Výsadba stromov v mestách môže zachrániť tisíce životov

245

Najnovšia vedecká štúdia opäť potvrdila, že život v blízkosti prírody prospieva nášmu zdraviu a taktiež može zachrániť život. Správu vydala americká organizácia Nature Conservancy. V správe poukazuje na fakt, že výsadba stromov znižuje teplotu vzduchu a redukuje znečistenie ovzdušia.

pixabay.com
pixabay.com

Podľa štúdie, ak by sme celosvetovo investovali v 245 najväčších mestách na svete približne 3,2 bilióna dolárov (to sú približne 4 doláre na obyvateľa), tak by sa znížila úmrtnosť obyvateľstva vplyvom znečisteného ovzdušia – v číslach sa jedná o viac ako
36 000 životov. Okrem ochrany ľudských životov nám takáto investícia pomôže znížiť teplotu počas najhorúcejších dní. Takto sa ušetrí množstvo elektrickej energie, ktorú spotrebúva klimatizácia.

Mestá často využívajú výsadbu stromov len na skrášlenie životného prostredia ich občanov. Organizácia Nature Conservancy poukazuje na to, že okrem estetiky prinášajú stromy do miest aj množstvo ďalších benefitov. Medzi najdôležitejšie patrí spomínaná schopnosť stromov čistiť a ochladzovať vzduch. Sú to výhody, ktoré ovplyvňujú zdravie i ekonomiku.

pixabay.com
pixabay.com

Z dôvodu prehriatia a častého pobytu na slnku ročne zomrie približne 3 milióny nenarodených detí. Okrem toho slnkom prehriate betónové mestá sú ideálnym miestom na získanie úpalu.

Štúdia sa zameriava predovšetkým na 245 najväčších miest na svete, v ktorých spolu žije viac ako 910 miliónov obyvateľov. Aktuálne množstvo zelene v týchto mestách znižuje znečistenie vzduchu o jeden mikrogram na meter kubický a znižuje teplotu počas letných mesiacov o približne 3,6°C.

V prípade, ak by sa investovalo maximálne množstvo financií (3,2 bilióna dolárov) tak sa ušetrí veľké množstvo elektrickej energie, zníži sa negatívny vplyv sklenníkového efektu a zachránime desiatky tisícov životov ľudí po celej planéte. Výsadba by mala mať najvýraznejší efekt v mestách s vysokým znečistením. Najväčšia návratnosť investície by bola v mestách ako Karáči, Pakistan (predovšetkým zníženie znečistenia vzduchu) alebo Dhaka, Bangladéš (zníženie teploty vzduchu).

pixabay.com
pixabay.com

Kritici tejto teórie tvrdia, že sa nesmieme pozerať na stromy len ako na filtre vzduchu a prírodné klimatízácie ale musíme vidieť aj širší rozmer výsadby a podľa toho konať. Stromy v parkoch znižujú stres, poskytujú priestor na relax alebo cvičenie. Parky by nemali byť vybudované v tesnej blízkosti frekventovaných ciest alebo priemyselných parkov.

Na záver môžeme iba skonštatovať, že príroda je prirodzeným životným priestorom človeka. Či už stromy vnímame ako prírodnú klimatizáciu alebo finess centrum pod holým nebom, tak či tak, čím viac zelene bude v našich mestám, tým kvalitnejší a dlhší život budeme žiť.

 

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre