Zachytenie duše: Fotografie očí, ktoré pripomínajú vesmírne úkazy

209

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Niekedy sa zadívate a zbadáte v nich celý vesmír. Je na to však potrebný poriadny kus odvahy, pretože práve vtedy sa dotknete duše daného človeka.

Zdroj: _iris_photo/Instagram

Oči fascinujú ľudí už celé stáročia. Moderná doba a jej výdobytky tento pocit ešte umocňujú, pretože práve vďaka nim sme schopní spraviť detailné fotografie a odhaliť tak najhlbšie časti očí. Snažia sa o to mnohé spoločnosti, spomedzi ktorých vyniká Irisphoto. Zachytáva farebné galaxie, ktoré neskôr sprostredkúva ľuďom po celom svete.

Spoločnosť Irisphoto založil po štúdiu fotografie a psychológie Mitchel Zeer. Neskôr sa k nemu pridal jeho brat Braden. Ich cieľom je zachytiť krásy dúhovky, pretože sú presvedčení, že oči sú jedinečnejšie ako odtlačky prstov. Práve ich detailné fotografie toto tvrdenie demonštrujú. Keď sa dostanú bližšie k oku, vidia všetky tie detaily a najrôznejšie sfarbenia. Hoci sú ľudia presvedčení, že majú oči jednej farby, málokedy sa stane, že je tam skutočne len jedna.

Zdroj: _iris_photo/Instagram
Zdroj: _iris_photo/Instagram
Zdroj: _iris_photo/Instagram

Hoci podnikať začali v Austrálii, dnes sa ich biznis rozširuje aj po Spojených štátoch a Kanade. Mnohí označujú ich diela ako krásne a fascinujúce, pričom pripomínajú planéty vo vesmíre. Trend fotenia dúhoviek je čoraz žiadanejší, a to aj v oblasti rodinných fotografií, kde sa dve dúhovky spoja do jednej ako jin a jang.

Dúhovka, pomenovaná podľa gréckej bohyne dúhy Iris, reguluje množstvo svetla prenikajúceho do očí. Okrem kontroly množstva svetla však určuje aj ich farbu. Najnovšie štúdie ukázali, že približne 79% ľudí má oči hnedej farby, pričom len 2% majú zelené a menej než 1% sa pýši sivou farbou.

Zdroj: _iris_photo/Instagram
Zdroj: _iris_photo/Instagram
Zdroj: _iris_photo/Instagram

Je úžasné, že sa po svete pohybuje viac ako sedem miliárd ľudí a ani jedno oko nie je rovnaké. Je to dôkaz toho, že sme skutočne každý jedinečnou bytosťou, ktorá v sebe ukrýva množstvo neobyčajnej krásy. A kde inde ju nájsť, ak nie v očiach?

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre