Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1632 – Žena si odsala 2200 litrov mlieka a Zem naozaj pulzuje

8635

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o plachosti stromov a krvi starej 42 000 rokov.

2 120

Elisabeth Anderson-Sierra je matkou dvoch detí z Beavertonu v Oregone, ktorá má tiež extrémne zriedkavú chorobu nazývanú hyperlaktačný syndróm. Odkedy jej bola diagnostikovaná, darovala materské mlieko mliečnym bankám a bábätkám po celom svete.  

3 78

Plachosť koruny je jav pozorovaný u niektorých druhov stromov, v ktorých sa koruny susedných stromov podobnej výšky navzájom nedotýkajú, ale sú oddelené medzerou. To vytvára trvalú a nápadnú hranicu okolo jednotlivých korún, ktoré sú viditeľné zo zeme. Tento jav je najrozšírenejší medzi stromami rovnakého druhu, ale vyskytuje sa aj medzi stromami rôznych druhov.

Spravna sablona 12 1

Borovice produkujú látku zvanú pipén. Existujú dva druhy pipénu, alfa a beta. Alfa-pipénprotizápalové účinky a používa sa na liečbu astmy.

5 37

Od 25. do 31. januára v roku 2017 žena odbehla maratóny v Perthe v Austrálii,  Singapure v Ázii, Káhire v Egypte, Amsterdame v Holandsku, Garden City v New Yorku, Punta Arenas v Čile a na Ostrove kráľa Juraja na Antarktíde.

6 26

Na začiatku roku 1960 tento jav prvý krát zdokumentoval geológ Jack Oliver na mieste s názvom Bight of Bonny, ktoré sa nachádza v Guinejskom zálive. Dodnes však vedci nezistili, čo tento tzv. „mikroseizmus“ vyvoláva. 

7 26

Utqiaġvik je najsevernejšie mesto v Spojených štátoch, a tak ako iné mestá nachádzajúce sa severne od polárneho kruhu, zažíva „polárnu noc“. Keďže od neho leží takmer 500 km je tento jav obzvlášť dlhý. 

8 25

Žriebä Lena Horse je považované za najlepšie zachované zviera pochádzajúce z doby ľadovej. Vďaka priaznivým podmienkam a permafrostu bolo možné z jeho srdcových ciev odobrať vzorky tekutej krvi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.