Vedeli ste, že vo svete sa nachádzajú aj kresťanské múzeá? Tu sú niektoré z nich.

543

Múzeá sú dôležitým nástrojom na uchovanie histórie. Akým iným spôsobom by sme sa mohli dozvedieť tak veľa o kultúre, mestách, ľuďoch či predmetoch minulých rokov? Napriek tomu, že sú akýmsi portálom, len veľmi málo ľudí ich navštevuje. Každý sa pozerá do budúcnosti, no bohatstvo minulosti je nenahraditeľné. A extrémne vzácne.

Vedeli ste o tom, že existujú aj nábožensky ladené múzea? Tie sú ale ešte menej známe ako tie „klasické“. Najviac navštevované sú práve tie s kresťanským zameraním. Človek sa v nich dozvie mnohé myšlienky, praktiky, skrátka je svedkom systému viery s niekoľko tisíc ročnou tradíciou.

Kresťania vždy boli a rovnako tak aj stále sú hrdí na historické dokumenty a relikvie, ktoré s vierou súvisia.

Predstavme si niekoľko najpôsobivejších kresťanských múzeí roztrúsených po celom svete. Dýcha v nich kus viery, ale i histórie, na svoje si preto prídu viacerí.

Keresztény Múzeum

Zdroj: google images

Už z názvu ste išli vytušili, že ide o maďarské kresťanské múzeum, ktoré môžete nájsť na druhom poschodí Primaciálneho paláca v Ostrihome, na brehu rieky Dunaj. Nachádza sa tu rozsiahla zbierka obrazov, stránok a artefaktov. Súčasťou múzea je aj knižnica s historickými zbierkami múzejného materiálu.

Múzeum Bijbels

Zdroj: google images

Múzeum Bijbels sa nachádza v krásnom Cromhouthuis na Herengracht v Amsterdame a je venované ukážkam Biblie, umenia a kultúry. Okrem toho tu však majú uchované aj špeciálne archeologické nálezy, egyptské predmety, výtlačky a maľby, predovšetkým najstaršiu tlačenú Bibliu z roku 1477 a prvé vydanie holandského prekladu z roku 1637. V múzeu sa nachádza aj mnoho krátkodobých výstav, pričom každá zobrazuje nejaký aspekt z Biblie.

Múzeum Biblie

Zdroj: google images

Múzeum Biblie sídli v meste Washington DC a pochváliť sa môže množstvom exponátov súvisiacich s históriou Biblie a kresťanskou kultúrou. Celé múzeum má dokopy 8 poschodí a zobrazené sú tu mnohé príbehy z Biblie, ako aj nespočetné množstvo artefaktov od Izraelského úradu pre starožitnosti.

Byzantské a kresťanské múzeum

Zdroj: google images

Byzantské a kresťanské múzeum je jedným z gréckych národných múzeí a sídli v Aténach. Prvotná forma inštitúcie bola otvorená v roku 1890 na Svätej synode v Aténach. O tri roky neskôr sa presťahovalo do miestnosti v Národnom archeologickom múzeu a zostalo tam až do roku 1913. Múzeum teraz stojí v susedstve Aténskeho vojnového múzea na južnom konci mesta. Obsahuje viac ako 25 000 artefaktov a zameriava sa na ranokresťanské, byzantské, stredoveké a postbyzantské obdobie. Väčšina predmetov uložených v múzeu pochádza z obdobia medzi 3. a 20. storočím nášho letopočtu.

Múzeum biblického umenia

Múzeum biblického umenia založil v roku 1966 Mattie Caruth Byrd. Ročne ho navštívi v priemere 50 000 návštevníkov a nachádza sa v ňom značná zbierka umenia s biblickou tematikou. Hoci zariadenie v roku 2005 vyhorelo, v roku 2010 bolo múzeum prestavané a naďalej zachováva svoje dedičstvo ako významná inštitúcia v umeleckej a vzdelávacej komunite. Múzeum obsahuje jedenásť galérií a tiež Národné centrum židovského umenia.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre