Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1621 – Efektívny život vo Švédsku a golier, ktorý nie je len módnym hitom

8093

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako sa zbiera med v Mozambiku a prečo sa každý mesiac stretávajú zamestnanci slovenského a slovinského veľvyslanectva. 

2 69

Tzv. polokošeľu vytvoril okolo roku 1933 Renee Lacoste ako športové tričko s golierom, ktorý mal chrániť hráčov krk pred spálením od slnka. 

3 47

V roku 1889 šéfkuchár pizzerie Brandi vytvoril názov pre pizzu, ktorá symbolizovala farby talianskej vlajky a na počesť kráľovnej ju nazval „Margherita“. 

4 21

Slovensko a Slovinsko majú takmer identické vlajky, veľmi podobné názvy a históriu. Aj, keď ich od seba delia dva štáty a niekoľko ďalších odlišností sú často zamieňané ostatnými štátmi. 

5 16

Les tvorí približne 400 zvláštne tvarovaných borovíc, ktoré sa nachádzajú v Západnom Pomoransku pri pobreží Baltského mora v Poľsku. Väčšina základní borovíc je zakrivená smerom na sever, avšak nikto nevie prečo. 

6 12

Medozvestka krikľavá je jedným z mála zvierat, ktoré dokážu stráviť vosk. Komunita Yao v Mozambiku používa vtákov ako sprievodcov na ceste za hľadaním medu, ktorý je dôležitou súčasťou ich každodenného života.

7 13

Snehové búrky na Marse môžu byť vyvolané nízkymi večernými teplotami, ktoré ochladzujú oblaky a spúšťajú turbulentné vetry, ktoré podporujú ich rýchly nástup.

8 13

Pokiaľ ide o odpadové hospodárstvo je Švédsko jednou z najefektívnejších krajín na svete. V roku 2020 premenilo na energiu 54% odpadu, recyklovalo 86% pet fliaš a 87% hliníkových plechoviek. 

 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.