Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1629 – Mozog nás mení na monštrá a najtichšie miesto na Zemi

8673

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o podvodníkovi menom Salvador Dalí a o tom, ako telo bojuje počas prvej noci na novom mieste.

Leto pre deti trvá minútku alebo dve. Krátke vystavenie UV žiareniu im poskytuje vitamín D, ktorý v tomto čase nie je možné získať zo slnka.

„Efekt prvej noci“ je fenomén, ktorý sa vyskytuje, keď ľudia prvýkrát spia v novom prostredí. Verí sa, že ide o evolučnú adaptáciu, ktorá nám pomáha zostať ostražití pred možným nebezpečenstvom.

Keď sa na seba dlhšie pozeráme v tlmenom svetle, môžeme vidieť svoju deformovanú tvár alebo halucinácie v podobe vlastných skresnených obrazov. Mozog začne spracovávať tvár z inej perspektívy a v snahe minimalizovať záťaž zmenší menej zaostrené oblasti. Pri skúmaní tohto stavu sa zistilo, že človek trpiaci depresiou pozoruje deformovanú tvár kratšie ako ten zdravý.

Žena začala mať počas transatlantického letu z Manchestru na Floridu akútne bolesti na hrudníku. Mala však obrovské šťastie, pretože spolu s ňou sa na palube nachádzalo aj 15 kardiológov, ktorí jej zachránili život. Lietadlo bolo nakoniec presmerované do Severnej Karolíny, kde pani Fletcherovú ošetrili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Najtichším miestom na Zemi je zvukovo izolovaná komora. Laboratóriá Orfield v Minneapolise držali Guinnessov svetový rekord za najtichšie miesto s hladinou hluku -9,4 decibelov. V roku 2015 však anechoická komora v areáli spoločnosti Microsoft prekonala svetový rekord s meraním -20,6 decibelov. 

Po niekoľkých minútach v takejto komore môžete mať problémy udržať sa na nohách, pretože vaše vnútorné ucho neprijíma zvukové podnety, ktoré pomáhajú dosiahnuť rovnováhu.

Richard Batista daroval obličku svojej manželke Dawnell v roku 2001. Napäť ju však nedostal. Súd rozhodol, že to bol dar a naznačil, že pýtať peniaze za telesný orgán by mohlo byť trestným činom.

Keď mu Yoko Ono dala ponuku, aby jej daroval niečo jedinečné, jednoducho nemohol odmietnuť. Začal sa, ale obávať, že je čarodejnica a fúzy použije na to, aby mu ublížila. Dalího riešenie ako sa vyhnúť kliatbam bolo nájsť suché steblo trávy a odoslať ho v peknej malej škatuľke. Surrealistický umelec miloval podvádzať ľudí.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre