Zaujímavá história vývoja automobilového priemyslu

758

Už ste si niekedy pri usadení do vášho špičkového a moderného auta spomenuli na jeho prvého vynálezcu? Viete vôbec niečo o histórií tohto dokonalého dopravného prostriedku, ktorý zmenil fungovanie ľudí a spoločnosti? Podpísal sa pod jej rozvoj a napredovanie v mnohých oblastiach.

 

Kto má na tom najväčšie zásluhy?

Asi najčastejšou odpoveďou bežného človeka by bolo meno Ford, ten sa však postaral najmä o zavedenie pásovej výroby, vďaka ktorej sa rozšírila produkcia všetkých odvetví priemyslu, nevynímajúc ten automobilový.

cars fotografia

Kto bol teda prvým vynálezcom automobilu, vďaka ktorému mátemožnosť navštevovať niekoľko dní naozaj , kde vás naučia jeho riadeniu a obsluhe?

 

Táto otázka nemá priamu odpoveď. História automobilu je veľmi bohatá a vychádza až z 15. storočia, kedy Leonardo da Vinci vytváral prvé návrhy a modely pre dopravné prostriedky.  Ako Gunetbergova mechanická tlač z roku 1455, ktorá je predchodcom dnešných , to pri autách až tak celkom jasné ale nie je.

 

Pokusy a omyly

Existuje mnoho rôznych typov automobilov, ktoré sa viaceré osobnosti pokúšali skonštruovať na základe pohonu pary, elektriny a benzínu. Tiež sa k tomu radil aj štýl a špecifická úprava. Preto je vec názoru, kto skutočne objavil prvý automobil.

Najviac zásluh by si mohol pripísať Karl z Nemecka, o ktorom viacerí uznávaní odborníci tvrdia, že v rokoch 1885 až 86 vytvoril prvý skutočný automobil. Možno vás ale prekvapia aj mená iných ľudí, ktorí sa o to pokúšali tiež. Z nich si možno vyberte svojho favorita tiež.

 

Nicolas Joseph Cugnot z Francúzska, v roku 1769 skonštruoval typ prvého samohybného cestného automobilu. Išlo o vojenský traktor pre francúzsku armádu.

 

Robert Anderson zo Škótska sa pokúsil zasa zostrojiť elektrický vozík v rokoch 1832 až 39.

 

Karl Friedrich Benz v rokoch 1885 až 86    zostrojil typ GASOLINE.  Prvý skutočný benzínový automobil poháňaný spaľovacím motorom. Nemecký patent DRP č. 37435 s motorom a podvozkom na kolesách.

 

Gottlieb Wilhelm Daimler a Wilhelm Maybach z roku 1886 použili prvý štvortaktný  motor – známy ako „Cannstatt-Daimler“.

 

George Baldwin Selden 1876/95 USA. Navrhol kombinovaný spaľovací motor s vozíkom. Patent č. 549 160. Nikdy nebol ale skutočne vyrobený. Selden získal len licenčné poplatky.

 

Charles Edgar Duryea a jeho brat Frank v roku 1893 vyrobili prvé úspešné plynové vozidlo s dvojtaktným motorom. Duryeaovi bratia z USA založili prvú americkú automobilovú spoločnosť.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.