Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1765 – zóna ticha v Mexiku a Mike Tyson sa chcel biť s orangutanom

1766

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o vlčom chlapcovi, ktorý bol námetom na postavu Mauglího a prečo sa neodporúča sprchovať sa počas búrky.

mike tyson

Mike Tyson raz ponúkol správcovi Zoo 10 000 dolárov za otvorenie klietky, aby mohol „rozbiť“ gorilu striebornú. Videl gorilu, ako ubližuje ostatným a ponúkol sprievodcovi značnú sumu peňazí, aby mohol vojsť do klietky a udrieť ho.

„Zaplatil som pracovníkovi newyorskej zoo, aby ju znovu otvoril len pre mňa“ povedal Tyson podľa Boxing Scene.

„Keď sme prišli ku klietke s gorilami, bola tam jedna veľká gorila strieborná, ktorá šikanovala všetky ostatné gorily. Boli také mohutné, ale oči mali ako nevinné bábätko. Ponúkol som zamestnancovi 9 000 eur, aby otvoril klietku a dovolil mi postaviť sa tej nepríjemnej gorile. Odmietol.“

Nie je to jediný divoký Tysonov príbeh, v ktorom figuruje exotické zviera. Nedávno povedal, že jeden z jeho domácich tigrov napadol ženu, ktorá sa túlala na jeho pozemku. Tiger ublížil žene natoľko, že jej Tyson zaplatil približne 230 000 eur.

„Nevedel som, čo dokážu urobiť s ľudským telom,“ povedal v rozhovore. „Nemal som ani potuchy.“

Tysonov postoj k zvieratám sa odvtedy drasticky zmenil. Tam, kde boli kedysi gorily a tigre, je teraz domáci maznáčik, pudlík, ktorému dovolil, aby ho oblizoval po ústach. Dokonca sa natočil, ako sa hrá s malým psíkom, ktorý sa volá Mars.

 

mrtvy muz

Považovali ho za najstaršieho muža v Tokiu, ale keď išli úradníci zablahoželať Sogenovi Katovi k jeho 111. narodeninám, objavili v jeho posteli ležiace mumifikované kostrové pozostatky. Podľa japonských úradov mohol byť pán Kato mŕtvy už 30 rokov.

 Keď išli uctiť pána Kata na jeho adresu v obvode Adachi, začali mať podozrenie, ale jeho vnučka im povedala, že nechce nikoho vidieť. Úradníci sociálnej starostlivosti sa pokúšali stretnúť s pánom Katom od začiatku tohto roka. Keď však išli na návštevu, členovia rodiny ich opakovane odháňali, ako uviedla Tomoko Iwamatsu, úradníčka z obvodu Adachi.

Úrady nadobudli podozrenie a požiadali o vyšetrovanie políciu, ktorá v stredu vtrhla do domu. Objavili mumifikované telo, o ktorom sa domnievali, že je to Kato, ležiace v posteli, oblečené v spodnej bielizni a pyžame, prikryté dekou.

Príbuzní pána Katóa povedali polícii, že pred viac ako 30 rokmi sa uzavrel vo svojej izbe a stal sa živým Budhom. Rodina však dostávala 58,5 tisíc eur vo forme vdovského dôchodku prostredníctvom bankového účtu pána Kata od smrti jeho manželky pred šiestimi rokmi a časť peňazí bola nedávno vybratá.

Dôchodkovému fondu sa dlho nedarilo s pánom Katom skontaktovať. Jeho rodina musela celé tie roky vedieť, že je mŕtvy, a správala sa, akoby sa nič nestalo.

 

zona ticha

V púšti Chihuahuan na severe Mexika sa nachádza oblasť, kde nefungujú rádiové signály a kompasy sa nekontrolovateľne otáčajú, keď ich položíte do blízkosti kameňov na zemi. Nazýva sa Zóna ticha.

Meria 50 kilometrov a nachádza sa v biosférickej rezervácii Mapimí, obrovskom, väčšinou neobývanom priestore s rozlohou takmer 400 000 hektárov. Predpokladá sa, že narušenie spôsobujú podzemné ložiská magnetitu a úlomky meteoritov.

Celkové účinky Zóny sú sporné, ale niet pochýb o tom, že oblasť, ktorá sa nachádza na hraniciach mexických štátov Chihuahua, Durango a Coahuila, sa vyznačuje bohatou nebeskou aktivitou – podľa niektorých aj návštevami UFO a mimozemšťanov.

 

maugli

Dina Sanichara vychovávali vlci v indickej džungli v štáte Uttarpradéš, kým ho v roku 1867 nenašli poľovníci a nepriniesli do sirotinca. Neskôr poslúžil Rudyardovi Kiplingovi ako inšpirácia pre postavu Mauglího.

Tam sa ho misionári snažili naučiť všetky veci, ktoré sa ako malé dieťa nikdy nenaučil, počnúc základmi: chodiť a rozprávať. Ukázalo sa však, že priepasť medzi ľudským správaním a zvieracím inštinktom je príliš veľká na to, aby ju Dina Sanichar dokázal prekonať, a príbeh skutočného Mauglího sa neskončil tak ako Disneyho verzia.

Počas pobytu v sirotinci Sikandra Mission dostal Dina Sanichar druhé meno: Vlčí chlapec. Misionári si mysleli, že sa k nemu hodí, pretože podľa nich ho vychovali divé zvieratá a nikdy v živote nezažil kontakt s ľuďmi.

Podľa ich výpovedí sa Sanicharovo správanie viac podobalo správaniu zvieraťa ako človeka. Chodil po štyroch, mal problém postaviť sa na vlastné nohy, jedol len surové mäso a ohlodával kosti, aby si nabrúsil zuby.

 

harpy eagle

Orol harpyjový je neotropický druh orla. Nazýva sa aj americký orol harpijový, aby sa odlíšil od papuánskeho orla. Je to najväčší a najsilnejší dravec vyskytujúci sa v dažďových pralesoch a patrí medzi najväčšie zachované druhy orlov na svete. Zvyčajne obýva tropické nížinné dažďové lesy v hornej vrstve korún.

Zničenie jeho prirodzeného prostredia spôsobilo, že zmizol z mnohých častí svojho pôvodného revíru a v niektorích častiach Ameriky je takmer vyhubený. V Brazílii je orol harpyový známy aj pod názvom jastrab kráľovský. 

Môžu merať od 86,5 do 107 cm celkovej dĺžky a rozpätie krídel od 176 do 224 cm. Uvádza sa, že chvost meria 37 – 42 cm. Veľkosť pazúrov je 8,6 cm u samcov a 12,3 cm u samíc.

 

einstein 2

V roku 1896 sa Einstein vzdal nemeckého občianstva a zapísal sa na Švajčiarsku federálnu polytechnickú školu v Zürichu. Tam si začal vášnivý milostný vzťah s Milevou Maricovou, spolužiačkou fyzikárkou pôvodom zo Srbska.

Pár sa neskôr oženil a po skončení štúdia sa im narodili dvaja synovia, ale rok pred tým, ako si dali manželský zväzok, Maricová porodila nemanželskú dcéru Lieserl. Einstein o dieťati nikdy nehovoril so svojou rodinou a životopisci o jej existencii nevedeli, až kým koncom 80. rokov nepreskúmali jeho súkromné dokumenty.

Jej osud zostáva dodnes záhadou. Niektorí bádatelia sa domnievajú, že Lieserl zomrela v roku 1903 na šarlach, iní sa domnievajú, že chorobu prežila a bola daná na adopciu v Maricovej rodnom Srbsku.

 

burka

Blesk sa môže dostať cez vodovodné potrubie, do kovových rúrok a zasiahnuť každého, kto sa dostane do kontaktu s vodovodnou batériou alebo spotrebičom. Kovové potrubia sú nielen výbornými vodičmi elektrického prúdu, ale vedie sa nimi aj voda z vodovodu zaťažená nečistotami, ktoré pomáhajú viesť elektrický prúd.

V reálnom svete je pravdepodobnosť, že sa vám takto niečo stane, veľmi malá. Nie je to však neslýchané. Ron Holle, bývalý meteorológ Národného úradu pre oceán a atmosféru, ktorý sleduje úrazy spôsobené bleskom, odhaduje, že v Spojených štátoch je ročne zasiahnutých 10 až 20 ľudí pri kúpaní, používaní vodovodných batérií alebo manipulácii so spotrebičmi počas búrok.

O bleskoch koluje množstvo mýtov, ale tento medzi ne nepatrí. Počas búrky sa chránená budova správa ako kovová klietka. Elektrina z úderu blesku sa vedie okolo vás a nakoniec sa rozptýli do zeme. Nehrozí žiadne skutočné riziko, pokiaľ sa nedotknete niečoho, čo je spojené s vodovodom, elektrickým vedením alebo inou vodivou cestou.

Doktorka Mary Ann Coopermová, ktorá vedie Program výskumu úrazov spôsobených bleskom na Illinoiskej univerzite v Chicagu, uviedla, že ľudia boli zasiahnutí elektrickým prúdom a dokonca zabití pri umývaní riadu, praní bielizne, sedení vo vani počas búrky.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.