Vplyv piesne „Gloomy Sunday“? Ľudia po jej vypočutí páchali samovraždy!

4618

Máte radi hudbu? Potom mi isto dáte za pravdu, že vo veľkej miere dokáže ovplyvniť to, čo prežívame, aj keď väčšinou prispôsobujeme piesne našej nálade, nie naopak. Poznáte pieseň „Gloomy Sunday“ od Rezső Seressa? Ide o pieseň, ktorá by pokojne mohla byť považovaná za jednu z najkontroverznejších piesní všetkých čias.

Po napísaní sa veľmi rýchlo preslávila, avšak nie úplne v dobrom svetle. Synonymom tejto piesne sa stalo pomenovanie „Maďarská samovražedná pieseň“. Určite ste sa už dovtípili prečo tomu tak je, no my vám chceme povedať viac. Viac faktov a príbehov, ktoré sa za touto melancholickou klavírnou piesňou skrývajú.

Len málo piesní bolo v niektorej z krajín zakázaných a verte, že aj táto sa dostala na čierny zoznam. Mnohí o nej hovorili ako o prekliatej. Chcete vedieť aké bolo jej pozadie, tak potom musíte urobiť len jediné – pokračovať v čítaní. 

Pieseň súvisí so 100 samovraždami

Zdroj Eva Blue

Nasledujúce mesiace po vydaní piesne bolo v Maďarsku zaznamenaných 18 samovrážd, ktoré mali s piesňou súvisieť. Aj napriek tomu, že neexistujú žiadne priame a nevyvrátiteľné dôkazy o prepojení piesne a samovrážd, existuje niekoľko mrazivých anekdot. Ľudia totiž nechali listy na rozlúčku, v ktorých na pieseň odkazovali. Jeden obuvník na papier napísal veľkým Gloomy Sunday a skupina ľudí, ktorí sa utopili v rieke, nechala na brehu noty k piesni. 

Následne bolo nahlásených niekoľko ďalších úmrtí ľudí, ktorí sa zabili pri počúvaní piesne. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie úmrtia, až tejto piesni pripísali 100 samovrážd. 

Samotný skladateľ piesne spáchal samovraždu

Zdroj: wikimedia common

Jednou z overiteľných samovrážd v súvislosti s touto skladbou je samovražda skladateľa piesne Seressa. Ten mal po celý svoj život bojovať s ťažkou depresiou, pričom o samovraždu sa pokúsil už viackrát pri rôznych príležitostiach. Nakoniec 13. januára 1968 vyskočil z okna v snahe ukončiť svoj život, to sa mu ale podarilo prežiť. To čo začal, ale ukončil v nemocnici, kde sa uškrtil obväzom. 

Pieseň mala byť o hrôzach koncentračných táborov

„Gloomy Sunday“ mala pôvodne celkom iný názov, ktorý znamenal – svet sa končí. Seressova verzia piesne je o hrôzach vojny, smrti a živote bez lásky. Seress, pôvodom Žid, si totiž na vlastnej koži zažil hrôzy druhej svetovej vojny a koncentračného tábora (pieseň mala byť o tomto pobyte, ako aj o jeho matka, ktorá v koncentračnom tábore zomrela). 

Pieseň bola vo Veľkej Británii zakázaná

Potom, čo bola pieseň sprístupnená v angličtine, bolo hlásených viac samovrážd (tie prispeli k číslu 100). Kvôli hrôze a strachu ľudí voči tejto piesni a samovražedným pocitom pri počúvaní, bola vo Veľkej Británii zakázaná. Isté zdroje tvrdia, že bola zakázaná aj v samotnom Maďarsku. Našli sa aj ďalšie krajiny, kde ju rádia odmietali hrať. 

Smutný fakt na záver – najmladší človek, ktorý po jej vypočutí spáchal samovraždu, mal len 13 rokov. V jeho vrecku našli text piesne.  

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre