Veľké zistenie o stromoch – starý, takmer mŕtvy peň sa naštiepil koreňmi na vitálny strom a je životaschopný

911

Stromy sú nesmierne dôležité pre život každého z nás. Dodávajú jednu z najdôležitejších podmienok pre život – kyslík. Bez neho by sme neexistovali. Vedci ale zistili zaujímavú skutočnosť, a síce, že živé stromy dokážu svojimi koreňmi pomôcť aj starým a poškodeným stromom, ktoré sú už v podstate „mŕtve“. Na tento zaujímavý fakt prišli vedci z Austrálie. Našli starý strom, resp. zostávajúci peň, ktorý už nemal žiadne listy, no napriek tomu bol živý.

Foto od Facebook

Zistilo sa totiž, že prijíma potrebné živiny z koreňov iného stromu, ktoré sa napojili na jeho. Tento objav viedol vedcov k zisteniu, že stromy dokážu vytvoriť koreňový systém tzv. „superorganizmu“ fungujúci v celej širokej oblasti. Sebastian Leuzinger, docent univerzity Auckland University of Technology, uviedol: „Môj kolega Martin Bader a ja sme narazili na tento pahorok stromu kauri. Bolo to čudné, pretože hoci peň nemal žiadne lístie, bol aj napriek tomu živý.“ Vedci zmerali prietok vody v pni a okolitých stromoch a zistili, že prijíma vodu zo susedných stromov.

Následne sa prekopali až k jeho koreňom a zostali nesmierne prekvapení. Korene boli naštepené s tými susednými. Koreňové štepy sú síce bežné medzi živými stromami toho istého druhu, no vedcov zaujalo to, prečo by živý strom kauri chcel zachovať kmeň v jeho blízkosti. Je možné, že ku koreňovým štepom došlo skôr, ako jeden zo stromov stratil svoje listy a prakticky uhynul. „Toto má ďalekosiahle následky pre naše vnímanie stromov – pravdepodobne sa nejedná o stromy ako také, ale o celý les, ktorý pracuje ako superorganizmus,“ povedal profesor Leuzinger.

Napríklad, počas sucha môžu byť stromy so zníženým prístupom k vode spojené s tými, ktoré majú väčší prístup k vode, čo im umožňuje zvyšovať ich šance na prežitie. Táto vzájomná prepojenosť by však tiež mohla na druhej strane znamenať aj rýchle šírenie chorôb. Tak či onak, je to nesmierne vzácne zistenie. A prináša to opäť celkom nový pohľad na stromy.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre