10 zaujímavých historických faktov o zámorských objavoch

3197

Portugalsko je neuveriteľná krajina, ktorá napriek svojej malej rozlohe dokázala veľké veci. Svoju nadvládu rozšírila nad niekoľkými časťami sveta prostredníctvom svojho priemyslu, cností, hodnôt a mnohých hrdinov, ktorí postupne slúžili krajine.

Iniciatívy niektorých mužov prispeli k histórii Portugalska. Princ Henry moreplavec, kráľ D. João II., ale aj moreplavci Bartolomeu Dias, Vasco da Gama boli jedny z najvýznamnejších postáv zámorských objavov. Toto je 10 zaujímavých faktov z tohto historického obdobia.

Fakt č.1

Svätá stolica udelila portugalskému kráľovi niekoľko pápežských búl, ktoré umožnili Portugalcom začať ich epické cesty. Jedna z týchto búl poverila v roku 1452 portugalského kráľa, aby zaútočil, podmanil si Saracénov, pohanov a akéhokoľvek neveriaceho, a priviedol ho do otroctva.

Fakt č.2 – portugalské plavidlá boli najlepšie

Keď Portugalci dorazili do Indického oceánu, nenašli žiadneho protivníka, ktorý by mohol zabrániť ich expanzii. India bola rozdelená medzi hinduistov a moslimov, takže Portugalci nenašli žiaden štát, ktorý by ich držal na uzde. Arabskými plavidlami, ktoré dominovali obchodu v Indickom oceáne, boli malé člny určené na kabotáž. Pokiaľ ide o veľké plavidlá, tie boli zbavené ťažkého delostrelectva a ich trupy nemali žiadnu výstuž, takže boli krehkejšie ako portugalské karaky a galeóny.

Fakt č.3

Počas zámorských objavov zhromaždili portugalskí moreplavci veľké množstvo informácií a dokázali vytvoriť presnú mapu vetrov a atlantických prúdov. Tieto mapy slúžili moreplavcom, ktorí za nimi putovali týmto oceánom.

Fakt č.4

Portugalský kráľ Ján II., tiež známy ako „Dokonalý princ“, zaviedol na odstránenie konkurencie princíp „mare clausum“, čo je zákaz vstupu akéhokoľvek cudzieho plavidla do vôd a afrických krajín. Na dosiahnutie tohto princípu bola potrebná politická a vojenská nadvláda na pobreží a v Guinejskom zálive.

Fakt č.5

Spoločné vlastníctvo Nového sveta medzi dvoma iberskými národmi bolo založené vďaka zmluve z Tordesillas v roku 1494.

Fakt č.6

Po smrti Jána II. bol jeho nástupcom kráľ D. Manuel. Velením expedície do Indie bol poverený navigátor a prieskumník Vasco de Gama, ktorý priniesol niekoľko vzoriek korenia, zlata a perál. Keď však Portugalci dorazili do Calicutu, neprijali ich podľa očakávania. Ázia totiž bola zvyknutá na obchod s luxusným tovarom, cennými predmetmi a zlatom. Vasco de Gama sa vrátil do Lisabonu so slabou zásielkou korenia.

Neskôr bola zriadená obchodná kolónia. Moslimskí obchodníci však neboli naklonení tomuto obchodnému vzťahu, takže konfliktom museli čeliť oba národy.

Fakt č.7

Na začiatku 16. storočia sa Portugalci zmocnili Brazílie. Keď Portugalci pokľakli, kľakli aj oni. Vaz de Caminha požiadal kráľa, aby poslal niekoľko kňazov do brazílskej krajiny, ktorí by domorodcov pokrstili.

Fakt č.8

Portugalská námorná veľmoc si vyžadovala množstvo vysokokvalitných plavidiel. Portugalsko malo veľa krajín, ktoré bolo potrebné spravovať a chrániť, a veľké plavidlá boli pre tieto úlohy nevyhnutnosťou. V roku 1550 malo Portugalsko asi 300 plavidiel. Jedným z najdôležitejších prístavov Portugalska bola Ribeira das Naus v Lisabone, odkiaľ väčšina portugalských plavidiel odplávala za veľkými dobrodružstvami a objavovaním.

Fakt č.9

Objavy umožnili literatúre, myšlienke a vede expandovať. Portugalská spoločnosť si uvedomila, že žije novú éru. Zrodila sa aj cestopisná literatúra. Navigátori, cestovatelia a vojaci písali a opisovali všetky úžasné veci, ktoré videli počas svojich ciest. Táto literatúra vyvolala intelektuálne a filozofické myslenie. Okrem cestopisov sa začali objavovať aj ságy, epické príbehy a básne. S Luísom de Camões dosiahla epická poézia svoj vrchol.

Fakt č.10

Na začiatku 16. storočia sa objavil jedinečný architektonický štýl, Manueline. Niektoré z jeho dekoratívnych prvkov boli inšpirované navigáciami a objavmi. Najznámejším a najväčším príkladom manuelského umenia je Mosteiro dos Jerónimos.

ZDROJ

foto: discoverwalks

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre