Vedci očakávajú, že dym spôsobený požiarmi v Austrálii čoskoro obehne celú planétu

1626

Vedci z NASA varujú, že dym z požiarov v Austrálii sa zrejme prenesie po celom svete, resp. že urobí aspoň jeden „úplný okruh“. Vesmírna agentúra prišla k tomuto zisteniu pomocou svojej flotily satelitov, ktorými analyzovala dym a aerosóly pochádzajúce z ohňov v Austrálii. Tieto dymové oblaky študovali od decembra a vedci napokon uviedli, že dym stihol prejsť už do mnohých krajín, kde skutočne ovplyvnil aj kvalitu ovzdušia.

Foto od Boredpanda

Austrália je spustošená najhoršími požiarmi zaznamenanými v posledných desaťročiach, čo už ale iste viete. Najmenej 28 ľudí zomrelo a v samotnom štáte Nový Južný Wales bolo zničených alebo poškodených viac ako 3 000 domov. Toto všetko sa začalo najmä kvôli pretrvávajúcim vysokým teplotám a tiež veľkému suchu. Mnohí poukazujú ako na podstatný faktor aj na zmenu podnebia.

Foto od Boredpanda

Faktom je, že do 8. januára prešiel dym pol zeme a zasiahol cez celú Južnú Ameriku, kde dokonca spôsobil hmlistú oblohu a vytvoril farebné východy aj západy slnka. Tento dym tiež spôsobuje vážne problémy s kvalitou ovzdušia na Novom Zélande. CNN začiatkom tohto mesiaca informovala, že ľadovce Fox a Franz Josef v tejto krajine zhnedli práve v dôsledku austrálskeho dymu. Nebývalé podmienky spaľovacieho tepla kombinovaného so suchom viedli k neobvykle veľkému počtu udalostí, ktoré sa nazývajú ako „pyrocumulonimbus“ (pyrCbs) – ide o búrky vyvolané zvýšeným množstvom popola, dymu a horiaceho materiálu.

Práve prostredníctvom PyroCb sa dym dostáva do stratosféry až do nadmorskej výšky viac ako 10 kilometrov. Skutočne dokáže prejsť tisíce kilometrov od svojho zdroja a ovplyvniť atmosférické podmienky na celom svete, uviedla NASA. Nicolas Bellouin, vedec v tejto oblasti povedal, že hoci nie je neobvyklé, že by typ častíc emitovaných z požiarov cestoval po celom svete, avšak koncentrácia častíc vytvorených požiarmi v Austrálii bola neobvyklá a mohla by ovplyvniť kvalitu ovzdušia aj inde, a to vrátane napr. Čile a Argentíny. „Ak by sme boli svedkami takýchto požiarov v Austrálii každý rok alebo každých pár rokov, dopady na kvalitu ovzdušia a klímu sa stanú obrovskými,“ dodal vedec na záver.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre