Vedeli ste, že WiFi je na trhu už takmer 30 rokov? O najväčšej bezdrôtovej sieti sa však dozviete oveľa viac zaujímavosti

1701

Vedeli ste, že WiFi začalo vznikať už pred takmer 30 rokmi alebo že jeho priamy predchodca bol vyvinutý na Havaji? Toto sú len niektoré zo zaujímavosti, ktoré sa dozviete o najväčšej bezdrôtovej sieti na svete. Netreba však zabúdať, že to najdôležitejšie spojenie je reálne a nie virtuálne. Pohodlne sa usaďte a čítajte.

wifi fotografia
Foto od rawpixel

Fakt č. 1: Skupina, ktorá vyvinula IEEE 802.11, neskôr známe ako WiFi, začala diskutovať o tomto vynáleze ešte v septembri 1990, kedy sa začalo aj reálne formovať.

Fakt č. 2: Názov s písmenami a číslami nebol veľmi vhodný a zapamätateľný, takže poradenská firma prišla s návrhom premenovať vynález na ‚Wi-Fi‘, čo sa v roku 1999 napokon aj udialo. Táto skratka však v skutočnosti nič neznamená. Pomlčka taktiež stratila akýsi význam a dnes sa už oveľa viac používa názov bez nej.

Fakt č. 3: Na svete je viac ako 9 miliárd WiFi zariadení.

Fakt č. 4: WiFi využíva rádiové vlny a práve to umožňuje vášmu počítaču a iným zariadeniam prístup k internetu bez akýchkoľvek káblov.

Fakt č. 5: Je známe, že je veľmi citlivé na rušenie, pretože rádiové vlny často narážajú na iné rádiové vlny podobných frekvencií. Wifi rušia napr. televízory, mikrovlnné rúry, mobilné telefóny, zariadenia s podporou Bluetooth a iné.

Fakt č. 6: WiFi je pre mnohých ľudí dôležitejšie ako raňajky, ktoré sa považujú za najdôležitejšie jedlo dňa. Red Roof Inn, americký hotelový reťazec, jedného dňa uskutočnil prieskum a požiadali 800 ľudí o ich názor. Napokon dospeli k záveru, že WiFi na izbe je pre cestujúcich dôležitejšie ako dobrá poloha hotela, parkovanie alebo dokonca bezplatné raňajky. 80% cestujúcich uviedlo, že sa tiež cítia oveľa lepšie v hoteli, v ktorom je bezplatné WiFi.

Fakt č. 7: Aj keď je to možno prekvapivé, no bezdrôtová sieť vznikla na Havaji. Faktom totiž zostáva, že priamy predchodca WiFi bol spustený už v roku 1971. Nazýval sa ALOHAnet a išlo o priekopnícky počítačový sieťový systém, ktorý vyvinuli na Havajskej univerzite. O dve desaťročia neskôr prišlo na trh WiFi.

Fakt č. 8: Najrýchlejšiu WiFi sieť má Litva, a to s rýchlosťou 16,6 mb/s. Za ňou nasleduje Singapur, Švajčiarsko, Dánsko a Spojené kráľovstvo. Napr. také Spojené štáty americké sa umiestnili až na 19. mieste.

Fakt č. 9: Mohlo by dôjsť k zabezpečeniu bezplatného WiFi pre všetkých občanov EÚ. Ide totiž o zaujímavý projekt Európskej komisie, ktorý ponúka 15 000€ pre obce, aby zriadili WiFi hotspoty na verejných priestoroch, medzi ktoré patria knižnice, parky či múzeá. Je však otázne, či sa zrealizuje.

Fakt č. 10: Až neuveriteľných 71% mobilných a počítačových komunikácii prúdi cez bezdrôtové WiFi, čím sa táto sieť radí na čelo rebríčka najväčších vysielačov komunikácie na celom svete.

Fakt č. 11: Na planéte žije niečo okolo 7 miliárd ľudí a na internet je pripojených viac ako 23 miliárd zariadení, čiže v priemere sú to tak 3 zariadenia na osobu.

Fakt č. 12: Zákazníci spoločnosti Smart home si najviac prajú termostaty pripojené cez WiFi s funkciami šetriacimi ich peniaze a taktiež šetrnými k životnému prostrediu.

Zdroj: airtame.com, blog.domotz.com

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Erich;
27. júla 2022 9:53

Názov Wi-Fi síce najprv neoznačoval nič konkrétne, avšak to už dnes neplatí a táto skratka je spájana s pomenovaním wireless fidelity.

A mimochodom, raňajky nie sú najdoležitejšie jedlo dňa, tento „fakt“ si vymysleli spoločnosti produkujúce cereálie ako reklamné heslo niekedy v 60-tych rokoch.