Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1629 – Mozog nás mení na monštrá a najtichšie miesto na Zemi

8616

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o podvodníkovi menom Salvador Dalí a o tom, ako telo bojuje počas prvej noci na novom mieste.

2 98

Leto pre deti trvá minútku alebo dve. Krátke vystavenie UV žiareniu im poskytuje vitamín D, ktorý v tomto čase nie je možné získať zo slnka.

Spravna sablona 8 1

„Efekt prvej noci“ je fenomén, ktorý sa vyskytuje, keď ľudia prvýkrát spia v novom prostredí. Verí sa, že ide o evolučnú adaptáciu, ktorá nám pomáha zostať ostražití pred možným nebezpečenstvom.

4 33

Keď sa na seba dlhšie pozeráme v tlmenom svetle, môžeme vidieť svoju deformovanú tvár alebo halucinácie v podobe vlastných skresnených obrazov. Mozog začne spracovávať tvár z inej perspektívy a v snahe minimalizovať záťaž zmenší menej zaostrené oblasti. Pri skúmaní tohto stavu sa zistilo, že človek trpiaci depresiou pozoruje deformovanú tvár kratšie ako ten zdravý. 

5 30

Žena začala mať počas transatlantického letu z Manchestru na Floridu akútne bolesti na hrudníku. Mala však obrovské šťastie, pretože spolu s ňou sa na palube nachádzalo aj 15 kardiológov, ktorí jej zachránili život. Lietadlo bolo nakoniec presmerované do Severnej Karolíny, kde pani Fletcherovú ošetrili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Spravna sablona 7 1

Najtichším miestom na Zemi je zvukovo izolovaná komora. Laboratóriá Orfield v Minneapolise držali Guinnessov svetový rekord za najtichšie miesto s hladinou hluku -9,4 decibelov. V roku 2015 však anechoická komora v areáli spoločnosti Microsoft prekonala svetový rekord s meraním -20,6 decibelov. 

Po niekoľkých minútach v takejto komore môžete mať problémy udržať sa na nohách, pretože vaše vnútorné ucho neprijíma zvukové podnety, ktoré pomáhajú dosiahnuť rovnováhu.

7 22

Richard Batista daroval obličku svojej manželke Dawnell v roku 2001. Napäť ju však nedostal. Súd rozhodol, že to bol dar a naznačil, že pýtať peniaze za telesný orgán by mohlo byť trestným činom.  

8 21

Keď mu Yoko Ono dala ponuku, aby jej daroval niečo jedinečné, jednoducho nemohol odmietnuť. Začal sa, ale obávať, že je čarodejnica a fúzy použije na to, aby mu ublížila. Dalího riešenie ako sa vyhnúť kliatbam bolo nájsť suché steblo trávy a odoslať ho v peknej malej škatuľke. Surrealistický umelec miloval podvádzať ľudí.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.