Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1628 – Nestlé vykorisťuje africké deti a zázraky medicíny

3795

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o nezvyčajných vlastnostiach škorpiónov a vzácnej modrej krvi tŕňochvostov.

2 95

Dokumentárny film, o ktorom hovoríte, sa volá „The Dark Side of Chocolate“ (Temná strana čokolády). Hovorí o vykorisťovaní a obchodovaní s otrokmi afrických detí pri zbere plodov kakaovníka, ku ktorému dochádza takmer desať rokov po tom, čo sa kakaový priemysel zaviazal ho ukončiť. Dokument režírovali Miki Mistrati a U. Roberto Romano. 

V roku 2021 osem detí potvrdilo, že boli využívané na otrockú prácu na kakaových plantážach na Pobreží Slonoviny. Ich výpoveď nakoniec viedla k začatiu právnych krokov proti spoločnostiam Mars, Nestlé a Hershey.

3 67

Vedci oficiálne našli najodľahlejšie miesto na Zemi. Point Nemo leží cez 1600 km od pevniny v akomkoľvek smere. To znamená, že astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici sú najbližším ľudským kontaktom. Pomenovaný je po kapitánovi Nemovi z knihy Julesa Verna.

4 32

Serge Haroche a David J. Wineland dostali v roku 2012 Nobelovu cenu za fyziku za svoju prácu na priekopníckych experimentálnych metódach, ktoré umožňujú meranie a manipuláciu jednotlivých kvantových systémov. Dokázali, že častica môže byť na dvoch miestach súčasne, a to zachytením fotónov v dutine a následným použitím lasera na ich meranie bez toho, aby ich zničili.

5 28

Škorpióny sú fascinujúce tvory, ktoré existujú už milióny rokov. Prispôsobili sa, aby prežili v rôznych prostrediach a ich schopnosť zadržať dych je jednou z najpôsobivejších adaptácií, ktoré majú.

Spravna sablona 6

Japoncovi, ktorý sa narodil bohatým rodičom, bolo priznané odškodné vo výške približne 371 000 dolárov potom, čo sa náhodou vymenil s iným dieťaťom a strávil desaťročia v chudobe. Deti zamenil zamestnanec nemocnice, ktorý ich po kúpeli vrátil nesprávnym matkám.

7 21

Hemocyanín je proteín obsahujúci meď, ktorý sa používa na transport kyslíka v krvi niektorých mäkkýšov a článkonožcov. Lekársky priemysel ho využíva ako imunostimulant a nachádza sa aj v niektorých diagnostických testoch.

Spravna sablona 5 1

Oluyinka Olutoye je nigérijský chirurg, ktorému sa v roku 2016 spolu so skupinou lekárov podarilo odstrániť sacrococcygeálny teratóm, veľký nádor, ktorý rastie na kostrči plodu. Zriedkavý a riskantný postup, zahŕňal odstránenie plodu z maternice, jeho operáciu a následné vrátenie späť do tela matky.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.