V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo si nerobiť starosti s Davidom Hasselhoffom a, ako sa do belgickej dedinky zmestilo 22 enkláv. 

V rámci rozvodového vyrovnania herca Davida Hasselhoffa s bývalou manželkou Pamelou Bach v roku 2008 si úplne ponechal prezývku „Hoff“ a frázu „Don’t Hassle the Hoff“ (Nerobte si problémy s Hoffom). Zároveň súhlasil s tým, že ako súčasť svojho rozvodového vyrovnania bude platiť 25 000 dolárov mesačne na podporu manželov a detí.

Prvé vydanie Oxfordského anglického slovníka bolo publikované v roku 1884 a redaktorom trvalo 70 rokov, kým ho dokončili. Slovník obsahuje viac, ako 600 000 slov a je považovaný za jeden z najkomplexnejších a najautoritatívnejších slovníkov na svete.

Podľa celkovej rozlohy 9,98 milióna kilometrov štvorcových je Kanada druhou najväčšou krajinou na svete. Na prvom mieste je Rusko s celkovou rozlohou 17,1 milióna kilometrov štvorcových. 

Hotel Ryugyong v Pchjongjangu v Severnej Kórei je najvyššou neobsadenou budovou na svete. Je to nedokončený 105 poschodový, 330 metrov vysoký pyramídový mrakodrap. Kvôli ekonomickým problémom v krajine v roku 1992 sa výstavba hotela z roku 1987 zastavila. Budova zostala nedokončená viac ako dve desaťročia, kým sa projekt v roku 2008 opäť neobnovil. Hotel však doposiaľ nie je pre verejnosť otvorený.

Baarle je dedina, ktorá sa rozprestiera na hranici medzi Belgickom a Holandskom. Rozdelená je na dve časti, Baarle-Hertog (Belgicko) a Baarle-Nassau (Holandsko). V Baarle-Hertogu je 22 enkláv (územie vo vnútri iného územia) patriacich Belgicku a tieto belgické enklávy zase zahŕňajú 7 holandských enkláv. Hranice často prechádzajú cez domy a kaviarne. Mesto Baarle-Hertog tvorí, teda belgickú exklávu v Holandsku. 

Keď mala Beatrix Potterová autorka knihy „Príbeh králika Petra“ pätnásť rokov, založila denník napísaný vlastným tajným kódom. Bol tak zložitý, že ho až do roku 1958 nedokázal nikto rozlúštiť. Tento osobný spis vyjadroval pocity, ktoré mali ostať skryté. Všeobecne sa verí, že kód ich mal ochrániť pred čítaním jej matkou, s ktorou nemala dobrý vzťah. Obsahuje postrehy, básne a poznámky, ktoré popisujhú autorku, ako mladú ženu a ponúkajú pohľad na svet, v ktorom žila. Jediné zachované záznamy tohto denníka pochádzajú z rokov 18811897. Sú považované za jej majstrovské dielo a umiestnené vo Victoria and Albert Museum v Londýne.

Ľudské telo vyžaruje svetlo v extrémne malých množstvách na úrovniach, ktoré stúpajú a klesajú behom dňa. Tento jav sa nazýva emisia biofotónov. Biofotóny sú fotóny svetla, ktoré sú emitované živými organizmami a považujú sa za vedľajší produkt metabolických procesov. Hoci tieto fotóny nie sú viditeľné voľným okom, dajú sa zistiť pomocou špecializovaného vybavenia.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.