7 absurdných zistení o našich predkoch: staroveké kmene, neobvyklé rituály a bizarné objavy archeológov

9454

Často sa pýtame „Kam tento svet speje?“, no ľudia boli vždy zvláštni a jedineční. Robili divné veci v minulosti, než sme sa narodili a budú ich robiť aj po nás. Ľudská rasa je plná zvláštností, odvahy a optimizmu, ale aj zbabelosti a hlúposti. Sú ľudia, ktorí sa rozhodnú inak než väčšina aj dnes a boli takí aj v minulosti. To je súčasť našej ľudskej povahy . V rôznorodom svete sú momenty, kedy sa zdá, že svet ide zlým smerom. Ale sú len malou časťou veľkého obrazu. Ľudia vždy robia veci inak, či dobré alebo zlé. Ľudstvo je schopné veľkých vecí. Sme schopní tvoriť, ale aj ničiť. Naše skutky sú výsledkom našich rozhodnutí. Je dôležité sa z každej situácie poučiť a snažiť sa zlepšiť. Aj napriek zvláštnostiam a neobvyklým rozhodnutiam, svet je pekný vďaka dynamike a rozmanitosti. Archeológovia neustále odhaľujú bizarné artefakty a objavy dávnych civilizácií. Toto je 7 absurdných zistení o našich predkoch.

1mwlk50x6yzzmnwe

1. V starovekej Číne fajčili produkty z kanabisu

 

V horách starovekej Číny sa pred vyše 2500 rokov ľudia schádzali, aby sa mohli zdrogovať kanabisom. Archeológovia našli dôkazy na cintoríne Jirzankal, ktoré sa nachádza v strednej Ázii v hore Pamir. Našli zvyšky marihuany – vzorky s vysokým obsahom THC, ktorá sa v nej nachádza.

2. Peruánska farba obsahovala ľudskú krv

sican gold mask blood

Pred Inkami žilo v dnešnom Peru niekoľko civilizácií. Asi 500 rokov tam žil kmeň Sicán, o ktorých sa toho, žiaľ, veľa nevie, pretože sa nezachovali takmer žiadne dokumenty.
V 90. rokoch objavili archeológovia tisíc rokov starú hrobku. Okrem nej našli aj niekoľko bizarných predmetov, vrátane kostry namaľovanej načerveno, okolo ktorej boli dve ženské a dve detské telá. Na mužskej lebke visela zlatá maska, ktorá bola miestami takisto zafarbená načerveno. V kmeni Sicán dávali takéto masky vysoko postaveným ľuďom, takže sa predpokladá, že to musela byť významná osoba. Červená farba, ktorou bola maska natretá, bola zmes ľudskej krvi a vaječného bielka.

3. Je pravda, že ľudia v zime kedysi hibernovali?

 

Kedysi sa naši predkovia na zimu schúlili do jaskýň a prečkali zimu. Aspoň výskum z roku 2020 tak hovorí.
Archeológovia objavili v španielskych jaskyniach vyše 1600 ľudských pozostatkov, podľa ktorých sa snažili zistiť, ako ľudia kedysi žili. Ukázalo sa, že mali istý čas nedostatok vitamínu D zo slnka, čo napovedá, že pravdepodobne strávili zimu v zimnom spánku.

4. Staroveký exorcizmus

 

V Britskom múzeu sa nachádza 3500 rokov stará doska, na ktorej je postup, ako pomôcť duchom prejsť na druhú stranu a inštrukcie, ako vyhnať diabla. Dr. Irving Finkel, odborník na staroveké civilizácie, len tohto roku objavil zvláštny obraz na doske v jednom z trezorov. Hovorí, že zobrazuje mladého muža v spoločnosti ženského ducha z podsvetia. Na druhej strane sú inštrukcie, ako pomôcť dušiam odísť z tohto sveta a nájsť pokoj.

5. Nórski lyžiari z Doby železnej

 

V nórskych horách sa spolu s topením ľadovcov odkrýva čoraz viac tajomstiev. V roku 2014 objavili archeológovia 1300 rokov starú lyžu a o sedem rokov neskôr našli druhú.
Dalo im dosť práce vyslobodiť z ľadu chýbajúcu lyžu, avšak v spojení s teplejším počasím, krompáčmi a vriacou vodou sa im to nakoniec podarilo.

6. Našli sa pozostatky nebinárneho fínskeho náčelníka

 

V roku 1968 našli fínski archeológovia v 900 ročnom hrobe pozostatky človeka v ženských šatách a s mečom. V hrobe sa nachádzalo ešte niekoľko predmetov, ktoré svedčia o tom, že išlo o rešpektovanú osobu. Vedci sa však nedokázali zhodnúť v tom, o aké pohlavie išlo. Niektorí hovoria, že išlo o ženskú bojovníčku, iní zase, že v hrobe boli dve osoby – muž a žena.
V roku 2021 sa opäť začal výskum a konečne prišli na to, o aké pohlavie išlo. Prišli na to, že išlo o nebinárnu osobu, teda že sa narodila s neobyčajným zložením chromozómov. Chromozómy hrajú v rozlíšení pohlaví dôležitú úlohu – dievčatá majú dva chromozómy X, chlapci majú jeden X a jeden Y. Vedci sa však zhodujú na tom, že pozostatky mali dva chromozómy X a jeden Y – stav známy aj ako Klinefelterov syndróm. Ľudia s týmto syndrómom majú zvyčajne mužské črty, ale väčšina má nízku hladinu testosterónu, zväčšené prsia a sú neplodní.

7. Pôvod genitálneho herpesu

 

V roku 2017 vedci odhalili predka zodpovedného za genitálny herpes. Pôvodne sa medzi ľuďmi nešíril, no zhruba pred 3 – 1,4 miliónmi rokov prešiel aj na ľudí a začal im spôsobovať nemalé problémy.
Ukázalo sa, že vinným je ľudský druh Paranthropus boisei. Výskumníčka z Univerzity v Cambridge vysvetlila, že vírus sa prenáša na všetko – od ľudí až po koraly. Na to, aby mohli prejsť z jedného druhu na iný, potrebujú, aby došlo k výmene tekutín.

Zdroj

Foto: Listverse

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.