Nielenže sú dnes letenky už tak dosť lacné, ale ich ceny znižujú aj všetky aerolinky, ktoré medzi sebou bojujú o zákazníkov. Prečo by ste leteli so spoločnosťou Ryanair, ak za rovnakú cestu od Wizz Air zaplatíte o niekoľko eur menej?

Všetci už počuli o Írskej spoločnosti Ryanair a veľa ľudí ňou už aj cestovala. No počuli ste o spoločnosti, ktorá sídli južne od našich hraníc? Táto spoločnosť sa nazýva Wizz Air a je to jedným z najväčších konkurenčných spoločností oproti robustnému Ryanair.

Wizz air fotografia
Foto od GerardvdSchaaf

História v krátkosti

Prvý nápad na vytvorenie tejto spoločnosti padol už v roku 2003, kedy šiesti ľudia so širokou skúsenosťou ohľadom lietania a leteckých spoločností začali spolupracovať. Už o 3 krátke mesiace bola spoločnosť oficiálne registrovaná a pripravená na lietanie.

Prvý let bol 19. mája 2004 z Katowic. Dnes Wizz Air lieta na viac než 600 cestách a medzi 25 mestami. V nadchádzajúcom desaťročí sa aerolinka stala najväčšou aerolinkou vo východnej a strednej Európe.

Na jej 11. výročie v máji 2015, oznámila spoločnosť „omladzovanie“ ich lietadiel, kedy skrášľovali nielen zovňajšok, ale aj vnútro ich lietadiel kvôli stúpajúcim požiadavkám cestujúcich. Jej účelom bolo, aby lietadlá vyzerali novšie, sofistikovanejšie a sviežo. Taktiež zlepšili systém usadzovania cestujúcich, zaviedli prioritné nastupovanie pre určitých cestujúcich a vymysleli úplne nový cestovný systém.

Aj vďaka tomu bola spoločnosť nazvaná v roku 2016 ako Najlepšia nízkonákladová spoločnosť v magazíne Air Transport World.

Logo
Wizz Air dnes

Spoločnosť dnes lieta do miest: Viedeň (Rakúsko); Tuzla (Bosna a Hercegovina); Sofia a Varna (Bulhársko); Kutaisi (Gruzínsko); Budapešť a Debrecín (Maďarsko); Riga (Lotyšsko); Vilnius (Litva); Skopje (Macedónia); Kišiňov (Moldavsko); Katowice, Waršava, Gdaňsk, Poznaň a Wroclaw (Poľsko); Bukurešť, Cluj-Napoca, Craiova, Iasi, Sibiu a Timisoara (Rumunsko); Belehrad (Srbsko); Londýn (Spojené Kráľovstvo); Kyjev (Ukrajina).

Samozrejme toto nie sú jediné miesta, kde bude Wizz Air lietať. Spoločnosť sa snaží stále nájsť nové letiská, trasy a krajiny, kde by mohla expandovať. Spoločnosť taktiež funguje na low-cost modeli, čiže ponúka veľmi lacné letenky. V pláne ma expandovať najbližšie do celej strednej a východnej Európy.

Kým tento článok vôbec bude uverejnený, tak sa spoločnosť nejakým spôsobom zmení, rozrastie o ďalšie letisko alebo ohlási novú trasu. Pokiaľ chcete sledovať najnovšie správy o Wizz Air, tak to môžete urobiť tu. Stránka je v češtine.

Služby

Ako sme už spomínali, tak Wizz Air sa snaží, aby ste zaplatili čo najmenej a dostali čo najviac. Ich cieľom je sprístupniť cestovanie a vytvoriť zážitky pre obyvateľov Európy.

Spoločnosť využíva najmodernejšie technológie, či už na internetovej stránke alebo v samotných lietadlách. Ponúkajú jednoduché služby: cestovanie, cenovo efektívne letenky, jediná cestovná trieda pre všetkých cestujúcich s koženými sedadlami a občerstvenie za príplatok.

Ich lietadlá sú vyrobené a udržiavané celosvetovo uznávanými firmami, ako napríklad Lufthansa Technik. Vďaka tomu viete, že lietadla sú tej najvyššej kvality a dosahujú vysoký európsky štandard.

Akcie a zľavy

Batožina

So sebou hore na palubu si môžete zobrať (zadarmo) jeden batoh s rozmermi 40 x 30 x 20cm, pri check-ine môžete odovzdať kufor až do rozmerov 149 x 119 x 171 cm s hmotnosťou do 10kg, 20kg alebo 32kg. Cena sa odvíja od váhy kufra. Dodatočnú batožinu dostanete k zakúpeným službám, ktoré sme spomínali vyššie.

Stránka taktiež upozorňuje, že v check-in batožine by sa nemali nachádzať peniaze, šperky, video kamery, smartfóny, notebooky, dôležité dokumenty, kľúče, tekutiny a lieky. WizzAir nie je zodpovedný za stratu, poškodenie alebo meškanie týchto predmetov.

Flotila Wizz Air

Na rozdiel od spoločnosti Ryanair, tak Wizz Air nemá len jeden typ lietadla. Všetky jeho lietadlá však patria do jednej výrobnej „rodiny“. Táto rodina sa nazýva A320, no využívajú aj typy A320s a A321ceo. V roku 2018 sa spoločnosť rozrástla o ďalších 20 lietadiel typu A320ceo.

Spoločnosť to s expanziou myslí skutočne vážne, lebo má objednaných až 110 lietadiel typu A321neo, ktoré v sebe majú najnovšie technológie. Vďaka týmto lietadlám bude spoločnosť schopná ešte viac znížiť cenu svojich leteniek! Tieto lietadlá sú taktiež priateľskejšie k životnému prostrediu, pretože majú menšiu uhlíkovú stopu ako staršie modely.

 

Cestovné Poistenie Wizz Air

Wizz Air ponúka aj cestovné poistenie pre obyvateľov až 20 krajín, medzi ktorými sú aj Slovensko a Česko. Poistenie zahŕňa:

 • Prístup k lekárskej starostlivosti 24/7
 • Poistenie proti zrušeniu letu
 • Preplatenie prípadných výdavkov za lekársku starostlivosť v zahraničí
 • Preplatenie ukradnutých alebo stratených vecí
 • Preplatenie letu, pokiaľ ho zmeškáte
 • Finančná kompenzácia pri nečakanej smrti

 

Pokiaľ máte cestovné poistenie už kúpené, tak si môžete kúpiť aj poistenie proti zrušeniu letu osobitne. Túto vymoženosť si však užijú len obyvatelia Českej republiky a zopár ostatných (Slovensko nie). Poistenie zahŕňa:

 • Preplatenie ak sa vám zruší let
 • Preplatenie, ak budete musieť svoju dovolenku ukončiť skôr

 

Ceny poistenia sú vypočítané automaticky počas toho, keď si budete bookovať svoje letenky a závisí od dĺžky vašej dovolenky. Cesty, ktoré trvajú viac než 30 dní, sa nedajú poistiť. Vy a vaši spolucestujúci musia byť mladší než 65 rokov počas dňa zakúpenia poistenia. Poistenie neplatí pre cesty na alebo cez Kubu.

 

Hotely a autá

Stránka sa tvári, že si na nej môžete zakúpiť hotely a autá, no pokiaľ kliknete na Hotely, tak vás to len presmeruje na stránku booking.com. Autá na druhú stranu si už hľadáte priamo na stránke. Stránka taktiež ponúka možnosť zakúpiť si parkovanie priamo na letisku alebo si nájsť transfer na letisko z vami vybratej lokácie.

Wizz Air má vytvorené partnerstvo so sprievodcovskou firmou. Vďaka tomu dostanete kredit na váš Wizz Air účet z 10% hodnoty ceny vášho zájazdu zakúpeného od spomínanej sprievodcovskej firmy.

Wizz Air  Discount Club ďalšie výhody

Wizz Air ma jeden z najlepších zľavových klubov oproti svojej konkurencii. Jednoducho im zaplatíte ročný poplatok (závisí od počtu cestujúcich) a ušetríte peknú sumu pri každom lete. Väčšinou sa poplatok za celý rok zvykne preplatiť už po jednom lete! Čo tento klub zahŕňa:

 • Zľava minimálne 10€ za letenku
 • Zľava minimálne 5€ za batožinu, ktorú odovzdáte pri check-ine
 • Výhody môžu využívať aj vaši spolucestujúci
 • Dostanete prístup k špeciálnym ponukám len pre členov zľavového klubu

Ceny ročného poplatku nie sú ani tak vysoké. Štandardný poplatok je 30€ ročne a platí pre vás a jedného vášho spolucestujúceho. Druhú možnosť tvorí poplatok 60€ ročne a môžete so sebou zobrať až 5 ďalších ľudí.

Pokiaľ máte zakúpenú štandardnú možnosť za 30€ ročne a plánujete ísť na dovolenku s rodinou, tak si môžete tento plán vylepšiť na plán pre 6 ľudí kedykoľvek. Zaplatíte rozdiel medzi tými dvoma cenami, čiže 30€. Vylepšenie tohto plánu ho však nepredĺži a skončí vám v rovnaký deň, ako by vám skončil pôvodný plán bez vylepšenia.

Discount Club
Uzamknutie ceny

Uzamknutie ceny vám zamkne momentálnu cenu za letenku na najbližších 48 hodín. V podstate to znamená že sa cena nezmení najbližšie dva dni a vy máte viac času na rozhodnutie, či si chcete túto letenku zakúpiť. Samozrejme je táto možnosť platená a zaplatíte za ňu 3€.

 

Privilégium

Táto výhoda stojí 200€ ročne a oplatí sa kúpiť jedine pokiaľ skutočne potrebujete to extra pohodlie pri cestovaní. Pri zakúpení dostanete:

 • Výber sedadla zadarmo, možnosť zvolenia aj prvých radov a radov s extra priestorom na nohy
 • Prioritné nastupovanie – budete prví v lietadle
 • Extra batoh na palubu (40 x 30 x 20 cm), ktorý musí byť umiestnený pod sedadlom
 • Extra kufor (55 x 40 x 23cm), ktorý váži maximálne 10kg

Čas sú peniaze a pokiaľ sa nemusíte naháňať za najlepšími sedadlami, čakať v dlhých radoch pri nastupovaní alebo sa strachovať či sa zbalíte do toho jedného kufra, tak s touto možnosťou ho ušetríte skutočne veľa.

 

Wizz Priorita

Pokiaľ neradi čakáte v radoch na letisku, tak je toto možnosť práve pre vás. Pri zakúpení dostanete:

 • Prioritný check-in (samostatné okienko na letisku)
 • Prioritné nastupovanie do lietadla
 • Extra batoh (40 x 30 x 20cm) na palubu, ktorý musí byť umiestnený pod sedadlom
 • Extra kufor (55 x 40 x 23cm)

Počas prepravy na letisku budete umiestení v prednej časti autobusu, kde sa dvere otvoria ako prvé a tak budete mať prioritný nástup do lietadla. Zakúpiť si ho môžete popritom ako robíte booking letenky cena závisí od vášho letu.

 

Wizz Flex

Pokiaľ máte veľmi perný režim a neviete, že či budete môcť na zakúpený let vôbec prísť, tak je toto skvelá možnosť pre vás! Pri zakúpení dostanete:

 • Zrušenie alebo zmena letu až 3 hodiny pred odletom zdarma
 • Zmena dátumu, času alebo trasy vášho letu zdarma
 • Pokiaľ zrušíte let, tak sa vám cena letenky vráti na účet ako Wizz kredit

Túto možnosť si môžete zakúpiť počas kupovania vašej letenky. Cena je 10€.

 

Garancia príletu na čas

Pokiaľ váš let mešká viac ako hodinu, alebo bol zrušený úplne, tak sa vám na váš Wizz Air účet pripíše kredit v hodnote 100€. Za túto garanciu zaplatíte 10€.

 

Flexibilný partner na cestovanie

Chcete ísť do konkrétnej destinácie, no neviete s kým? Táto možnosť vám dovolí vytvoriť rezerváciu na letenky, bez toho aby ste zadali konkrétne mená. Dokončiť rezerváciu a vyplniť mená vám stačí len 3 hodiny pred odletom.

Pred rezerváciou ale musíte zaplatiť plnú cenu leteniek a prípadných bonusových služieb. Pre to nejde o zľavový plán, ale o praktickú vymoženosť, pokiaľ neviete s kým ísť. Bez mena môžete zaregistrovať až 9 ľudí.

Nízkonákladová letecká spoločnosť
Foto od dmytrok

Wizz Air alebo konkurencia?

Väčšina ľudí si volí aerolinky podľa ceny a pokiaľ si zaplatíte členstvo v zľavovom klube Wizz Air, tak tie ceny budete mať väčšinou najnižšie práve u nich. Dokonca k tomu dostanete aj prístup k neuveriteľne výhodným letenkám len pre členov, čím pôjde cena ešte nižšie. Wizz Air je skvelá voľba, pokiaľ chcete mať neskutočne lacné letenky kedykoľvek.

Zdroje:

www.wizzair.com

www.businesstraveller.com

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.