Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1764 – budova, cez ktorú vedie diaľnica a miznúci Titanic

6444

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o genetickej poruche, vďaka ktorej nemáte odtlačky prstov a o mužovi ktorého najprv vyhodili z práce, potom ho roztrhal medveď a nakoniec ho omylom zastrelili policajti.

 

odtlacky

Adermatoglyfia je mimoriadne zriedkavá genetická porucha, ktorá spôsobuje, že človek nemá odtlačky prstov.

V súčasnosti je v kanadskej Manitobe jedna rodina (všetky ženy, nie muži), ktorá nemá odtlačky prstov na rukách a nohách.

V roku 2007 bol publikovaný ojedinelý nález týkajúci sa opisu osoby zo Švajčiarska, ktorá nemala odtlačky prstov. Bola zistená bodová mutácia. Jej výsledkom je skrátená forma proteínu špecifického pre kožu.

Iné ochorenia môžu spôsobovať nedostatok odtlačkov prstov, ale na rozdiel od nich adermatoglyfia nemá žiadne vedľajšie účinky. Mutácie v helikázach sa podieľajú aj na iných zriedkavých genetických ochoreniach, napríklad na Wernerovom syndróme.

 

lincoln

V čase svojho prezidentovania mal Abraham Lincoln zvyk používať klobúk ako aktovku. Ako právnik v Illinois bol Lincoln strašne neporiadny. Dokumenty, spisy, listy a poznámky mal rozhádzané do všetkých kútov svojej kancelárie. Vysoký klobúk jeho chaotický problém úplne nevyriešil, ale aspoň mu umožnil oddeliť dôležité dokumenty od neusporiadaného víru papierov na stole v kancelárii.

 

toilet

Všetko v tejto typickej trojposchodovej reštaurácii, je založené na predmetoch zo záchodovej miestnosti alebo kúpeľne. Steny pokryté kockovanými dlaždicami zdobia sprchové hlavice, zatiaľ čo zo stropu visia piesty spolu so svetlami v tvare výkalov. Stoličky sú skutočné toalety (nefunkčné), jedlá sa servírujú na plastových miniatúrnych záchodových miskách a nápoje sa ponúkajú v miniatúrnych pisoároch.

Majiteľ Wang Tzi-Wei otvoril Modern Toilet po úspechu svojej zmrzlinárne, ktorá predávala točenú zmrzlinu podávanú v miniatúrnych záchodoch. V Taiwane nie je nezvyčajné hosťovať reštaurácie so zvláštnymi témami, nachádzajú sa tu aj stravovacie lokály, ktoré pripomínajú väznice a nemocnice.

Zákazníci obedujú sediac na  toaletách zdobených ružami, mušľami alebo renesančnými maľbami. Stoly, na ktorých sa podávajú jedlá, sú kúpeľňové umývadlá pokryté sklenenými doskami. Jedlá sa podávajú v miniatúrnych záchodových miskách a nápoje v miniatúrnych plastových pisoároch, ktoré si zákazníci môžu vziať domov ako suvenír.

 

dialnica

Budova Gate Tower je 16-poschodová kancelárska budova v meste Fukušima-ku v Osake v Japonsku. Je pozoruhodná tým, že cez budovu prechádza diaľničný úsek.

Výjazd prechádza medzi piatym až siedmym poschodím budovy. Diaľnica je v skutočnosti nájomcom týchto poschodí. Výťah prechádza týmito poschodiami bez zastavenia, pričom za štvrtým poschodím nasleduje ôsme poschodie.

 Poschodia, cez ktoré diaľnica prechádza, pozostávajú z výťahov, schodísk a strojov. Diaľnica sa nedotýka budovy, slúži ako most, ktorý držia podpery vedľa budovy. Diaľnica je obklopená konštrukciou, ktorá chráni budovu pred hlukom a vibráciami. Na streche sa nachádza pristávacia plocha pre vrtuľníky.

 

titanic

Vrak lode zostal neporušený viac ako 70 rokov, kým ho 1. septembra 1985 neobjavilo americké námorníctvo počas tajnej misie v rámci studenej vojny. Odvtedy podvodné pozostatky Titanicu navštívili desiatky ponoriek s posádkou aj bez nej.

Vedci si v skutočnosti myslia, že celý vrak lode by mohol zmiznúť do roku 2030 v dôsledku baktérií, ktoré rozožierajú kov. Hlbokomorské prúdy, soľná korózia a baktérie požierajúce kovy obrusujú vrak, ktorý leží viac ako 2 míle pod hladinou oceánu.

 

medved

Thomas Earl (56) bol niekoľko minút po prepustení z funkcie ošetrovateľa zvierat v zoologickej záhrade Brookside zavretý v ohrade s ruským medveďom hnedým a roztrhaný na smrť. Earl išiel do ohrady s raňajkami zo surového mäsa, chleba a mrkvy pre Sunshine, 900-kilogramovú šelmu pomenovanú podľa jej zvyčajnej vyrovnanej povahy.

 Ošetrovateľ sa pokúsil Sunshina zatlačiť do betónovej jamy, keď sa medveď náhle zdvihol na zadné, objal Earlovi plecia jednou labou a druhou ho začal drápať. Edward Hagan, ošetrovateľ levov a tigrov, videl, čo sa deje, a rozbehol sa k bráne ohrady, no zistil, že oceľové dvere sú zamknuté.

„Earl musel siahnuť von z ohrady a zamknúť dvere,“ povedal Hagan. Hagan kričal o pomoc a márne sa snažil medveďa odohnať železnou tyčou. Sunshine odtiahol svoju obeť od mreží. Keďže Earlove výkriky slabli, ostatní pracovníci na zviera hádzali hrable, ale márne.

Potom dvaja zástupcovia vystrelili po päťkrát z revolverov kalibru 38 a medveďa zabili. Koroner neskôr zistil, že Earla zasiahli dve guľky, ktoré by spôsobili smrť, ale obeť už bola mŕtva.

 

boy or girl

V stredoveku si muži, ktorí chceli chlapca, niekedy nechávali odstrániť ľavé semenníky. Bolo to preto, lebo ľudia verili, že z pravého semenníka vychádzajú spermie chlapcov a z ľavého spermie dievčat.

Žiadna z rôznych dnešných high-tech a low-tech metód, ktoré tvrdia, že dokážu ovplyvniť, či sa vám narodí chlapec alebo dievča, nie je taká drastická. Keďže si želáte dievčatko, je k dispozícii metóda nazývaná MicroSort, ktorá môže zvýšiť vaše šance na narodenie dievčatka približne na 90 %. Samozrejme, nie je to zadarmo.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa !

 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.