5 zachovaných starých zvykov a tradícií, ktoré žijú až dodnes

934

Staré zvyky a tradície majú svoje korene v histórii a kultúre rôznych spoločností. Niektoré z týchto tradícií pretrvávajú dodnes, pretože si ich ľudia vážia a prenášajú ich z generácie na generáciu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na niekoľko populárnych tradícií, ktoré sú stále živé a zapustené v súčasnosti.

Oslava narodenín

Slávenie narodenín je jednou z najstarších a najrozšírenejších tradícií na svete. Pôvod tejto tradície siaha až do staroveku, kedy ľudia oslavovali narodeniny svojich bohov a hrdinov. V dnešnej dobe je oslava narodenín osobitným momentom, keď si ľudia pripomínajú deň narodenia svojich blízkych a blahoželajú im. Častými súčasťami oslavy sú torta s rozfúkanými sviečkami, dary a rodinné stretnutie.

round fondant cake with happy birthday candle
Foto od Annie Spratt na Unsplash

Mince vo fontáne

Tento zvyk pochádza z Ríma, kde verili, že hádzanie mincí do fontány alebo vodného zdroja prinesie šťastie a zabezpečí návrat do Večného mesta. Dnes sa tradícia hádzania mincí do fontány stala populárnou po celom svete. Turisti často nájdu fontány na historických miestach a pamätihodnostiach a hádžu do nich mince s vierou, že to prinesie šťastie a splní im želania.

water fountain under blue sky during daytime
Foto od Sachin Agate na Unsplash

Vianoce

Vianoce sú jedným z najdôležitejších a najobľúbenejších sviatkov vo veľkom množstve kultúr a náboženstiev. Táto tradícia sa začala pôvodne ako kresťanský sviatok na oslavu narodenia Ježiša Krista, ale postupom času sa stala svetskou udalosťou spojenou s darčekmi, zdobením stromčeka, vianočnými piesňami a rodinným spoločenstvom. Mnohé rodiny si zachovávajú túto tradíciu a strávia Vianoce spoločne, čo pomáha posilňovať vzťahy a vytvárať pekné spomienky.

a close up of a christmas tree with ornaments
Foto od CHUTTERSNAP na Unsplash

Hádzanie ryže na novomanželov

Tento zvyk má dlhú tradíciu v mnohých kultúrach a symbolizuje plodnosť, prosperitu a šťastie pre novomanželov. V niektorých krajinách sa ryža nahradila konfetami alebo lístkami kvetov, ale základná idea zostáva rovnaká. Po svadbe hostia hádžu ryžu alebo iné symbolické predmety na novomanželov, keď prechádzajú okolo, aby im popriali šťastný a úspešný manželský život.

man in blue suit kissing woman in white wedding dress
Foto od Leonardo Miranda na Unsplash

Prerezávanie jablka

Je to spoločenská aktivita, ktorá pridáva do vianočných osláv ďalší aspekt radosti a očakávania. Samotné prerezávanie jablka je prepojené s túžbou pozrieť sa do budúcnosti. Keď je jablko rozrezané, ukáže sa jeho jadro, ktoré tvorí malý tvar podobný hviezde. Tento tvar môže byť vnímaný ako proroctvo alebo symbol nových začiatkov. Podľa starých tradícií, ak je jadro jablka krásne a zdravé, predpovedá to šťastný a úspešný rok pre tú osobu, ktorá jablko prerezala. Naopak, ak by bolo jadro poškodené alebo inak deformované, môže to naznačovať možné ťažkosti alebo výzvy v blížiacom sa roku.

red apple fruit on brown wooden table
Foto od Nathan Dumlao na Unsplash

Zachovanie starých zvykov a tradícií je dôležité pre naše dedičstvo a kultúrnu identitu. Tieto tradície nám umožňujú pripomínať si našu minulosť a spájať sa s našimi koreňmi. Osobitne v dnešnej globalizovanej spoločnosti, kde sa veci rýchlo menia, je dôležité si uchovať tieto tradičné praktiky, aby sme si uchovávali našu identitu a hodnoty, ktoré nám boli odovzdané.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre