Vojnoví hrdinovia nie sú iba ľudia

565

nahlad

3. Októbra 1918 bol major Charles White Whittlesey spolu s 500 mužmi obkľúčení nemeckými jednotkami. Boli pod neustálym tlakom zo strany nepriateľa ale rovnako aj od spriatelených jednotiek, ktoré netušili o ich lokácií. Na druhý deň ostalo už len 190 mužov. Jednotka sa snažila vyslať holuba, ktorý by oboznámil spriatelené jednotky z lokáciou a doručil prosbu o pomoc.

Prvé dva holuby sa podarilo Nemcom úspešne zostreliť. Tretí holub menom Cher Ami bol postrelený ale po dopade na zem znova vzlietol. K spojencom doletel celý od krvy, slepý na jedno oko s postreleným hrudníkom a nohou, ktorá visela už iba na šľache. Cher Ami sa tak stal holubým hrdinom a držiteľom niekoľkých vyznamenaní.

Po ošetrení, kedy mu nahradili nohu drevenou protézou sa nalodil spolu s generálom John J. Pershingom na loď do USA (Generál na neho osobne dohliadal počas celej cesty). Zraneniam holub podľahol o rok neskôr a po mumifikácií je ho možné vidieť v National Museum of American History vo Washington D.C.

 

 

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre