Vitamíny na kĺby – Čo je najlepšie jesť ak chcete mať zdravé a silné kĺby?

445

Mali ste niekedy pocit, že pri vstávaní z postele vaše kolená nespolupracujú? Že pri každej zmene počasia cítite stuhnutosť v celom tele? Možno sa vám vaše telo snaží niečo naznačiť. Možno chce len spomaliť a dopriať si oddych. A možno niekedy cíti nedostatok látok potrebných na jeho správne fungovanie. Keď nás bolí hlava siahneme často po zázračnej ružovej tabletke, ale čo robíme ak bolia práve spomínané kolená alebo chrbát? Spravidla často vôbec nič a možno nám chýbajú len tie správne vitamíny na kĺby.

Veď koho dnes už len nebolia kríže. No možno tak adolescenta pred dvadsiatkou. Potom to už ide z kopca. Moderná medicína prináša skvelé výsledky ale tiež to, že nám už vie diagnostikovať naozaj skoro všetko.  Mladému človeku pri rutinnej prehliadke nájdu zvýšený zlý cholesterol, začínajúcu skoliózu a tak podobne. Neznamená to ale, že by sme tam mali prestať chodiť, skôr by sme sa mali zamerať na to, ako zlepšiť náš životný štýl. Veď zdravie máme len jedno. Preto si povieme  o príjme vitamínov a minerálov na kĺby.

vitamíny na kĺby

Najlepšie prírodné vitamíny na kĺby

Doplnky stravy nájdeme v každej lekárni a drogérií. Často v pohodlnej forme  ako je napríklad kĺbová výživa .  Nehovorím je to určite rozumná praktická podoba príjmu suplementov, ale existuje viac možností ako ich dostať do organizmu. Nemusíme len spoliehať na farmaceutický priemysel. Toto je päť najlepších látok pre kĺby

Omega 3 mastné kyseliny

Najznámejšia potravina s vysokým obsahom je ryba. Makrela, losos, sleď a tak podobne. Dokonca aj ustrice, ktoré patria medzi morské plody. Pokiaľ neholdujete rybacine je pre vás skvelá správa, že existuje ešte niekoľko pokrmov, ktoré môžete papať. Napríklad avokádo, vlašské orechy, ľanové semienka, chia či sójové bôby.

Vápnik na kĺby

Netreba naň zabúdať. Informácia o tom ako je dôležitý pre silné kosti a zuby asi nie je ničím výnimočná. Avšak nepomáha len s kostrou, ale je potrebný na správne fungovanie srdca, nervov a svalov. Teda hneď niekoľko dôvodov prečo si dať pozor na jeho správny obsah v našej potrave. Nie, nemusíme piť litre mlieka denne. Marketing ohľadom mliečnych produktov je tak veľký, že občas zabúdame na to, kde všade sa ešte nachádza. Brokolica, mandle, špenát, kel, sójové produkty (takže aj sójové ,,mlieka´´), semienka chia a figy.

Vitamín D na kĺby

Môže sa stať, že máte pestrú stravu, ale akosi stále trpíte bolesťami kĺbov či svalov. No je super ak hladina vápnika vo vašom organizme je v norme, ale bohužiaľ nebude sa vstrebávať správne bez jeho komplica. Áno hovorím práve o vitamíne D. Je potrebný na kolobeh kalcia v tele. V lete to taký problém nie je teda ak aspoň denne vyjdete na slnko po dobu 15 minút. Avšak v zime sa hladina znižuje. A sme znovu pri rybách (losos, tuniak). Ďalej ho obsahuje sója, vaječné žĺtky a tiež huby. Vitamín D je rovnako jeden z najlepších vitamínov na imunitu.

Glukozamín

Látka bežne obsiahnutá v doplnkoch na podporu kĺbov. Pomáha obnovovať kosti a zabraňuje opotrebovaniu chrupaviek. Dobrý doplnok, ktorý by mali mať v povedomí najmä starší ľudia s osteoartrózou. Keďže jeho hladina vekom klesá. A trvá určitý čas obnoviť hladinu pomocou doplnkov výživy.

Chondroitín

Zvyčajne sa používa ,,kombo´´ chondroitín + glukozamín ako prevencia bolesti kĺbov a ako pomoc prestavby chrupavky. Často tvoria harmonickú dvojicu v liekoch práve určených na problémy s oporným systémom. Odporúča sa na používanie ako prevencia osteoartrózy, keďže preukázateľne redukuje spomaľuje progres choroby.

 Mohlo by vás zaujímať:  Aké vitamíny užívať na pleť ?

športovec
Vitamíny na kĺby pre športovcov sú ideálnym doplnkom ak namáhate kolená napríklad počas behu

 

Na záver

Nemusíme hneď míňať nespočetne veľa peňazí na kúpu doplnkov z lekárne. Vieme dopriať nášmu pohybovému aparátu dostatok potrebných látok aj z pestrej stravy. Avšak pri akútnejších problémoch netreba čakať na ,,samozlepšenie´´. Veď ono to prejde, je to len dočasné, len som sa zle vyspal. Nie vždy to tak je. Za každých okolností sa poraďte s lekárom . U starších ľudí to platí ešte viac. Doplniť vitamíny na kĺby je to najľahšie čo môžete zmeniť ešte dnes.

Zdroje

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.