5 výnimočných ľudí z histórie, ktorých nepoznáte, a predsa zmenili svet

1355

Mnohí z nás možno nikdy nepočuli o týchto osobnostiach, ktoré svojou nevšednou odvahou, inovatívnym zmýšľaním a prínosom pre spoločnosť neprešli do popredia. V tomto článku sa pozrieme na osoby, ktoré zanechali trvalú stopu, aj keď ich meno nemusí byť všeobecne známe.

Ronald Wayne – Zakladateľ spoločnosti Apple

Ronald Wayne, menej známy ako jeho slávni kolegovia Steve Jobs a Steve Wozniak, bol jedným z pôvodných zakladateľov spoločnosti Apple. Aj keď sa jeho prínos nepredstavuje v podobe revolučných produktov, Wayne bol dôležitým článkom v raných fázach spoločnosti. Jeho rozhodnutie o predaji jeho 10% podielu za pár stoviek dolárov ho však pripravilo o bohatstvo, ktoré by získal z neskôr masívneho úspechu Apple.

f90f807e 7373 40e2 8423 bed584d1f3f3
Ronald Wayne slide – Thing’s I’d Wish I’d Known keynote – YOW 2010 Melbourne“ od avlxyz is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Stanislav Petrov – Vojenský dôstojník, ktorý zabránil jadrovej katastrofe

V čase napätia počas Studenej vojny odohral Stanislav Petrov hrdinský akt. V roku 1983 pracoval na sovietskej vojenskej základni, keď senzory hlásili raketový útok zo Západu. V rozpore s automatickým systémom, Petrov rozhodol, že ide o falošný poplach. Jeho odvaha a dôvera v intuíciu zabránili možnej jadrovej vojne.

ef22049d 06d1 4522 ae7e 281539a57a1a
The Stanislav Petrov Seminar Room“ by Arenamontanus is licensed under CC BY-NC 2.0

Hedy Lamarr – Vynálezkynya počas 2. svetovej vojny

Okrem svojej slávy ako herečka v 20. storočí, Hedy Lamarr sa podieľala na vývoji technológie, ktorá mala dôležité následky pre modernú komunikáciu. Jej patent spojený s frekvenčným preklápaním sa stal základom pre dnešnú Wi-Fi, Bluetooth a iné komunikačné technológie.

2d7a3fdd 1745 47ab b777 d4249b098486
Hedy Lamarr“ od twm1340 is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Edith Wilsonová – „Úradujúca“ prezidentka USA

Počas prezidentského mandátu jej manžela Woodrowa Wilsona, utrpel vážny zdravotný stav. Edith Wilsonová následne zohrávala dôležitú úlohu v riadení krajiny, pričom filtruje informácie pre prezidenta a podieľala sa na strategických rozhodnutiach. Jej úloha v zákulisí bola omnoho väčšia, než by sa mohlo zdať.

0f1e5a02 9efd 4a6f 8a64 b18bc6016540
copy of official White House portrait – Edith Bolling Galt Wilson – Woodrow Wilson House – Washington DC – 2013-09-15“ od Tim Evanson is licensed under CC BY-SA 2.0

Elizabeth Jennings Graham – Aktivistka za občianske práva

Dávno pred obdobím občianskych práv sa Elizabeth Jennings Graham stala príkladom odvahy. V roku 1854 odmietla opustiť kočiar pre „bielych“ a stala sa prvou známou osobou, ktorá sa postavila proti rasovému segregovaniu vo verejnej doprave v New Yorku. Jej odvážne kroky otvorili cestu pre budúcu aktivistickú prácu v oblasti občianskych práv.

IMG 0493
Zdroj: YouTube

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.