Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1631 – Pôvodca eboly a zákrok meniaci farbu očí

4394

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete ako rýchlo sme zaľudnili svet, a prečo sú naše sliny liekom proti bolesti.

V roku 1980 sa dvaja návštevníci jaskyne nakazili vírusom Marburg. V tom istom roku naň zomrel francúzsky muž a v roku 1987 dánsky chlapec. Z týchto infekcií boli katalogizované dva rôzne, ale veľmi podobné vírusy. Vírus z roku 1980 je pomenovaný po lekárovi Shem Musokeovi, ktorý prežil infikovanie francúzskym pacientom, zatiaľ čo vírus z roku 1987 je pomenovaný Ravn, podľa priezviska dánskeho pacienta.

Na základe týchto prípadov uskutočnil Lekársky výskumný ústav infekčných chorôb armády Spojených štátov expedíciu v snahe identifikovať druhy vektorov, ktoré sa pravdepodobne nachádzajú v jaskyni. Napriek odberu vzoriek širokej škály druhov sa nenašli žiadne vírusy spôsobujúce Marburgovu chorobu a zvierací vektor zostal záhadou. Tieto udalosti zdramatizoval Richard Preton v bestselleri The Hot Zone (1994).

V septembri 2007 podobné expedície do aktívnych baní v Gabone a Ugande našli solídne dôkazy o rezervoároch vírusu spôsobujúceho chorobu Marburg u egyptských ovocných netopierov žijúcich v jaskyniach. Ugandské bane mali kolónie rovnakého druhu afrických ovocných netopierov, ktoré kolonizujú jaskyňu Kitum, čo naznačuje, že dlho hľadaným vektorom v Kitum boli skutočne netopiere a ich guáno (nahromadený exkrement). Štúdia bola vykonaná po tom, čo sa dvaja banskí robotníci nakazili vírusovou chorobou Marburg v auguste 2007, obaja bez toho, aby boli uhryznutí netopiermi, čo naznačuje, že vírus sa môže šíriť inhaláciou práškového guána.

Pravdou je, že každý kto má hnedé oči, v podstate aj modré. Jediný rozdiel je v tom, že existuje hnedá pigmentová vrstva, ktorá bráni preniku modrej farby. „Stroma procedure“, tiež známa ako „zmena hnedých očí na modrú pomocou lasera“, je navrhnutá tak, aby odstránila vrstvu hnedej pigmentácie a svetlo vstupujúce do sietnice odrážalo iba modrú farbu. Proces eliminuje melanín z povrchu dúhovky. Po jeho odstránení sa nechá svetlo vstúpiť a rozptýliť v strome, strednej vrstve rohovky.

Asi päť miliárd ľudí nepoužíva toaletný papier. Má druhotné využitie, ako je starostlivosť o nos, odstraňovanie make-upu, obalový materiál alebo sa používa na čistenie zrkadiel.

Tento dramatický nárast bol do značnej miery poháňaný rastúcim počtom ľudí, ktorí prežili do reprodukčného veku a bol tiež sprevádzaný veľkými zmenami v miere pôrodnosti, rastúcou urbanizáciou a rozsiahlou migráciou. Tieto trendy budú mať ďalekosiahle dôsledky pre budúce generácie. 

Opiorphin je endogénna chemická zlúčenina, ktorá sa extrahuje z ľudských slín. Počiatočný výskum na myšiach ukazuje, že má väčší účinok proti bolesti ako morfín. Účinkuje tak, že zastavuje normálny rozpad enkefalínov, prírodných opioidov, ktoré zabíjajú bolesť.

Keď vynálezca Frederick Banting v roku 1923 objavil inzulín, odmietol uviesť svoje meno na patent. Cítil, že je neetické, aby lekár profitoval z objavu, ktorý by zachraňoval životy. Bantingovi spoluvynálezcovia, James Collip a Charles Best, predali patent na inzulín Univerzite v Toronte len za 1 dolár. Chceli, aby si ich mohol dovoliť každý, kto ho potrebuje.

Keď samička klauna zomrie, chovný samec (najväčšia ryba v skupine) sa zmení na samicu. Aby sa ňou stal zažije ryba biologické a psychologické zmeny v priebehu niekoľkých týždňov. Potom sa spári so súčasným najväčším samcom a splodí stovky potomkov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre