10 zaujímavých faktov o Coca-Cole, ktoré pozná málokto

26878

Kto by nepoznal Coca Colu a jej sladký nápoj s jedinečnou chuťou. Túto značku pozná snáď každý na svete, ale aj napriek tomu o nej nevieš úplne všetko. Preto sa dnes pozrieme na 10 faktov o Coca-Cole ktoré určite nepoznáš.

Coca-Cola je červená kvôli starým daňovým zákonom 

Pôvodne bola Coca-Cola ako náhrada za alkohol. V 19. storočí boli alkoholické nápoje silno zdanené a chceli sa uistiť že ich nápoj nebude podliehať daniam.

„Začali sme maľovať sudy na červeno, aby ich daňoví agenti počas prepravy rozlíšili od alkoholu,“ povedal pre Business Insider hovorca Coca-Coly. Táto farba je dodnes používaná a dobre sa odlišuje od ostatných konkurentov.

pexels photo 1904262
Zdroj: Pexels

Skutočne nejaký čas obsahovala kokaín 

Tento fakt je viacmenej známy a preto si už o ňom pravdepodobne počul, ale stále patrí medzi tie najzaujímavejšie. Naozaj to nie je to výmysel, pretože pre New York Times to potvrdil v roku 1996 hovorca Coca-Coly.

V rozhovore potvrdil aj to, že doteraz sa používajú ingrediencie z kokových listov, avšak neobsahuje žiadny kokaín. Na všetko prísne dohliadajú regulačné orgány. Kokaín nebol nelegálny až do roku 1914. Takže zatiaľ čo myšlienka piť ho v sóde sa teraz zdá dosť cudzia, v tom čase to nebolo také zvláštne.

pexels photo 7230903
Zdroj: Pexels

Je zodpovedná za Santa Clausa ako ho dnes poznáme

Samozrejme Santa Claus už bol v tom čase známy pojem. Ale ten starý bacuľatý bradatý muž, ktorý má na sebe náhodou červenú? Za ten obrázok môžeme aspoň čiastočne ďakovať Coca-Cole. V roku 1931 si na zákazku od Haddona Sundbloma dala spoločnosť namaľovať obrazy Santa Clausa s fľašami Coca-Coly. Podľa Coca-Coly tieto obrázky pomohli „vytvoriť modernú interpretáciu sv. Nicolausa.“

pexels photo 716658
Zdroj: Pexels

Väzenie za pokus predať tajomstvá Pepsi

Môže to znieť ako niečo, čo je priamo z televíznej drámy, ale naozaj sa to stalo. V roku 2007 bola bývalá sekretárka Coca-Coly Joya Williamsová odsúdená na osem rokov väzenia za pokus predať tajomstvá spoločnosti konkurenčnému výrobcovi.

pexels photo 988954
Zdroj: Pexels

Biela Cola na požiadanie 

Ruský generál Georgij Žukov, ktorý bojoval v prvej a druhej svetovej vojne, mal slabosť pre kolu. Keďže nechcel, aby ho jeho kolegovia Rusi videli piť americkú kolu, osobne požiadal spoločnosť o diskrétnu verziu. Coca-Cola splnila plán a vytvorila „bielu kolu“ v priehľadných fľašiach, aby si ju mohol Žukov vychutnať.

pexels photo 416528
Zdroj: Pexels

Coca-Cola vlastní práva na font, ktorý je v použití v jej logu

Iné logá s fontom Coca-Cola neuvidíte a nie je to náhoda. V roku 1893 si spoločnosť zaregistrovala ochrannú známku pre font „Spencerian script“ na americkom patentovom úrade.

pexels photo 7001005
Zdroj: Pexels

Coca-Cola rada skrýva obrázky na svojich produktoch

Iste, poznáš rozkošné ľadové medvede Coca-Coly.  Ale spoločnosť v skutočnosti rada skrýva ďalšie obrázky do roztomilých ilustrácií. Pozri sa napríklad na plechovku, ktorá je na obrázku nižšie. Nosy medveďov sa lesknú, ale keď sa pozrieš bližšie uvidíš, že v skutočnosti je to klasická sklenená fľaša Coca-Coly. Oči sú zas viečka, ktoré sa používajú na tieto sklenené fľaše.

pexels photo 1003711
Zdroj: Pexels

V Severnej Kórei a na Kube Coca-Colu legálne nekúpiš

V roku 2017 agentúra Associated Press uviedla, že Kuba a Severná Kórea sú jediné krajiny, v ktorých Coca-Cola „oficiálne nepôsobí“. Napriek tomu poukázali na to, že v Severnej Kórei sú miesta kde sa Coca-Cola dá kúpiť. Dováža sa z Číny a dostáva sa do „luxusných obchodov s potravinami“ v niektorých častiach krajiny.

pexels photo 4113678
Zdroj: Pexels

Coca-Cola ako prvá začala predávať šesťbalenie

Zatiaľ čo pojem „six-pack“ má v súčasnosti tendenciu vyvolávať predstavy o pive, pôvodne to bol spôsob, ako kúpiť a nosiť viacero fliaš koly. Podľa webovej stránky spoločnosti Coca-Cola vynašla šesťbalenie v roku 1923.

pexels photo 4389675
Zdroj: Pexels

Recept na Coca-Colu je uložený v bezpečnom trezore

Samotný recept neuvidíš, ale môžeš vidieť, kde je uložený. V múzeu World of Coca-Cola v Atlante môžeš navštíviť výstavu The Vault of the Secret Formula, kde je recept uložený.

Predtým bol recept v trezore v banke v Atlante. Coca-Cola doslova drží svoj jedinečný recept pod zámkom.

door green closed lock
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.