Veľký žralok biely – tajomný predátor oceánu

8702

Veľa z toho, čo vieme o žralokoch bielych nie je pravda. Nie sú nemilosrdní lovci ani veční samotári, a pravdepodobne sú múdrejši než odborníci odhadovali. Stretnutie veľkého žraloka bieleho vo voľnej prírode nie je také aké by ste očakávali.

Je korpulentný, obalený tukom a bacuľatý. Jeho desivosť sa prejaví až vtedy, keď otvorí veľkú papuľu a naskytne sa pohľad na jeho obrovské čeluste. Snáď žiadne iné zviera nevyvoláva takú prvotnú paniku ako žralok biely. Napriek tomu, vedci hovoria, že ľudia predstavujú väčšiu hrozbu pre žraloka ako žralok pre ľudí.

O veľkých bielych žralokoch vieme naozaj málo.

Existuje viac ako 500 druhov žralokov. Veľký biely žralok je kultovou rybou oceánu, no napriek tomu o ňom vieme len málo a veľa toho, čo si myslíme, že vieme nie je pravda. Nevieme presne, ako dlho žijú, po koľkých mesiacoch od narodenia dosahujú dospelosť, nikto nikdy nevidel žraloka bieleho rodiť. Nevieme, koľko presne ich môže byť alebo kde presne trávia väčšinu svojho života.

Predstavte si, že existuje suchozemské zviera o veľkostí 8 metrov. Vedci by o tomto živočíchovi vedeli prakticky všetko. Detaily jeho párenia, migrácie a správania. Pri žralokovi je toto ťažšie dosiahnuteľné, pretože pravidlá poznania a skúmania sa pod vodou líšia. Žraloky biele sa objavujú a miznú podľa ich ľubovôle, takže je takmer nemožné, aby ich výskumníci nasledovali v hlbokej vode. Odmietajú žiť v rôznych vodných parkoch za sklom v zajatí, kde chradnú, umierajú od hladu alebo narážajú hlavou o stenu. Napriek tomu, vedci s použitím nových technológií môžu zodpovedať dve najviac znepokojujúce tajomstvá; Koľko ich je a kam idú? Rozlúštenie týchto tajomstiev by mohlo byť kľúčové v ochrane ľudí pred žralokmi a žralokov pred ľuďmi.

BRIAN SKERRY
BRIAN SKERRY

Pred rokom 2004 takmer nikto nevidel veľkého bieleho žraloka vo vodách východného pobrežia. Občas sa jeden objaví v blízkosti pláže alebo zamotaný v rybárskej sieti, ale išlo skôr o anomálie.

Inde, biele žraloky schádzajú podľa sezóny do určitých území, vrátane kalifornského pobrežia dole do Mexika, do Juhoafrickej republiky či južného pobrežia Austrálie. Veľa výskumníkov si za posledných 20 rokov žraloky označkovala pripojením na elektronické sledovacie zariadenia s nádejou, že zistia viac detailov z ich života. Napriek tomu, väčšinou po krátkom čase tieto zariadenia zlyhali a žraloky sa stratili z dohľadu. Pomocou sledovania zrakom, akustických značiek a najnovšie aj pomocou satelitov sa podarilo zhromaždiť tisíce pozorovaní jednotlivých žralokov. Vedci už vedia, kde sa žraloky schádzajú a ako sa kŕmia.shark1

Samozrejme, počítanie veľkých bielych žralokov je o veľa ťažšie ako spočítanie suchozemských zvierat alebo dokonca morských cicavcov. Vedci teda v značnej miere predpokladajú pohyby žralokov a potom extrapolujú. Tím v Južnej Afrike odhaduje populáciu žralokov na zhruba 900 kusov, zatiaľ čo iný tím poskytol odhad len na 120 kusov. Sú tieto čísla veľké alebo malé? Narastá alebo klesá populácia žralokov bielych?

Svet má asi 4 tisíc tigrov a 25 tisíc afrických levov. Použitie najnižších odhadov, globálne čísla žraloka bieleho pripomínajú odhady pre populáciu tigrov. Čiže by mohlo ísť o ohrozený druh. Použitie najvyššieho odhadu čísla pripomínajú populáciu levov. Niektorí odborníci hovoria o tom, že rastúca populácia tuleňov je známka toho, že veľké biele žraloky sú takmer vyhynuté, zatiaľ čo iní hovoria, že viac tuleňov rovná sa viacej žralokov.

Útoky na ľudí sú neuveriteľne zriedkavé. Vo vodách mimo Kalifornie šanca uhryznutia surfera žralokom predstavuje pomer 1 k 17 miliónom. Podarí sa nám zistiť o týchto stvoreniach s desivým pohľadom a čeľusťami viac? To ukážu až roky a vývin nových technológii.shark

Zdroj: National geographic

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre