10 zaujímavostí o Voodoo, ktoré ste vo filmoch nevideli

5276

História Voodoo má svoje korene v západnej Afrike a do Ameriky sa preniesla prostredníctvom obchodovania s otrokmi. Čo vie ale málo z nás je, že existujú 2 druhy Voodoo, jedno skutočné a druhé hollywoodske, komerčné. Komerčné Voodoo je to, čo poznáme z filmov ako výroba bábiky, na ktorej sa praktizuje čierna mágia.

Voodoo je v skutočnosti náboženstvo, komunita, ktorá verí v jednu najvyššiu bytosť a rôznych duchov. Voodooisti zdôrazňujú morálny kódex a zdržujú sa ubližovaniu druhým ľuďom. Sú známi aj kvôli svojim tanečným obradom a energetickým bubnom. A to je len špička ľadovca toho, čo musíte o Voodoo vedieť.

 

Foto: shutterstock.com
Foto: shutterstock.com

Voodoo sa zakladá na viere, že existujú dva vzájomne prepojené svety: viditeľné a neviditeľné. Smrť nás oddeľuje od neviditelného sveta, kde nás naši predkovia neustále sledujú.

Voodoo je najviac známe na troch miestach. v západnej Afrike, na Haiti a v americkej Louisane. Voodoo sa tiež praktizuje na miestach, kde sa kedysi dovážali otroci, čiže na Kube, v Brazílii alebo Dominikánskej republike.

Náboženstvo Voodoo verí v najvyššiu bytosť, svojho boha, ktorý sa volá Bondye.

Foto: Wikipedia
Foto: Wikipedia

 

Všetci ľudia praktizujúci Voodoo sú známi na základe budovania interakcie s menšími duchmi, ktorých nazývajú „Iwa“. Niektorí duchovia boli zlúčení s katolickými duchmi európskeho křesťanstva spolu s africkými Voodoo duchmi.

Voodoo nemá hlavného predstaviteľa tak ako napríklad kresťanstvo či islam, ktorý by napísal svätú knihu alebo spisy.

Bábiky Voodoo, ktoré všetci poznáme, nemajú nič s náboženstvím Voodoo. Ide o africkú čiernu mágiu, ktorá sa volá Hoodoo.

Foto: Deviant Art
Foto: Deviant Art

Tip!: Viac zaujímavostí o Afrike a Vodoo sa dozviete v knihe Afrika země voodoo . Teraz s 5% zľavou – Do obchodu ←

Voodooisti komunikujú s duchmi Iwa pomocou modlitieb, tanečných a bubnových obradov a cez obety zvierat.

Vo Voodu je dôležité liečiť ľudí z chorôb. Používajú na to duchov Iwa a byliny.

Voodooisti veria, že duchovia Iwa môžu posadnúť telo a myseľ človeka počas Voodoo obradov. Tiež veria, že duša človeka môže uniknúť preč z tela zatiaľ čo spí.

Obetné obrady, kedy obetujú život zvieraťa má dať životnú energiu duchom Iwa. Veria tomu, že duchovia Iwa sú zaneprázdnení riadením vesmíru, ale keď dostanú správy o zabití, prídu naspäť medzi živých.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre