Premýšľal si už niekedy nad tým, že by si najradšej dal v práci výpoveď a bol sám sebe pánom? Živiť sa tým čo ťa baví a rozdeliť si čas podľa seba! V tom prípade si prečítaj nasledovné riadky kde sa dozvieš, čo ťa čaká ak sa rozhodneš vydať sa na cestu freelancera. 

Výhody 

1. Príležitosť pracovať so zaujímavými ľuďmi

Samozrejme záleží na tom, akú službu ponúkaš. Ale vo všeobecnosti sa môžeš stretnúť s ľuďmi z malej rodinnej firmy a startupov až po veľké firmy s dôležitými klientmi. Jedno je ale isté. Získaš mnoho naozaj cenných kontaktov, ktoré ti môžu byť nápomocné aj v budúcnosti.

Zdroj: Pexels

2. Rozvrhnúť si prácu podľa seba

Toto patrí medzi jednu z najväčších výhod práce na voľnej nohe. Ale jedným dychom treba dodať, že tu hrozí prokrastinácia. Ak chceš byť freelancer je veľká výhoda že si pánom svojho času, ale musíš byť na seba prísny aby si splnil všetky úlohy na čas a nemeškal s termínom odovzdania práce.

3. Možnosť vyššieho príjmu 

Samozrejme, že to nie je pravidlom. Ak si ale šikovný a ponúkaš kvalitnú službu, zákazníci si ťa budú vyhľadávať aj sami. Je už len na tebe ako si rozvrhneš prácu. Dostať sa na túto úroveň chce roky driny a neustále sa zlepšovať vo svojom obore. Dôležité je vydržať a nevzdať sa po prvom neúspechu.

Zdroj: Pexels

4. Viac flexibility 

Byť flexibilný v práci na plný úväzok a ako freelancer je veľký rozdiel. V práci na plný úväzok si flexibilný pre tvojho šéfa, ale v prípade práce na voľnej nohe si flexibilný sám pre seba. Keďže si ty určuješ, kedy budeš pracovať, môžeš si dokonca určit odkiaľ budeš pracovať. Či to bude pri mori na pláži alebo u teba doma v obývačke je na tebe.

5. Skúsenosti v oblasti podnikania 

Si marketér, ajťák, alebo čokoľvek v čom chceš byť samostatný, je nutné založiť si živnosť. Keďže už nie si zamestnanec, ale sám sebe pánom všetky náležitosti musíš vybavovať sám za seba. Niekto to môže považovať za nevýhodu, ale naučiť sa ako napríklad fungujú dane je veľkou výhodou.

Zdroj: Pexels

Nevýhody

Niektoré výhody ktoré sa spomínajú vyššie, sa môžu pokladať za nevýhody. Napríklad máte možnosť pracovať so zaujímavými ľuďmi, ale niekedy zákazníkov nie je veľa. Môže sa stať, že odstúpia od zmluvy či dokonca v niektorých prípadoch nezaplatia, alebo im to trvá dlhšie. 

Rovnako aj spracovanie daní či iných náležitosti je starosť navyše. Ako freelancerovi všetky povinnosti zamestnávateľa padajú na tvoje ramená. Ide o uhoľ pohľadu, no ak sa rozhodneš rozprestriet krídla a stať sa sám sebe pánom, ľahké to nebude. Určite je to ale veľmi dobrá skúsenosť do života a možno už nikdy nebudeš chcieť pracovať iným spôsobom.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.