Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1617 – Koľko vážia oblaky? Ako pivo šetrí peniaze

6732

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo si nezapaľovať cigaretu od sviečky a recept Kleopatrin rúž.

Kleopatra nosila jedinečný červený rúž. Vyrobený bol z kvetov, rybích šupín, drvených mravcov, karmínu a včelieho vosku. Ingrediencie sa miešali v mosadzných alebo drevených miskách a aplikovali mokrými drevenými tyčinkami. 

Niektorí Európania veria, že ak si zapálite cigaretu zo sviečky, zomrie námorník. Vysvetlenie je jednoduché. Námorníci si niekedy zvykli privyrábať predajom zápaliek, takže ak sa cigareta zapálila od sviečky a nie pomocou zápaliek námorníci prišli o peniaze. 

Keď mala Shirley tri roky matka ju zapísala do tanečnej školy v Los Angeles. Približne v tom istom čase jej začala upravovať vlasy natáčaním, a to každý večer pred spaním. Tento roztomilý účes bol Shirleyiným charakteristickým vzhľadom. Keď sa stala slávna, mamičky po celom svete začali svojim dcéram natáčať vlasy podľa vzoru Shirley Temple. Ona však tento proces rada nemala. Želala si, aby mohla nosiť len krátky účes ako jej hrdinka Amelia Earhart.

Zelené oči sa najviac vyskytujú v európskej populácii, ale nájsť ich môžeme po celom svete, dokonca aj v Číne. Melanín chráni sietnicu pred slnečným žiarením. Keďže majú ľudia so zelenými očami melanínu menejzraniteľnejší voči poškodeniu UV žiarením zo slnka. Podľa istého prieskumu sú zelené oči u žien považované mužmi za najatraktívnejšie zo všetkých farieb očí. 

Homár bol v koloniálnej Amerike považovaný za jedlo pre chudobných a často sa podával odsúdeným vo väzniciach. Bolo ho tak veľa, že sa používal, ako hnojivo a návnada pri rybolove. Povesť homára sa zmenila až v 19. storočí. Dnes je oceňovaný, ako pochúťka a často sa podáva v špičkových reštauráciách.

Nadýchané oblaky môžu byť v skutočnosti celkom ťažké. Výskumníci vypočítali, že priemerný kumulový oblak môže vážiť okolo 500 ton.

Fridrichovi Veľkému sa v roku 1777 zdalo, že jeho poddaní pijú príliš veľa kávy, kvôli čomu odchádza z krajiny priveľa peňazí. Preto povedal, že jeho ľudia musia piť namiesto kávy, pivo.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre