Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1625 – Ako sa s nami zahráva myseľ a opitý vzduch po bujarej párty

12210

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o hypnóze, ktorá vzniká počas šoférovania a 1 700 kilogramovom rozdiele medzi mužom a ženou vo vesmíre.

Tento syndróm bol pozorovaný v rôznych situáciách, od horolezeckých expedícií a polárnych prieskumov až po prírodné katastrofy a vojnové zóny. Prvýkrát ho pri antarktickej expedícii v roku 1952 zdokumentoval prieskumník Ernest Shackleton, ktorý uviedol, že počas svojej nebezpečnej cesty ľadovou divočinou cítil tichého spoločníka.

Napriek svojej tajomnej povahe sa „Third Man“ syndróm nepovažuje za duševnú poruchu alebo halucináciu. Namiesto toho sa predpokladá, že je to prirodzený mechanizmus, ktorý mozog používa v reakcii na extrémny stres. Keď je vystavený život ohrozujúcej alebo traumatickej situácii, môže vstúpiť do disociačného stavu, ktorý mu umožňuje vytvoriť upokojujúcu, ochrannú postavu na zmiernenie stresu a poskytnutie pocitu stability.

„Highway hypnosis“ alebo diaľničná hypnóza je zmenený duševný stav, v ktorom môže človek riadiť vozidlo na veľké vzdialenosti, reagovať na vonkajšie udalosti bežným a správnym spôsobom, ale bez toho, aby si pamätal, že to robí vedome. V tomto stave sa vedomá myseľ človeka zjavne plne sústreďuje inde, zatiaľ čo zdanlivo stále spracováva informácie potrebné pre bezpečnú jazdu. Diaľničná hypnóza je prejavom bežného procesu automatickosti.

Podľa novej štúdie by mohli byť ženy efektívnejšími členkami posádok na dlhodobých misiách vyslaných do vesmíru. Vyžadujú menej zdrojov a zároveň sú schopné produkovať porovnateľnú prácu. Napríklad pri misii trvajúcej 3 roky (1 080 dní), by posádka štyroch žien spotrebovala približne o 1 700 kg jedla menej v porovnaní s čisto mužskou zostavou. Tým by sa mohol uvoľniť cenný nákladný priestor napríklad pre vedecké vybavenie. 

Herec povedal, že v septembri 2013 pozval svojich kamarátov k nemu domov a každému z nich dal kufor plný peňazí. 14 miliónov dolárov boli honorárom za jeho úlohu v sci-fi thilleri Gravitácia. 

„Spal som na ich gaučoch, keď som bol na mizine. Požičali mi peniaze, keď som bol na mizine. V priebehu rokov mi pomohli, keď som potreboval pomoc.“

Reštaurácia Wattana Panich sa nachádza v štvrti Ekkamai v thajskom hlavnom meste Bangkok. Preslávila sa svojou hovädzou polievkou, ktorá nepretržite vrie v rôznych formách už takmer polstoročie. Každý deň sa pridáva čerstvé mäso a ostatné prísady.

„Veľa ľudí si myslí, že hrniec nikdy nevyčistíme. Čistíme ho, ale každý večer. Polievku vyberieme z hrnca a cez noc necháme trochu vrieť.“

Búrlivá hudba priviedla v roku 2017 políciu k domu na Massachusetts Avenue v Marylande. Vo vnútri žúrovalo približne 70 neplnoletých detí. Policajti uviedli, že okná zakrývali vrecia na odpadky a dom bol posiaty pivnými plechovkami a fľašami od alkoholu. Skonzumovalo sa ho také veľké množstvo, že bol vzduch vo vnútri pozitívne testovaný na alkohol. 

Žraloky sú jedny z najväčších predátorov oceánu a ako také si vyvinuli neuveriteľnú škálu zmyslov, ktoré im pomáhajú pri love. Avšak ani jeden z nich nie je schopný produkovať zvuk, pretože ich telo nedisúonuje žiadnym orgánom, ktorý by to umožnil.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre