Vedci z oblasti klimatológie varujú – na záchranu sveta máme posledných 18 mesiacov!

3196

Svet obletela hrozivá správa. Atmosféra Zeme sa otepľuje ešte oveľa rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. V niektorých prípadoch sa poveternostné podmienky, podnebie a prírodné prostredie menia tak rýchlo, až je to maximálne neprirodzené. Zoberme si ako príklad Spojené kráľovstvo, kde sa v priebehu niekoľkých hodín zmenilo počasie z intenzívnych horúčav až na silnú búrku. Takéto výkyvy sa predtým nevyskytovali, no dnes sú čoraz častejšie.

climate fotografia
Foto od TheDigital

Je to globálny problém, ktorý si začína všímať stále viac ľudí. Otázkou však je či už nie je príliš neskoro. Odborníci totiž varujú, že nasledujúcich 18 mesiacov bude pri riešení záchrany sveta veľmi kritických. Vedci v oblasti klímy uznali, že splniť plány, ktoré umožnia masívne zníženie emisií uhlíka, sa musia uskutočniť už do konca budúceho roka. Hans Joachim Schellnhuber, zakladateľ a riaditeľ Potsdamského klimatického inštitútu, povedal: „Matematika v oblasti klímy je brutálne jasná. Aj keď svet nemožno v nasledujúcich rokoch uzdraviť, tak môže prísť do roku 2020 smrteľná rana z nedbanlivosti.“ A to už sa nebude dať vrátiť späť.

K danej téme sa vyjadril aj princ Charles, ktorý je rovnako znepokojený: „Som pevne presvedčený, že nasledujúcich 18 mesiacov rozhodne o našej schopnosti udržať zmenu klímy na požadovanej úrovni a taktiež obnoviť prírodu.“ Vedci predpokladajú, že do roku 2030 by sa emisie CO2 mali znížiť, a to tak, aby sa udržal rast globálnych teplôt pod 1,5°C. Zdá sa, že ak sa vôbec nič nezmení, tam možno očakávať, že teploty stúpnu až o 3°C, čo by znamenalo extrémnejšie suchá, nárast smrteľných hurikánov a odumieranie až 90 percent koralových útesov. Taktiež sa začnú dvíhať hladiny morí a oceánov.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre