Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1621 – Efektívny život vo Švédsku a golier, ktorý nie je len módnym hitom

8117

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako sa zbiera med v Mozambiku a prečo sa každý mesiac stretávajú zamestnanci slovenského a slovinského veľvyslanectva.

Tzv. polokošeľu vytvoril okolo roku 1933 Renee Lacoste ako športové tričko s golierom, ktorý mal chrániť hráčov krk pred spálením od slnka.

V roku 1889 šéfkuchár pizzerie Brandi vytvoril názov pre pizzu, ktorá symbolizovala farby talianskej vlajky a na počesť kráľovnej ju nazval „Margherita“.

Slovensko a Slovinsko majú takmer identické vlajky, veľmi podobné názvy a históriu. Aj, keď ich od seba delia dva štáty a niekoľko ďalších odlišností sú často zamieňané ostatnými štátmi.

Les tvorí približne 400 zvláštne tvarovaných borovíc, ktoré sa nachádzajú v Západnom Pomoransku pri pobreží Baltského mora v Poľsku. Väčšina základní borovíc je zakrivená smerom na sever, avšak nikto nevie prečo.

Medozvestka krikľavá je jedným z mála zvierat, ktoré dokážu stráviť vosk. Komunita Yao v Mozambiku používa vtákov ako sprievodcov na ceste za hľadaním medu, ktorý je dôležitou súčasťou ich každodenného života.

Snehové búrky na Marse môžu byť vyvolané nízkymi večernými teplotami, ktoré ochladzujú oblaky a spúšťajú turbulentné vetry, ktoré podporujú ich rýchly nástup.

Pokiaľ ide o odpadové hospodárstvo je Švédsko jednou z najefektívnejších krajín na svete. V roku 2020 premenilo na energiu 54% odpadu, recyklovalo 86% pet fliaš a 87% hliníkových plechoviek.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre