Venezuela je ropná veľmoc, no aj napriek tomu nemá dostatok pohonných látok, čo ešte viac prehlbuje potravinovú krízu

416

Venezuela oplýva ropným bohatstvom, dokonca sa radí na prvé priečky krajín s najväčšími zásobami ropy na svete. Napriek hyperinflácii vláda nikdy nezvýšila cenu benzínu. Dnes, uprostred veľkej hospodárskej krízy, ktorou krajina trpí, je benzín ešte stále takmer zadarmo – to však len v prípade, že si obyvatelia môžu dovoliť čakať v rade aj celé dni.

venezuela fotografia
Foto od skeeze

Za posledné dva týždne ľudia trpia vážnym nedostatkom ropy a tým aj pohonných látok. Nie je to po prvýkrát, ale predchádzajúce krízy boli spôsobované najmä zlou distribúciou a logistickou neefektívnosťou. Momentálne sa však mnohí obávajú, že čoskoro nebude dostatok ropy pre všetkých.

Vo všetkých mestách, okrem Caracasu, je situácia veľmi vážna. Problémové je napr. mesto San Cristobal del Tachira, kde 42-ročná Lorena Amaya a jej sestra boli nútené spať v aute tri dni, aby mohli natankovať. „Dnes má môj syn narodeniny a pozrite sa, kde som,“ povedala. Z frontu na pohonné látky odišla, aby aspoň na chvíľu navštívila svojho 10-ročného syna, zatiaľ čo jej sestra držala miesto. „Požiadala som suseda, aby naňho dozrel, kým som tu. No aj tak je doma sám,“ povedala. Jej sestra Ymara, opísala palivo ako „najdrahší benzín, aký kedy kúpili“, pretože stratili tri dni čakaním v rade.

Ako sa to stalo…

V roku 1989 zasiahli hlavné mesto Caracas obrovské nepokoje po tom, čo vláda vtedajšieho prezidenta Carlosa Andresa Pereza oznámila zastavenie dotácii na benzín, ktoré dokázali udržať ceny paliva veľmi nízko. Odvtedy sa zvýšená cena ropy stala pre venezuelských politikov tabu.

O tridsať rokov neskôr – po piatich rokoch hlbokej hospodárskej krízy počas vlády Madura, je ropa stále lacná, ale výroba sa od 40. rokov minulého storočia výrazne znížila. Venezuela totiž vyprodukovala v tomto roku veľmi málo ropy. Jediný, kto sa snaží udržať výrobu ako tak nad vodou je štátne ropná spoločnosť PDVSA. Väčšina strojov je však zastaralá a výrobné zariadenia sú veľmi slabo financované. Zásielky od kľúčových medzinárodných spojencov, ako je Rusko, tak v tomto roku neustále rástli, čo naznačuje, že ropná spoločnosť dopĺňa svoju ubúdajúcu produkciu zahraničnou ponukou.

venezuela gas fotografia
Foto od JavierPsilocybin

Madurova vláda obvinila za túto produkčnú krízu bývalých manažérov a čoraz bolestivejších sankcií zo strany Spojených štátov. Venezuelský ombusdman – Alfredo Ruiz Angulo, povedal, že má v úmysle odsúdiť americké sankcie, ktoré podľa neho porušujú ľudské práva. „Všetky tieto jednostranné donucovacie opatrenia vedené Spojenými štátmi spôsobujú skutočné problémy a zhoršujú zdravie Venezuelčanov,“ povedal.

Opozícia však vidí problém v Madurovi, ktorý je podľa nich neschopný viesť krajinu trvalo udržateľným spôsobom. To všetko negatívne pôsobí aj na iné, ešte dôležitejšie odvetvia. Kríza totiž prehlbuje už aj tak hrozivú potravinovú neistotu vo Venezuele. Venezuela nemá vybudovaný železničný systém a väčšina jej najväčších miest sa nachádza ďaleko od pobrežia. Bez benzínu tak nebude možné zásobovať tieto mestá potravinami. Prvé dopady krízy už pocítili farmári, ktorí verejne prosia vládu o pohonné hmoty.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre