Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1631 – Pôvodca eboly a zákrok meniaci farbu očí

4305

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete ako rýchlo sme zaľudnili svet, a prečo sú naše sliny liekom proti bolesti.

2 115

V roku 1980 sa dvaja návštevníci jaskyne nakazili vírusom Marburg. V tom istom roku naň zomrel francúzsky muž a v roku 1987 dánsky chlapec. Z týchto infekcií boli katalogizované dva rôzne, ale veľmi podobné vírusy. Vírus z roku 1980 je pomenovaný po lekárovi Shem Musokeovi, ktorý prežil infikovanie francúzskym pacientom, zatiaľ čo vírus z roku 1987 je pomenovaný Ravn, podľa priezviska dánskeho pacienta.

Na základe týchto prípadov uskutočnil Lekársky výskumný ústav infekčných chorôb armády Spojených štátov expedíciu v snahe identifikovať druhy vektorov, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú v jaskyni. Napriek odberu vzoriek širokej škály druhov sa nenašli žiadne vírusy spôsobujúce Marburgovu chorobu a zvierací vektor zostal záhadou. Tieto udalosti zdramatizoval Richard Preton v bestselleri The Hot Zone (1994).

V septembri 2007 podobné expedície do aktívnych baní v Gabone a Ugande našli solídne dôkazy o rezervoároch vírusu spôsobujúceho chorobu Marburg u egyptských ovocných netopierov žijúcich v jaskyniach. Ugandské bane mali kolónie rovnakého druhu afrických ovocných netopierov, ktoré kolonizujú jaskyňu Kitum, čo naznačuje, že dlho hľadaným vektorom v Kitum boli skutočne netopiere a ich guáno (nahromadený exkrement). Štúdia bola vykonaná po tom, čo sa dvaja banskí robotníci nakazili vírusovou chorobou Marburg v auguste 2007, obaja bez toho, aby boli uhryznutí netopiermi, čo naznačuje, že vírus sa môže šíriť inhaláciou práškového guána.

3 75

Pravdou je, že každý kto má hnedé oči, v podstate aj modré. Jediný rozdiel je v tom, že existuje hnedá pigmentová vrstva, ktorá bráni preniku modrej farby. „Stroma procedure“, tiež známa ako „zmena hnedých očí na modrú pomocou lasera“, je navrhnutá tak, aby odstránila vrstvu hnedej pigmentácie a svetlo vstupujúce do sietnice odrážalo iba modrú farbu. Proces eliminuje melanín z povrchu dúhovky. Po jeho odstránení sa nechá svetlo vstúpiť a rozptýliť v strome, strednej vrstve rohovky.

4 37

Asi päť miliárd ľudí nepoužíva toaletný papier. Má druhotné využitie, ako je starostlivosť o nos, odstraňovanie make-upu, obalový materiál alebo sa používa na čistenie zrkadiel.

5 36

Tento dramatický nárast bol do značnej miery poháňaný rastúcim počtom ľudí, ktorí prežili do reprodukčného veku a bol tiež sprevádzaný veľkými zmenami v miere pôrodnosti, rastúcou urbanizáciou a rozsiahlou migráciou. Tieto trendy budú mať ďalekosiahle dôsledky pre budúce generácie. 

6 25

Opiorphin je endogénna chemická zlúčenina, ktorá sa extrahuje z ľudských slín. Počiatočný výskum na myšiach ukazuje, že má väčší účinok proti bolesti ako morfín. Účinkuje tak, že zastavuje normálny rozpad enkefalínov, prírodných opioidov, ktoré zabíjajú bolesť.

7 25

Keď vynálezca Frederick Banting v roku 1923 objavil inzulín, odmietol uviesť svoje meno na patent. Cítil, že je neetické, aby lekár profitoval z objavu, ktorý by zachraňoval životy. Bantingovi spoluvynálezcovia, James Collip a Charles Best, predali patent na inzulín Univerzite v Toronte len za 1 dolár. Chceli, aby si ich mohol dovoliť každý, kto ho potrebuje.

8 24

Keď samička klauna zomrie, chovný samec (najväčšia ryba v skupine) sa zmení na samicu. Aby sa ňou stal zažije ryba biologické a psychologické zmeny v priebehu niekoľkých týždňov. Potom sa spári so súčasným najväčším samcom a splodí stovky potomkov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.