Vzácna hora bola ponúknutá na predaj súkromným vlastníkom, no ľudia sa vyzbierali a držia nad ňou ochrannú ruku

551

Celá hora Ben Shieldaig v Škótsku bola ponúknutá na predaj. No vďaka charite a dobrým ľuďom bude teraz pod absolútnou ochranou. Konečná čiastka, ktorú sa podarilo vyzbierať a horu tým zachrániť predstavuje 1,6 milióna libier a to všetko stihli za osem týždňov.

Foto od youtube

Túto správu oznámila minulý týždeň organizácia Woodland Trust Škótsko hneď po tom, čo bola ponúknutá na predaj súkromným vlastníkom tamojšej pôdy. Woodland Trust má teraz v pláne začať proces výsadby, ochrany a regenerácie oblasti hory, ktorá stojí vedľa Loch Torridon. Tento úchvatný vrchol je totiž domovom vzácneho starobylého borovicového lesa, ktorý sa datuje až do konca poslednej doby ľadovej. Je tam tiež mierny dažďový prales posiaty pôvodným brezovým drevom.

Obrovský kopec sa hemží vzácnymi voľne žijúcimi živočíchmi, a to vrátane morských orlov, orlov zlatých, veveričky červenej, vydry a taktiež napr. najmenšej vážky. „Reakcia verejnosti na našu výzvu bola absolútne fantastická,“ povedala riaditeľka Woodland Trust Scotland, Carol Evans. „Jedno veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí k tomu prispeli. Toto je pre nás vzácna možnosť postarať sa o túto horu,“ dodala.

Foto od youtube

Ich cieľom je udržať tamojší les a prírodu pri živote. Z vrcholu smerom na Skye a Outer Hebrides sú skvelé výhľady a nájdete tam aj zaujímavé turistické trasy. Les obsahuje aj niektoré z najvzácnejších lišajníkov, machorastov a játroviek na svete. Woodland Trust Scotland informoval, že sa teraz snaží získať ďalších 4,5 miliónov amerických dolárov. Organizácia preto opäť žiada o pomoc dobrých ľudí, ktorí sú ochotní prispieť.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre