Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1630 – Slepý Pražský orloj a chlapec, ktorému prišili obe ruky

5700

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete aké výkyvy spôsobuje vietor Chinook a povieme si, čo sú sklady stroskotancov. 

Mesto Spearfish v južnej Dakote je držiteľom svetového rekordu v najrýchlejšom náraste teploty. Tento jav bol spôsobený Chinookom, čo je zmes teplého a suchého vetra, ktorý fúka po východných svahoch Skalistých hôr.

Podľa legendy si hodiny objednali pražskí mestskí poslanci. Skúsený hodinársky majster menom Hanuš sa ujal výroby a vytvoril originálne zariadenie, ktoré nielen meralo čas, ale malo aj množstvo ďalších zaujímavých funkcií. Radní sa, ale začali obávať, že by mohol majster vyrobiť takéto krásne hodiny aj pre iné mestá. Aby zabránili kopírovaniu vyslali do Hanušovho domu skupinu votrelcov, ktorí šikovného hodinára oslepili.

Priemerný dospelý človek má od 2 000 do 10 000 chuťových pohárikov. Ich počet a veľkosť sa líši od človeka k človeku. To znamená, že aj keď všetci dokážeme rozoznať päť základných chutí ich vnímanie je rozdielne.

John Thompson zo Severnej Dakoty sa stal slávnym cez noc v januári 1992, keď prežil odtrhnutie oboch rúk na svojej farme v Hurdsfielde v štáte New York. Jeho príbeh sledoval takmer celý svet. Po operácii znovu začal používať svoje prišité ruky.

Výskum tiež ukazuje, že pomoc druhým rozsvieti časti nášho mozgu, ktoré sa inak aktivujú jedlom alebo potešením.

Skladisko stroskotancov Antipodes postavila v roku 1886 posádka vládneho parníka Hinemoa pod vedením kapitána Fairchilda. Na rozdiel od neskoršie štandardizovaných prístreškov má rozmery a podmienky vhodné na pohodlné bývanie.

Zatiaľ čo väčšina ľudí by list jednoducho zahodila, Agarkov sa rozhodol urobiť niečo iné. Zmluvu v liste naskenoval do počítača a pozmenil vo svoj prospech. Navyše uviedol, že zakaždým, keď sa banka nebude držať týchto pravidiel, dostane pokutu 3 milióny rubľov (okolo 30 000eur), ktoré poputujú rovno na Agarkov účet. 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre