Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1626 – 5km pivné potrubie a Barry Marshall, ktorý sa sám nakazil s Helicobacter pylori

8107

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete ako si najlepšie ohriať pizzu a kto bol chlapec, ktorého našla rodina Dunbarovcov.

2 89

Väčšina pracovníkov McDonald’s v Dánsku je zamestnaná na čiastočný úväzok a v súčasnosti dostáva základnú mzdu približne 20 eur na hodinu. Zamestnanci starší ako 20 rokov majú k dispozícii aj dôchodkový plán.

3 62

Zahrievajte na vysokej teplote 3045 sekúnd a sledujte svoj pokrok.

4 28

Bobby Dunbar mal len štyri roky, keď sa stratil počas rodinného výletu v roku 1912. Údajne ho našli o osem mesiacov neskôr a vrátil sa k svojim blízkym. V roku 2004 profilovanie DNA spätne zistilo, že zachránené dieťa nie je Bobby. Chlapec bol identifikovaný ako Bruce Anderson, ktorý bol považovaný za uneseného. Čo sa však stalo so synom Dunbarovcov sa dodnes nezistilo. 

5 23

Psy sa naozaj vedia smiať. Vydávajú zvuk, ktorý je podobný dychčaniu, ale s iným tónom a frekvenciou. Je to spôsob, ako môžu komunikovať svoje šťastie.

6 18

Na väčšine štadiónov sa pivo dodáva v sudoch alebo väčších kontajneroch, Veltins Arena v Gelsenkirchene je však výnimkou. Nemecký štadión je známy svojim 5-kilometrovým potrubím, ktoré spája štadión so zásobovacím pivovarom. 

7 19

V roku 2018 žena menom Clara Edwards z Oklahomy zverejnila na sociálnej sieti inzerát so žiadosťou, aby jej ľudia požičali oranžovú mačku na večeru s jej deťmi, ktoré milujú Garfielda. Clara bola zúfalá, pretože žiaden z jej priateľov nevlastní takéto zviera. Povedala, že sa mačku nechystá adoptovať, žiada len o dočasné zapožičanie na dva dni so slovami, „prosím vezmite si svoju mačku potom späť“. 

8 18

Barry Marshall spolu s Robinom Warrenom zistili, že väčšinu žalúdočných vredov spôsobuje baktéria Helicobacter pylori. V snahe dokázať svoju hypotézu riskoval Marshall život, keď prehltol 50 ml baktérie suspendovanej v kultivačnom roztoku. Ochorel tak, ako očakával. Objavila sa u neho nevoľnosť, zvracanie, horúčka a zimnica. Čoskoro aj žalúdočné vredy, ktoré si vyliečil antibiotikami. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.