8 zábavných faktov o domácich miláčikoch, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári

18883

Domáce zvieratá, s ktorými zdieľame svoj domov, obohacujú náš život. Dávajú nám náklonnosť a bezpodmienečnú lásku. Vedeli ste však, že domáci maznáčikovia majú tiež pozitívny vplyv na naše zdravie a pohodu?

Domáce zvieratá nám môžu pomôcť cítiť sa menej osamelo, čo môže znižovať úzkosť a stres. Existujú však aj ďalšie zdravotné výhody, medzi ktoré patrí lepšia hladina krvného tlaku a zdravie srdca.

Či už máte psa, mačku, škrečka alebo dokonca vtáka, určite viete, že jednou z ich hlavných výhod je to, že do vášho života pridávajú šťastie a smiech. Tu je 8 zábavných faktov o domácich miláčikoch, ktoré vám rozjasnia deň!

zdroj: Rita_Kochmarjova / Shutterstock.com

1. Mačky sú ozajstní spachotši

Ak zdieľate svoj domov s mačkou, viete, že vášho huňatého miláčika môžete väčšinu času nájsť spať na slnečnom mieste. Je to preto, že mačky strávia asi 70 percent svojho života spánkom. Možno šetria energiu, aby boli pripravení vrhnúť sa na vás, hrať sa a mrnčať, keď prídete domov z práce.

short-furred white kitten lying on bed
Foto od
Amy Chenna
Unsplash

2. Morčatá rozprávajú

Morčatá majú svoj vlastný jazyk. V skutočnosti vydávajú 11 rôznych zvukov, ktorými komunikujú a vyjadrujú svoje potreby a túžby. Ak počujete zvuk „vík, vík, vík“, keď ste blízko, znamená to, že chcú pozornosť a keď sú spokojní, vydávajú zvuk „put-put“. Pohladkajte teda svoje morčiatko a užite si rozhovor.

white and brown guinea pig on white paper
Foto od
Dan Barrettna
Unsplash

3. Psy snívajú ako ľudia

Už ste niekedy sledovali, ako váš pes spí, a videli ste, ako sa myká alebo hýbe? To znamená, že sa im práve niečo sníva. Psy majú totiž podobné spánkové vzorce a mozgové aktivity ako ľudia. Rovnako ako ľudia snívajú o udalostiach v ich živote, psy snívajú o bežných činnostiach, ako je beh alebo hra s loptou, či palicou.

a brown and white dog laying on top of a couch
Foto od
Samantha Jeanna
Unsplash

4. Zlaté rybky sú veľmi obľúbené

Zlaté rybky sú podľa zdravotnej poisťovne Pet Keen najobľúbenejším domácim miláčikom na svete. Každý rok sa predá viac ako 480 000 zlatých rybiek. To je viac ako všetky psov a mačiek dohromady. Pozorovanie akvária a zlatých rybiek môže pomôcť znížiť stres, podporiť pokoj a pomôcť vám zaspať. Azda každý by mal mať doma zlatú rybku, alebo aj dve.

red and white fish in fish tank
Foto od
Ahmed Hasanna
Unsplash

5. Mačky vedú v skoku do výšky

Mačky dokážu jedným skokom vyskočiť až šesťnásobok svojej výšky. Ich schopnosť skákať spočíva v silných zadných nohách, ktoré ich poháňajú do vzduchu, a chvost používajú na rovnováhu.

gray fabric sofa chair
Foto od
Sarah Shullna
Unsplash

6. Jašterice môžu oddeliť svoje chvosty

Aj keď jašterice nie chlpaté a huňaté, i tak sú z nich dobré domáce zvieratá. Dávajte si však pozor, aby ste sa k nim neprikradli alebo ich nevystrašili, inak si oddelia chvosty. Ide o obranný mechanizmus, ktorý robia divé jašterice, keď ich vystraší predátor v nádeji, že ho zmiatnú a umožní im to unáhlený útek. Ale nebojte sa, oddelené chvosty im môžu dorásť.

zdroj: DANIEL BARQUERO / Shutterstock.com

7. Vtáky sú v skutočnosti dinosaury

Váš papagáj – alebo akýkoľvek iný vták – nie sú len vzdialenými príbuznými dinosaurov – sú to samotné dinosaury. Zatiaľ čo väčšina dinosaurov zmizla zo zeme pred miliónmi rokov, Saurischian druh – plazopanvové dinosaury prežili a vyvinuli sa do dnešných vtákov. Ak teda milujete dinosaury, vtáky sú pre vás ideálnym domácim miláčikom.

blue parakeet on hand
Foto od
Alexander Greyna
Unsplash

8. Psie nosy sú jediné svojho druhu

Okrem toho, že majú super čuch, majú psie nosy ďalšiu jedinečnú kvalitu. Rovnako ako žiadne dva odtlačky prstov nie sú rovnaké, ani nosy dvoch šteniatok nie sú rovnaké. Každý nos má svoj vlastný vzor hrbolčekov a záhybov.

short-coated black dog
Foto od
Madalyn Coxna
Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Juraj
19. septembra 2023 23:37

Ku článku nemožmo napísať niekoľko výhrad:
1. Nie všetky jaštery môžu chvost samovolne oddeliť, včetne chameleóna vyobrazeného na ilustrácii v článku. Naopak, pre väčšinu druhov môže mať strata chvosta ďalekosiahle následky, keďže sa často jedná o podstatný rovnovážny a pohybový orgán.
2. Čo sa týka zlatých rybiek, z tej takmer pol miliardy predaných rýb väčšina končí v absolútne nevhodných podmienkach rovnajúcim sa týraniu. Pre jeden kus je potrebných aspoň 50-100 litrový objem, k tomu je úplne nevhodné chovať zlaté rybky osamote. Jedná sa k tomu i o dosť inteligentné zviera a navzdori poverám sa zlatá rybka dokáže naučiť i rôzne povely a má výbornú pamäť. Tvrdenie, že každýby mal mať zlatú rybku je teda scestné, je potrebné si dôkladme naštudovať jej nároky (ako u každého zvieraťa).