Veľká Morava – zem našich predkov, na ktorú môžeme byť právom hrdí

14291

Pripravili sme si pre Vás článok o Veľkomoravskej ríši, ktorá kedysi vládla na našom území. Veríme, že po jeho prečítaní budete na naše dejiny viac hrdí a zistíte, že sa aj my môžeme pýšiť stredovekými príbehmi plnými špinavých rytierov a krvavých bojov, ako Anglicko a Francúzsko napr. Storočnou vojnou. Poďte sa spoločne s nami vrátiť do sveta česko-slovenskej Hry o tróny.

Dôvody vzniku:

velka morava
Foto: phtorxp

Avari

Aby ste porozumeli vzniku Veľkej Moravy, budeme sa musieť vrátiť do temného obdobia, keď na územie dnešného Maďarska prichádzali sibírski Avari (Slovania ich nazývali obri) a podnikali lúpežné výpravy do Byzantskej ríše na juhu a Franskej ríše na západe. Ohrozovali aj slovanské kmene na severe.

samova risa
Rozsah Samovej ríše Foto: WikimediaSamova ríša

Slovania vytvorili na obranu proti Avarom kmeňový zväz, na jeho čele stál franský kupec Samo. Za jeho vlády mali Slovania od Avarov pokoj, no keďže ríša nemala pevnú štátnu správu ani ustanovené hranice (centrum bolo niekde v okolí Nitry), po Samovej smrti sa rozpadla.

 

Nitrianske kniežatstvo

Na začiatku 9. storočia vzniká ďalší kmeňový zväz. Kniežatstvo, rozliehajúce sa až po Malé a Biele Karpaty, tok Dunaja a pohorie Matra. Významným rokom jeho existencie je rok 828, kedy dal knieža Pribina postaviť kresťanský kostolík v Nitre. V tej istej dobe vzniklo v oblasti riek Moravy a Dyje druhé kniežatstvo, ktorého vládcom bol Mojmír.

pribina
Foto: Wikimedia

Veľká Morava

Veľká morava

Vznik a prví vládcovia

Medzi dvomi kniežatstvami dochádzalo k častým konfliktom o územia. Okolo roku 833 Mojmír vtrhol do Nitry, vyhnal Pribinu a vytvoril zjednotený štát: Veľkú Moravu. Snažil sa o nezávislú politiku od Východofranskej ríše, za čo bol kráľom Ľudovítom Nemcom zosadený a nahradený synovcom Rastislavom.

Vláda Rastislava

Na začiatku jeho vlády Veľká Morava udržiavala s Východofranskou ríšou dobré vzťahy, no neskôr sa – rovnako ako jeho strýko – chcel zbaviť jej nadvlády. Vojensky aj cirkevne. Vojensky: Začal budovať hradiská pre obranu a podporoval odboj proti Ľudovítovi Nemcovi. Zaútočil aj na Pribinu na Blatnohrade v Zadunajsku, ktorý v tomto boji padol. Cirkevne: Z Veľkej Moravy vyhnal franských kňazov a pápeža požiadal o vyslanie nových vierozvestcov. Keďže pápež odmietol, Rastislav sa obrátil na byzantského cisára Michala III. a ten na Veľkú Moravu vyslal solúnskych bratov, Konštantína a Metoda (863).Rastislavov pád – Svätoplukov vzostup

Zatiaľ čo Rastislav vládol na Devíne, v Nitre vládol jeho synovec, knieža Svätopluk I. Keď kvôli Rastislavovej rebélii zúrila vojna s Východofranskou ríšou, Frankovia napadli Veľkú Moravu a dobyli Devín, Rastislavove hradisko. Neskôr napadli aj Nitru, no Svätoplukovi sa s Frankmi podarilo uzavrieť prímerie, čo Rastislav pokladal za zradu a svojho synovca odsúdil na smrť. Keď však chcel svoj rozsudok vykonať, nepodarilo sa mu to a bol Svätoplukom zajatý. Ten sa ho rozhodol vydať Frankom (Rastislav bol pri vyjednávaní oslepený), no tí zajali aj Svätopluka – nedôverovali mu. Potom vpadli na Veľkú Moravu a chceli si ju podmaniť. V zemi vypuklo povstanie vedené kňazom Slavomírom, ktorému sa podarilo Svätopluka oslobodiť a spolu porazili franské vojská. Svätopluk s Ľudovítom Nemcom uzavrel ďalšie prímerie a stal sa vládcom Veľkej Moravy. Za jeho vlády dosiahla ríša najväčší rozmach. Pripojili sa k nej Čechy, územie lužických Srbov, juh Poľska, okolie rieky Tisy a Sedmohradsko.

svatoplukova risa
Foto: Wikimedia

 Následky Svätoplukovej smrti a zánik ríše

Po jeho smrti sa ríša začala zmenšovať, až zanikla. Ako prvé sa odtrhli Čechy, potom lužickí Srby a Zadunajsko, až ostalo len pôvodné veľkomoravské kniežatstvo. Počas tohto rozpadania nastali aj rozpory medzi Svätoplukovými synmi. Mojmír II. bojoval o vládu s mladším Svätoplukom II. Tieto rozpory opäť využili Frankovia. Niekoľkokrát vpadli na územie Veľkej Moravy, no zakaždým neúspešne. Koncom 9. storočia prišli do Podunajska Maďari vedení kniežaťom Arpádom a okolo roku 906 sa Veľká Morava rozpadla na menšie celky. Po maďarsko-franskej bitke pri Brezalauchspurchu (pravdepodobne Bratislava) sa ríša sa rozdelila na západnú časť – tá bola pripojená k českému štátu – a východnú, pripojenú k Uhorsku.

Význam Veľkej Moravy

  1. Bol to prvý štát našich predkov
  2. Rozšírenie kresťanstva
  3. Vznikol jazyk a písmo
  4. Tradícia: v dobe národného obrodenia mala Veľká Morava významnú úlohu (v Ústave SR sú odkazy na túto tradíciu)

 

zdroj: Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.