15 spôsobov, ako sa znova zamilovať do svojej vlastnej spoločnosti

2246

Obdobie covidu spôsobilo pre mnohých okrem iného to, že zrazu museli byť sami so sebou. Sociálny kontakt bol zabezpečovaný výlučne prostredníctvom sociálnych sietí a veľa z nás si uvedomilo, aké je komplikované vydržať sám so sebou. Vedci aj lekári však potvrdzujú svojimi štúdiami, že občasná samota môže mať na náš organizmus a celkové prežívanie, veľmi pozitívny účinok. Je teda načase, aby sme si zase začínali vychutnávať svoju vlastnú spoločnosť!

Choďte spať každú jednu noc s jedným konkrétnym cieľom na nasledujúci deň.

pexels engin akyurt 1552617 scaled
Zdroj: pexels/ Engin Akyurt

Dokonca aj niečo také jednoduché ako „dostať sa do práce o päť minút skôr ako včera“ spôsobí, že vstávanie z postele bude oveľa zmysluplnejšie a spánok pôsobí oveľa uspokojujúcejšie, keď dosiahnete to, čo ste chceli.

Nájdite si podcast s témou, o ktorej nič neviete

pexels andrea piacquadio 3807729 scaled
Zdroj: pexels/ Andrea Piacquadio

Či už to počúvate na ceste do práce alebo si ich púšťate, keď robíte rušnú prácu pri stole. Je to skvelý pocit pre Vašu myseľ, že jej dovolíte zase sa rozvíjať a nie iba nečinne odpočívať pri automatizovaných činnostiach, ktoré už veľmi dobre poznáte.

Zostavte si zoznam klasických filmov

pexels mikhail nilov 7583935 scaled
Zdroj: pexels/Mikhail Nilov

Stále sa chystáte ich pozrieť, no nikdy na to nie je dostatok času alebo na ne jednoducho zabudnete. Choďte na to systematicky a postupne sa „prehryziete“ celým zoznamom. Nič nie je zábavnejšie, ako konečne počuť niektoré z najslávnejších filmových hlášok všetkých čias, z ich pôvodných zdrojov.

Urobte si taktiež zoznam klasických kníh

Môžete si vytvoriť svoj zoznam z typických klasík alebo nájsť modernejšie vydania, či verzie. Nie vždy síce budete mať náladu alebo naladenie na čítanie Kafkovho Procesu, či Anny Kareninovej, ale budete mať zoznam a budete pripravení. Pokiaľ pocítite náhlu túžbu po rozširovaní Vášho intelektu, otvoríte zoznam a čítate.

Urobte niečo sami, čo by ste normálne robili s priateľmi

pexels tima miroshnichenko 7991237 scaled
Zdroj: pexels/ Tima Miroshnichenko

Choďte sami do kina alebo na komediálnu show, do parku alebo do kaviarne a užite si, že po niekoľkých minútach si skutočne začnete užívať čas osamote. Všetky tieto činnosti a mnoho iných, prinášajú úplne iný zážitok, pokiaľ ich zažívate sami.

Píšte

pexels vlada karpovich 4050344 scaled
Zdroj: pexels/ Vlada Karpovich

Pre niektorých ľudí to môže znamenať zapísanie stránok denníka. Ak sa však nepovažujete za spisovateľa, kúpte si zošit a zvyknite si napísať jednu – iba jednu – vetu za deň o niečom, čo sa vám stalo, o niečom, čo ste sa naučili, alebo o niečom, čo vás zaujímalo. Taktiež ho majte pri sebe pokiaľ Vás napadne nejaká myšlienka, na ktorú nechcete zabudnúť.

Vyberte si hobby, ktoré Vám poskytne pocit naplnenia

Záhradkárčenie, prechádzky, učenie sa nového jazyka, pečenie, investovanie na burze, čítanie, štúdium klasických filmov. Možnosti sú nekonečné a požadované hodiny sú flexibilné. Stačí nájsť niečo, čo Vám dá príležitosť konečne premýšľať o veciach mimo práce a Vašich vzťahov. Nasmeruje to Vašu myseľ úplne novým, nepoznaným smerom, čo bude mať pre Vás veľmi ozdravný účinok.

Nájdite si svoj čas pokoja

3 51
Zdroj: canva

Ľudia si často myslia, že to musí znamenať meditáciu uprostred prázdneho priestoru v nejakej jogovej pozícii. Pokojný čas si však môžete nájsť kdekoľvek. Skúste desať minút potichu jazdiť v aute alebo sedieť vo vlaku bez toho, aby ste sa pozreli na telefón, alebo ísť na prechádzku a nebrať so sebou nič. Nebojte sa nájsť svoje myšlienky a tým znovu objaviť aj samého seba.

Kúpte si naozaj dobré a kvalitné papuče

A uistite sa, že sú prvé, čo si obujete, keď vstúpite do domu. Budú Vám prinášať pocit relaxu, bezpečia a pohody. Krásne si v nich vydýchnete po náročnom dni.

Zainvestujte do kvalitných bavlnených obliečok

pexels stefanie jockschat 13599878 scaled
Zdroj: pexels/Stefanie Jockschat

Spánok v príjemných voňavučkých obliečkach, kde sa cítite ako na obláčiku, Vám prinesie dokonalý a pokojný spánok. Hneď ako položíte hlavu na vankúš, okolitý svet prestane existovať. Vaše telo sa bude sústreďovať iba na príjemné prostredie okolo a zaspíte do pár minút.

Naučte sa variť

Nie grilovaný syr alebo praženicu. Ale skutočné, viackrokové jedlá vyžadujúce recept. Akokoľvek otravné a únavné môže byť varenie, môže byť tiež neuveriteľne uvoľňujúce a obohacujúce vedieť, že si môžete dať dokopy niečo naozaj chutné. Budete na seba veľmi hrdí a ešte budete mať aj kvalitné, dobré jedlo.

Zvyknite si robiť malé ľahké cvičenia každý deň.

pexels marta wave 6454064 scaled
Zdroj: pexels/ Marta Wave

Môže sa jednať o úplne jednoduché ľah-sedy, či drepy, v malom počte opakovaní alebo iba jogínske naťahovačky. Iba chvíľu. Robí to divy. Ak sa bojíte čo i len najmenšieho množstva fyzickej aktivity, zapíšte si do telefónu poznámku, do ktorej si poznačte každý deň, ktorý ste zvládli. Vidieť pred sebou hmatateľný zoznam svojich pokrokov Vám vážne pomôže disciplíne a po čase si svoj deň bez týchto pár minút cvičenie nebudete vedieť predstaviť.

Usteľte si posteľ každý deň

Je to taký rýchly a jednoduchý spôsob, ako urobiť Váš životný priestor čistý, svetlý a uvoľnený.

Zaobstarajte si naozaj pekný hrnček na kávu, alebo pohár na víno

Mať obľúbenú šálku, ktorú si vždy vytiahnete, keď sa zobudíte alebo prídete domov, prináša prekvapivo veľké množstvo pohodlia a spokojnosti do takejto malej, každodennej akcie.

Nájdite si „tajné miesto“

4 41
Zdroj: canva

Nemusí to doslova znamenať „tajomstvo“.  Ale nájdite si miesto, ktoré je pre Vás tajné, miesto, kde sa zaprisaháte, že nikdy nikoho nevezmete, kde môžete len premýšľať, čítať alebo popíjať kávu. To miesto bude len Vaše.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.