Veľký objav – na planéte nachádzajúcej sa veľmi ďaleko od našej slnečnej sústavy našli vedci vodu!

2417

Ďalší prelomový objav je na svete. Vedci našli vôbec po prvýkrát vodu v podobe vodnej pary na planéte, ktorá je veľmi ďaleko od našej slnečnej sústavy! Táto planéta okamžite dostala neoficiálny názov „Super Zem“ a jej vzdialenosť je celých 110 svetelných rokov.

Planéta je obrovská, vedci potvrdili, že je dvakrát väčšia ako Zem a až 8-krát ťažšia. Oficiálny názov znie K2-18b, leží v súhvezdí Leo a obieha inú hviezdu. Čo je však na tom celom zvláštne je tiež fakt, že vedci si skutočne myslia, že by mohla vierohodne podporovať mimozemský život. Možno to znie pre tých, ktorí v mimozemšťanoch neveria málo vierohodné, no niečo na tom určite bude. Podľa výskumného tímu University College London má novoobjavený exoplanet (šikovný spôsob, ako opísať planétu mimo slnečnej sústavy) atmosféru, ako aj správny teplotný rozsah pre existenciu živých osôb, resp. objektov. Je omnoho bližšie k jej hviezdam ako naša planéta k Slnku. A čo to znamená? Nuž, znamená to, že má oveľa kratšie roky, pretože obežná dráha trvá 33 dní, zatiaľ čo naša trvá až 365 dni.

Foto od Wikimedia

Zariadenia, ktoré v súčasnosti vedci používajú, môžu merať iba základne údaje, a to vrátane vzdialenosti, hmotnosti a teploty povrchu. UCL však vyvíja oveľa sofistikovanejšie nástroje, ktoré doteraz dokázali prekladať údaje z Hubbleovho vesmírneho teleskopu. Tie im umožnili zistiť, že sa tam nachádza vodná para. Vedci si myslia, že K2-18b môže mať vo svojej atmosfére až 50 percent vody. Angelos Tsiaras, ktorý je súčasťou tímu Centra pre vesmírnu exochémiu UCL, uviedol: „Nájdenie vody v potenciálne obývateľnom svete inom ako Zem je neuveriteľne vzrušujúce. Toto je jediná planéta, ktorú poznáme mimo slnečnej sústavy a ktorá má správnu teplotu pre tekutú vodu, čo z nej robí najlepšieho kandidáta na obývateľnosť.“

Dodal, že táto štúdia predstavuje novú éru v exoplanetovom výskume, ktorá je nevyhnutná na to, aby sme konečne umiestnili Zem, náš doteraz jediný domov, do oveľa väčšieho obrazu vesmíru. A práve tieto nové fakty nás nútia klásť si čoraz častejšie otázku: Je Zem naozaj jedinečná a jediná obývateľná planéta? Do 10 rokov nové vesmírne teleskopy by mali dokázať určiť, či atmosféra K2-18b obsahuje plyny, ktoré by mohli produkovať živé organizmy.

Treba však dodať, že nebuďte dopredu príliš nadšení vyhliadkou, že sa tam niekedy naši potomkovia tak skoro presunú. Ak si uvedomíme, že najvyššia možná rýchlosť, ktorú môžu ľudia pri cestovaní vo vesmíre vyvinúť je dnes 20 000 km/h. Inými slovami, 110 svetelných rokov by sme vedeli precestovať za 5 940 000 rokov, čo je naozaj neskutočné číslo. Každopádne, ide o veľmi zaujímavý objav a bude zaujímavé sledovať ďalšie skúmania.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre