Vietnamské obchody prestali používať plastové vrecúška, miesto toho balia potraviny do banánových listov

2832

Všetci veľmi dobre vieme, aký je plast nebezpečný. Aj keď je lacný a ľahko dostupný, tak na druhej strane je to jednorázový a veľmi škodlivý materiál nielen pre ľudské telo. Zatiaľ čo väčšina z nás si myslí, že plast je potrebný a v našom každodennom živote sa bez neho nemôžeme zaobísť, najmä pokiaľ ide o potraviny, tak je to nezmysel. Ide iba o to, že sme si na neho príliš zvykli a nehľadáme, aj keď možno zložitejšiu, náhradu. Niektoré ázijské supermarkety však dokazujú ľuďom, že dá sa žiť aj bez neho. Zaviedli nový kreatívny spôsob balenia zeleniny, ktorý je úplne biologicky rozložiteľný.

Zveřejnil(a) Perfect Homes Chiangmai dne Čtvrtek 21. března 2019

Každý deň bez rozmyslenia a častokrát aj úplne zbytočne či bezdôvodne používame obrovské množstvo plastov. Niekedy si ani len neuvedomujeme, aký toxický je v skutočnosti tento materiál. V priebehu desaťročí sa zistilo, že plasty dokonca úzko súvisia s klesajúcou plodnosťou mužov a so stále častejším výskytom rakoviny prsníka u žien. To, aký vplyv majú na zvieratá ani netreba písať. Tie totiž trpia najviac, keďže nemajú ani len potuchy, aký odpad konzumujú. A častokrát to končí smrťou.

Našťastie, spoločnosti ako Rimping Market v Thajsku stále existujú. Prišli totiž so skvelým nápadom ako znížiť spotreby plastov. V tomto obchode začali baliť produkty do banánových listov, ktoré nahradili igelitové vrecká a tašky. Túto zelenú revolúciu prijali trhy vo vietnamskom Hanoji. No nielen tam, pretože aj trhy v ďalších krajinách nasledujú tento trend. Ďalší obchod – Lotte Mart, taktiež využíva banánové listy na zabalenie ovocia a zeleniny. Okrem toho využívajú papierové slamky a skladovacie škatule vyrobené z odpadu z cukrovej trstiny. Na predaj vajec zas začali namiesto plastových krabíc využívať papierové obaly.

Zveřejnil(a) Perfect Homes Chiangmai dne Úterý 2. dubna 2019

Banánové listy sú skvelou alternatívou k plastom, pretože sú organické a úplne odbúrateľné – to znamená, že sa v zemi rozložia a nie sú škodlivé. Balíky sa potom zaistia pružným kúskom bambusu. Údaje ukazujú, že iba 9% plastu z 9 miliárd vyrobených ton, sa recykluje! Kiežby bolo viacero takýchto podnikov.

Zveřejnil(a) LOTTE Mart Vietnam dne Pondělí 1. dubna 2019

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre