Vytopené mesto vo Venezuele uzrelo svetla sveta

489
Tachira Government
Tachira Government

Mestá a budovy vznikajúce vo vode sa môžu zdať ako mystická záležitosť vytvorená božskými silami, ktorá nie je reálna. Avšak, existuje kostol Potosi vo Venezuele, ktorý je atypický svojim umiestnením a vznikom. Mesto Potosi malo v minulosti zhruba 1200 obyvateľov a 13 kilometrov štvorcových. V roku 1985 bolo toto mesto úmyseľne zaplavené venezuelskou vládou a vybudovali tu vodnú priehradu. Každý obyvateľ tohto mesta bol nútený vypratať svoj príbytok a evakuovať mesto. Všetky domy, kostol a ostatné stavby ostali opustené a nakoniec zaplavené vodami Uribante priehrady. Jedinou výnimkou, ktorá ostala z pod vodnej hladiny trčať bol vrchol kostola.

Tachira Government
Tachira Government
Tachira Government
Tachira Government

Od roku 1985 do roku 2008, návštevníci Uribante priehrady sledovali osamelý kríž vyčnievajúci spod stúpajúcej vody a pripomínala im znepokojujúci fakt toho, čo sa stalo v minulosti, keď ešte celý kostol nebol skrytý pod chladnou hladinou vody. Veža kostola bola po mnoho rokov používaná ako referenčný bod slúžiaci na meranie hladiny vody. V roku 2008 sa kríž začal z vody viac a viac odhaľovať a ukázal tak viac z gotickej stavby. Mohlo za to zníženie hladiny vody v nádrži. V roku 2010, bolo mesto Potosi prvýkrát nekryté vodou v dôsledku extrémneho oteplenia spôsobeného El Niñom. Bol tak odhalený veľký úsek rovinatého pozemku, na ktorom sa týčil gotický kostol dlhý 26 metrov. Fasáda a veža ostali pôsobivo neporušené, aj keď telo kostola bolo značne opotrebované v dôsledku vody a erózie.

Tachira Government
Tachira Government
Tachira Government
Tachira Government
Tachira Government
Tachira Government

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre