať akciu, ktorá mu pomohla zvýšiť podvedomie o ňom. Tento prastarý les je nielenže 10-krát väčší, ako si pôvodne myslel, ale je domovom pre tie najstaršie stromy na svete.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre