5 zaujímavých faktov o Alžbete Báthory: Vrahyňa alebo obeť sprisahania?

738

Alžbeta Báthoryová je jednou z najznámejších a najkontroverznejších postáv v histórii. Je známa ako „krvavá grófka“, ktorá údajne mučila a zavraždila stovky mladých dievčat. Jej príbeh je plný záhad a nejasností, ktoré dodnes fascinujú a znepokojujú ľudí po celom svete.

29 rokov manželstva s Ferencom Nádasdym

Alžbeta Báthoryová sa narodila v roku 1560 do bohatej a vznešenej rodiny. V roku 1575 sa vydala za Ferenca Nádasdyho, syna baróna a ďalšieho člena aristokracie. Manželstvo bolo pomerne šťastné. Nádasdy bol však často preč na vojnových výpravách, a tak Alžbeta zostala často sama na zámku a spravovala majetok.

 

IMG 5511
Zdroj: YouTube

 

Mučenie a vraždy

Podľa historických záznamov začala Alžbeta Báthoryová mučiť a vraždiť mladé dievčatá v roku 1585. Jej obeťami boli najčastejšie dcéry služobníctva alebo šľachtičných rodín. Báthoryová ich mučila rôznymi spôsobmi, napríklad ich pálila, bodala, lámala im kosti. O jej zločinoch sa začalo hovoriť až po smrti jej manžela v roku 1604.

Zatknutie a zbavenie slobody

V roku 1610 bola Alžbeta Báthoryová zatknutá a uväznená na vlastnom hrade Čachtice. Súd ju uznal vinnou z mučenia a vraždy 30 mladých dievčat a odsúdil ju na doživotie v samotke. Báthoryová zomrela vo väzení v roku 1614.

IMG 5510
zdroj: YouTube

Najplodnejšia ženská vrahyňa

Alžbeta Báthoryová je označovaná za najplodnejšiu ženskú vrahyňu v histórii. Podľa niektorých zdrojov zabila až 650 mladých dievčat. Tieto čísla však nie sú spoľahlivé a pravdepodobne boli zveličené.

Obeť sprisahania?

Viacerí historici tvrdia, že Alžbeta Báthoryová nebola ani zďaleka krutým a barbarským vrahom, ale v skutočnosti bola len obeťou sprisahania. Podľa tejto teórie ju chceli jej príbuzní a nepriatelia zdiskreditovať a zbaviť majetku.

Príbeh Alžbety Báthoryovej je stále zahalený tajomstvom. Je možné, že bola skutočne sériovou vrahyňou, ale je tiež možné, že bola len nevinná obeť. Pravdu sa už asi nikdy nedozvieme.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.