Vedeli ste, že aj nevidiaci sú na sociálnych sieťach

777

Zdá sa vám to ako úplný oxymoron – nevidiaci a facebook či zdieľanie videí? A predstavte si, je to tak. Aj ľudia bez zraku sú na sociálnych sieťach a komentujú, postujú, zdieľajú… Hoci, je pravda, že nie všetko im dokážu tzv. čítače obrazovky dešifrovať, a preto je fajn, ak zistíte, ako čo najviac svojich postov zdieľať tak, aby si ich dokázali prečítať aj oni.

 

Používajte alternatívne popisky

Všimli ste si pri nahadzovaní fotky na fejs alebo na svoj blog, že máte možnosť použiť tzv. alternatívny popis? Jeho cieľom nie je zvyšovať návštevnosť cez google, ako si niektorí „odborníci“ myslia, ale je určený pre nevidiacich. Na sledovanie textov na webe totiž používajú tzv. čítač obrazovky, ktorý každý text „prehodí“ do hovoreného textu. Áno, nevidiaci čítajú počúvaním. Ak teda k fotke pridáte vhodný popisok, aj nevidiaci si môže pozrieť obrázok, hoci trochu inak ako vidiaci človek. Pocit z obrázka, resp. emóciu v ňom ukrytú, môžete ovplyvniť spôsobom, akým ho opíšete. Napríklad namiesto vety: „Pavol hrá basketbal“, ju môžete napísať spôsobom: „Pavol triafa loptu priamo do basketbalového koša a diváci šalejú!“

Návod, ako k obrázkom umiestňovať alternatívne texty, nájdete v pomocníkovi každej sociálnej siete.

# hešteg pre nevidiacich

Niekedy na sociálnej sieti pasujú do zámku len kľúčové slová. Ak pred alebo za slovo alebo viacero slov bez medzier pridáme znak # (tzv. hashtag), vytvoríme reťazec, ktorým možno vyhľadávať. Napríklad pri reťazci #bielapastelka je všetkým jasné, o aké informácie máme záujem. A ako urobiť reťazce so znakom # tak, aby boli prístupné aj pre ľudí so zrakovým postihnutím? Jednoducho: znak vždy uvádzajte na úplnom začiatku alebo konci slovného spojenia či vety, ktorú chcete zdôrazniť. Pre facebookových či instagramových priateľov, ktorí sú, povedzme, slabozrakí, bude vhodné použiť na začiatku každého slova veľké písmeno. Takže naprikladnietakto#, ale #UrcitePisteTakto.

Videa sa nebojte

Videa sa pri komunikácii s človekom so zrakovým postihnutím báť tiež nemusíte. Nie je to nevhodné. Jeho sprístupnenie (teda spôsob, akým ho vie vnímať) dosiahnete pomocou audiokomentára. Či už chcete kamarátom ukázať žartovný kúsok svojho psíka, alebo návod na výrobu nejakého zlepšováka, jednoducho opisujte, čo sa v zábere deje. Pre milovníkov sociálnych sietí, ktorí obraz nemôžu plnohodnotne sledovať zrakom, je to priam nevyhnutné.

A čo film?

Možno vás to prekvapí, ale aj nevidiaci chodia do kina. Ak váhate, ako sa opýtať, či niečo pozerali v telke, tak buďte bez obáv – žiadne alternatívy typu počúval si film alebo vynechanie tohto druhu umenia z konverzácie. Jednoducho, videl si film? Aj oni ho pozerajú, aj keď trochu inak. Často doplnený o audiokomentár alebo len počúvaním…

Ako hovoriť s nevidiacim?

Možno sa s nevidiacim stretnete tvárovou v tvár a budete mať pochybnosti ako vzájomne komunikovať. Na začiatok – úplne normálne. Sú ako vy, iba nevidia. No určité drobnosti upresniť môžete. Tak napríklad slovíčka „sem“ a „tam“ nie sú pre nevidiacich veľmi presné. Ak chcete novému kamošovi povedať, že si má dať tašku na určité miesto, neukazujete so slovami – Daj si ju sem. Ale povedzte – Pokojne si daj tašku vpravo, je tam skrinka. Taktiež neukazujte – asi takýto dlhý zips potrebujem, ale použite dĺžku v centimetroch. Skrátka buďte konkrétnejší a opisnejší.

Mám super nové pero!

Slovíčko „pozrieť“ môžete pokojne používať aj vtedy, ak máte nové pero či náušnice. Dajte ich nevidiacemu do rúk a on si ich „pozrie“ rukami. Danú vec mu ešte môžete na doplnenie opísať – akej je farby, čo je na nej zaujímavé, či sa podobá niečomu, čo už kamarát má.

Leo, čo vlastne vidíš?

Veľa ľudí zaujíma, ako vlastne nevidiaci vidia, presnejšie ČO vidia. Väčšina si myslí, že tmu. Ale nie je to celkom pravda. Niektorí majú pred očami jednu farbu – modrú, zelenú, bielu… Iní vedia rozlíšiť deň a noc… A ako vidia slabozrakí? Podľa toho, aké majú ochorenie. Predstavte si, že sa dívate na krásny výhľad z hotelovej izby. Ak by ste však mali napríklad glaukóm, tak by ste ho videli akoby bol zastretý hmlou a doplnený akousi machuľou. Iné ochorenie vám výhľad „doplní“ o tmavé čmuhy. Alebo uvidíte len polovicu z toho, na čo sa pozeráte. Áno, aj takto môžu ľudia pozerať na svet a jeho krásy…

Farby, svetlo a tma, plný pohár

Väčšinu ľudí prekvapí, že aj nevidiaci chodia oblečení trendy a zladení. Na tom im slúžia pomocníci. Napríklad tzv. color test, čo je malý prístroj, niečo ako zmenšenina ovládača na televízor, ktorý si nevidiaci priloží na oblečenie a on mu zahlási o akú farbu ide. Na šálku s čajom si zavesí indikátor hladiny a ten zapípa, aby už prestal nalievať. Aj na svetlo a tmu existuje prístroj, ten mení svoj zvuk podľa toho, či je v miestnosti svetlo alebo tma. Pri varení zasa používa hovoriacu váhu.

Kto môže nevidiacim a slabozrakým pomôcť? Aj vy!

Na Slovensku funguje už takmer 30 rokov organizácia s názvom Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím. Aby im mohla poskytovať sociálne služby a rehabilitáciu vznikla zbierka Biela pastelka, ktorú organizujú už 18 rokov. Ak by ste chceli tiež pomôcť, môžete to urobiť napríklad prostredníctvom SMS na číslo 820 alebo darovaním príspevku do pokladničiek v uliciach slovenských miest 20. septembra 2019. Viac info získate na www.bielapastelka.sk.

Pripravila: ÚNSS

Foto: pixabay.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre