Z akých jedál pozostávala kuchyňa v čase Rímskej ríše? Hlavy papagájov boli konzumované celkom bežne!

246

Koľko národov, toľko kuchýň. A možno dokonca viac. Dnes si človek môže naozaj vyberať – od tradičných jedál až po zážitkovú kuchyňu. Napadlo vám ale niekedy zamýšľať sa nad tým, aké dobroty stáli na stoloch na veľkých hostinách v minulosti? Čo keby sme sa vrátili ešte do čias Rímskej ríše. 

Možno sa vám niektoré ich zvyky zdajú až príliš puritánske, no verte, že ich strava bola všetko len nie nudná. Pochutnávali si na takých surovinách, pri ktorých by nás dnes striasalo. Avšak, oni boli bohatí a slávni s pocitom, že svet im leží pri nohách.

Čo teda títo nenapraviteľní gurmáni konzumovali? Pohodlne sa usaďte a čítajte. Dajte si však pozor, aby vám neprišlo nevoľno. 

Papagáj 

Zdroj Christopher Alvarenga

Jedným z najznámejších gurmánov starovekého Ríma bol cisár Elagabalus z tretieho storočia. Svedčí o tom fakt, že miloval organizovať extravagantné večierky, na ktorých sa zabával do skorého rána. História hovorí, že bol doslova pažravým človekom, ktorý zjedol všetko, čo mu prišlo pod ruku. Dal si však aj záležať, aby v porovnaní s ostatnými vynikal a svojim hosťom ponúkal len tie najvyberanejšie jedlá – napríklad na podnosoch naukladané hlavy papagájov, bažantov alebo pávov. Mäso sa varilo vo vode s prídavkom soli, octu, kôpru a neskôr sa pridal aj pór a koriander.

Páv 

Zdroj: wikimedia common

Celý starorímsky svet miloval mäso a pokrmy z neho. Samozrejme, najčastejšie ho konzumovali bohatí ľudia, pretože tí sa nemuseli obmedzovať. Najviac populárne (aj keď vzácne) boli exotické druhy mäsa. Takže, ak chcel hostiteľ zapôsobiť na svojich hostí, nechal kuchára, aby pripravil pávie mäso (využila sa z neho naozaj veľká časť – dokonca aj jazyk). Pávie mäso bolo veľmi delikátne – zachovali sa listiny, v ktorých konzumenti uvádzali, že bolo oveľa lahodnejšie ako mäso králika, kurčaťa, prasaťa alebo homára. Okrem mäsa sa podávali aj pokrmy z pávích vajec.

Lasica 

Zdroj James Armes

Lasice sa na rímskych hostinách nepodávali príliš často, ale údajne veľmi dobre pôsobili proti viacerým zdravotným neduhom. Najchutnejší a najúčinnejší mal byť mozog lasice. Typicky nepohrdli ani pečeňou, semenníkmi alebo maternicou.

Veľmi dobrým liekom malo byť aj mäso lasice konzervované soľou na ranu ľudí, ktorých pohryzol had. 

Posca 

Zdroj: wikimedia common

K takým chutným jedlám rozhodne patria aj vychýrené nápoje. Okrem klasického a samozrejme, nenahraditeľného vína, mnohí Rimania obľubovali napríklad aj Poscu. Je to nápoj, ktorý pozostáva z vody, do ktorej sa pridá ocot, prípadne citrónová šťava a korenie. Až neskôr sa pridali vajcia, ovocná šťava a trochu vína.

Posca bola najviac obľúbeným nápojom rímskych vojakov, pretože dodávala energiu a osviežovala konzumenta. Navyše nebola náročná na prípravu. 

Čo pila elita už vieme, ale aký bol obľúbený nápoj otrokov? Nazýval sa Lora a bol vyrobený z “nečistého” vína.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre