Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1632 – Žena si odsala 2200 litrov mlieka a Zem naozaj pulzuje

8732

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete o plachosti stromov a krvi starej 42 000 rokov.

Elisabeth Anderson-Sierra je matkou dvoch detí z Beavertonu v Oregone, ktorá má tiež extrémne zriedkavú chorobu nazývanú hyperlaktačný syndróm. Odkedy jej bola diagnostikovaná, darovala materské mlieko mliečnym bankám a bábätkám po celom svete.  

Plachosť koruny je jav pozorovaný u niektorých druhov stromov, v ktorých sa koruny susedných stromov podobnej výšky navzájom nedotýkajú, ale sú oddelené medzerou. To vytvára trvalú a nápadnú hranicu okolo jednotlivých korún, ktoré sú viditeľné zo zeme. Tento jav je najrozšírenejší medzi stromami rovnakého druhu, ale vyskytuje sa aj medzi stromami rôznych druhov.

Borovice produkujú látku zvanú pipén. Existujú dva druhy pipénu, alfa a beta. Alfa-pipénprotizápalové účinky a používa sa na liečbu astmy.

Od 25. do 31. januára v roku 2017 žena odbehla maratóny v Perthe v Austrálii, Singapure v Ázii, Káhire v Egypte, Amsterdame v Holandsku, Garden City v New Yorku, Punta Arenas v Čile a na Ostrove kráľa Juraja na Antarktíde.

Na začiatku roku 1960 tento jav prvý krát zdokumentoval geológ Jack Oliver na mieste s názvom Bight of Bonny, ktoré sa nachádza v Guinejskom zálive. Dodnes však vedci nezistili, čo tento tzv. „mikroseizmus“ vyvoláva.

Utqiaġvik je najsevernejšie mesto v Spojených štátoch, a tak ako iné mestá nachádzajúce sa severne od polárneho kruhu, zažíva „polárnu noc“. Keďže od neho leží takmer 500 km je tento jav obzvlášť dlhý.

Žriebä Lena Horse je považované za najlepšie zachované zviera pochádzajúce z doby ľadovej. Vďaka priaznivým podmienkam a permafrostu bolo možné z jeho srdcových ciev odobrať vzorky tekutej krvi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre